Test - Yamaha YZF R6R

Test - Yamaha YZF R6R: titulní fotka Novinka loňského roku, supersportovní Yamaha R6R, se mimořádně podařila: atraktivní design a nabroušený motor s výkonem 98 kW (133 k) v 14 500 ot/min. Nás zajímalo, jaká je bude v týdenním testu, a nechybí ani srovnání s YZF-R1.

Čtvrtá generace supersportovního motocyklu Yamaha YZF R6R byla v řadě testů chválena a ve srovnávacích soubojích řadu protivníků porazila. První ochutnávku dojmů s R6R jsme zažili na akci Yamaha Summer Festival 2006, který se konal loni v červnu na brněnském Masarykově okruhu. Sportovní motocykl nás velmi zaujal a sám jsem byl velmi zvědav, jak se tento stroj osvědčí v běžném provozu při každodenním ježdění. Je tato Yamaha opravdu tak ostrá a ultimativní, že se hodí jen na okruh? Nebo se s ní dá jezdit i po městě a o víkendech na chatu? To se dozvíte v našem testu.

Představení Yamahy YZF R6R

Japonský výrobce motocyklů Yamaha připravil pro zákazníky tři barevné verze modelu R6R: černá (Midnight Black), modro-bílá (Yamaha Blue) a bílo-červená (Competition White). Kdo chce šelmu s klidným vzhledem, vybere si elegantní černou; pravým opakem je agresivní bílo-červená, která přitahuje pohledy všech řidičů a kolemjdoucích. „Zlatou střední cestu“ pak tvoří zmiňovaná modro-bílá kombinace provedení kapotáže. My měli k testu zapůjčenou krásku v bílém s červenými doplňky kostýmu.

Přední klínovité světlomety jsou rozděleny vstupem pro náporové sání, které vzdáleně připomíná písmeno Y. Pěkný detail tvoří špice malého plexiskla, kde je umístněno parkovací světlo. Pod maskou jsou dva ostré rohy, které se rozbíhají po bocích kapotáže. Plastové šatičky sportovního motocyklu jsou poskládány z řady dílů, které se dají v případě poškrábání vyměnit. Je to praktické a šetří náklady: nemusíte kupovat např. monolit celé pravé stany kapoty, stačí objednat jen odřené díly. Komponenty mají perfektní japonskou přesnost slícování, člověk si musí prohlédnout motocykl pěkně z blízka, aby viděl jednotlivé kousky a spáry kapotáže.

Za klenutou nádrží na 17,5 l paliva je dělené sedlo a štíhlá záď se zužuje do špičky. Sedlo pro spolujezdce jsme v našem testu vyměnili za plastový kryt (krovku), R6R opravdu není ideálním dopravním prostředkem pro dva cestující. Pod sedlem je zadní brzdové světlo s LED a rozporuplný držák blinkrů a registrační značky. V tomto bodě je nutno podotknout, že motocykl musel splnit homologační normy a design musel jít stranou. V provozu jsem ale viděl celou řadu er-šestek, kde si jejich majitelé zadní držák přepracovali k obrazu svému.

Nový hliníkový rám Deltabox je oproti svému předchůdci opět o něco lehčí, pevnější a má lepší vlastnosti. O přední odpružení se stará plně nastavitelná upside-down vidlice se zdvihem 120 mm, vzadu je masivní prohnutá kyvná vidlice s centrální tlumící jednotkou, kde si každý biker může nastavit předpětí, útlum a kompresi. Brzdový systém obsahuje dva kotouče o průměru 310 mm s radiálními třmeny vpředu, vzadu je jeden menší kotouč. Sedmnáctipalcová kola s disky z lehkých slitin byla obuta do polozávodních pneumatik Metzler Racetec K2 (Medium).

Yamahu R6R pohání kapalinou chlazený řadový čtyřválec o objemu 599 cm3. Čtyřdobý agregát se čtyřmi ventily na válec a rozvodem DOHC má výkon 98 kW (133 k) v 14 500 ot/min. Maximální točivý moment 68 Nm nastupuje v 12 000 ot/min. Výkon se přenáší přes šestistupňovou převodovku a řetěz na zadní kolo.

Pozice za řídítky, sedlo a palubka

Před usednutím za řídítka malé kompaktní šestky jsem přemýšlel, zda se na ni se svými 191 cm poskládám a jaká bude cesta po dálnici domů. K motocyklu YZF R6R jsem přistupoval s tím, že delší jízdy budou pro mne peklo, ale po dvouhodinové jízdě jsem kupodivu nebyl rozlámaný jak puzzle. Své obavy bych přirovnal ke slavnému výroku: „Veni, vidi, vici…“ – Sedl jsem, nastartoval jsem, odjel jsem.

Pozice za řídítky je pro řidiče vyšší postavy (>180 cm) pochopitelně ještě ortodoxnější než u menších bikerů, ale po pár kilometrech jsem se s motocyklem dobře seznámil a všechny ovladače byly na správném místě. Byl jsem sice ve všech směrech na motorce „zmáčknutý“, ale dalo se to přežít. Když to hodnotím s odstupem pár dnů, zjišťuji, že můj respekt a obavy z malé eR-šestky byly větší, než bylo ve skutečnosti třeba.

Poslední postřeh z pozice za řídítky směřuje k dělenému sedlu. Když jsem na R6R jezdil na brněnském okruhu, měl jsem za zadkem druhé sedlo. Pro redakční test jsem si nechal na požádání nacvaknout kryt (krovku) a moje zkušenost je jasná: když jsem pořádně zahal za plyn, o druhé sedlo jsem se lépe opřel.

Palubní deska mi silně něco připomínala a v momentě, kdy jsem mohl přesednout na silnější sestřičku, Yamahu R1 (modelový rok 2004), bylo vše jasné. Jedná se o stejný modul s velkým otáčkoměrem uprostřed a displejem na každé straně. Rozdíl je v pouze číslování a podsvícení: R1 má modré diody a má displej do 15 tis. otáček, R6R má otáčkoměr ocejchován do 20 tis. otáček a bude na vás mrkat červeně, koketka jedna…

Zvuk, motor, jízdní dojmy

Po nastartování se z krátké koncovky ozve klasický drnčivý zvuk menšího řadového čtyřválce. Přidáte plyn a zvuková kulisa pěkně zesiluje. Od zhruba 7 000 otáček se drnčení proměňuje v chrapot a od cca 11 tis. přechází do vysokootáčkový jekot. Pokud vás nezačínají bolet uši, nebojte se ještě přidat a zvuk vám předvede další dvě oktávy jako operní pěvkyně v nejlepších letech či poplašná hasičská siréna.

Zvuková kulisa patří rozhodně mezi klady motorky R6R, byl jsem příjemně překvapen, co všechno ta prťavá koncovka „zazpívá“. A to navíc má v sobě lambda sondu, katalyzátor a splňuje emisní normu euro 3.

Průběh tahu motoru je lineární, pěkně vyhlazený, až k hranici 14 tis. otáček, kde agregát rozehraje svou závodní etudku. Výkon ve spodních a středních otáčkách zlepšuje výfuková přívěra, kterou Yamaha označuje jako EXUP. Ideální moment k přeřazení určí magické oko, umístěné vedle otáčkoměru, svým zuřivým blikáním. Na silnici v provozu už v tento moment určitě jedete mimo povolenou hranici, takže zodpovědný řidič spíš než přeřazovat, začne přibrzďovat. Ovšem na závodní trati, to je jiná. Tam jedete, jak Vám R6R bliká…

Na Masarykově okruhu v Brně se supersportovní motocykl s velkou chutí vrhal do zatáček, projíždět šikany a vlásenky byla jedna velká radost. Díky kompaktní koncepci a snadné ovladatelnosti se se mnou obrazně řečeno nikdy nehádal, seznámili jsme se po prvním kole a komunikace mezi mnou a R6R probíhala na dobré úrovni. Vždy jsem věděl, kolik můžu motorce na rovinkách naložit, přesně dávkovat brzdy a jak hluboko ji v zatáčce složit.

V běžném provozu je šestka poslušná, ale vyžaduje velmi přísnou ruku v řízení a díky svému ortodoxnímu pojetí nepřipouští žádnou chybu. Yamaha R6R je „továrnou na emoce“, tohle klišé je dost trefné. Při jízdě po okreskách řidiči nepromine sebemenší zaváhání, ale když jsem jel na pěknou rychlejší projížďku (žádný hazard), motorka mě dokázala vyvolat skvělé dojmy a zážitky.

Plynulosti jízdy přidal elektronicky řízený plyn YCC-T (Yamaha Chip Controlled Throttle), který byl výborně dávkovatelný a anti-hoppingová spojka s přesnou 6tistupňovou převodovkou. Při jízdě jsem si podřadil o dvě až tři rychlosti, pustil spojkovou páčku a žádné zablokované kolo s několikametrovým smykem. Technika si to v klidu přebrala, plný plyn, odlehčení přídě a zmizet za prvním horizontem.

Silnému motoru výborně sekunduje plně nastavitelný podvozek, který uspokojí většinu pilotů. Měkká směs pneumatik Metzler Racetec K2 zajistila velkou přilnavost s povrchem zemským, čímž byl pocit jistoty řízení dotažen do maxima. Hluboké náklony s dokonalou stabilitou za každé situace jsou pro R6R banální záležitostí, takže ani méně zkušení jezdci nemusí mít obavy z neposlušnosti stroje. Radiální brzdiče na přední nápravě plně odpovídají nasazení stroje, tudíž ani v tomto bodě není co vytknout.

Pohled druhého redaktora a zamyšlení: R6R nebo R1?

Kolega Aleš Kárný zhodnotil R6R svými slovy a na závěr testu připojil krátkou úvahu, kdy je lepší sportovní šestistovka nebo litr a vysvětlil proč.

Aleš Kárný: "V první řadě je třeba říct, že R6R si nejspíš nekoupí žádný cestovatel a pro rozvoz pizzy po Brně to asi taky nebude to pravé ořechové. Naproti tomu okruhoví nadšenci jásají, prodávají svoje současné motocykly a shání peníze na tuhle krasavici. O designu téhle kočky se vedou polemiky, můj osobní názor je však jasný. Je to pravděpodobně nejhezčí současný supersport v šestkové kategorii. To je však ryze subjektivní hodnocení. Nás ale zajímá něco jiného. Takže sedám za řidítka a vyrážím vstříc novým zážitkům…

Podvozek je fantastický, motorka poslouchá na slovo a nemusí se přemlouvat naprosto k ničemu. Tovární pérování je malinko měkčí, ale protože se dá komplet nastavit, nevidím v tom žádný problém. Brzdy jsou parádní, jediná věc kterou pořád nemůžu pochopit jsou gumové hadice. Motorka za skoro 310 tisíc, ryze okruhový speciál, a Japonci tam vrazí kus gumy místo metru oplétaných hadic. Stejně to každý hned vymění, ale na tomhle modelu by to podle mě mohlo být hned z výroby.

Samostatnou kapitolou je motor. Mluvilo se o tom, že točí 18 tis. otáček a i když to není úplně tak pravda, stejně je to velká zpěvačka. Maximální výkon 133 koní při 14,5 tis. ot./min jasně ukazuje, jak konstruktéři od Yamahy navrhli křivku motoru. Je ale jasné, že když se někde přidá, někde jinde se musí ubrat. Výsledkem toho je, že R6R je ve spodním spektru otáček poměrně „vydechlá“ a nutí jezdce velmi často řadit a to i při poměrně klidné jízdě. Nicméně pokud vám ručička otáčkoměru vyleze až někam přes 13 tis. vzbudí se vestavěná atomová elektrárna a za zvuku vytočené formule 1 začne ta pravá zábava.

Ale abychom se dostali k porovnání s R1. Je zcela evidentní, že ačkoliv je R6R technologicky o kus dál než moje modelově 3 roky stará R1, motorově je díky obsahu pořád o kus zpátky. Litr nemusíte zdaleka tak vytáčet a navíc pouhých 11 kg rozdílu váhy oproti 50 koňovému rozdílu v motoru předurčuje teoreticky jako okruhového vítěze eR-jedničku. Pravda je však úplně jiná.

Všichni ti, kteří už někdy na okruhu jezdili, pochopí to, o čem teď budu psát. Na rozdíl od normálního provozu, kde jednak díky omezené maximální rychlosti, ale hlavně díky přítomnosti ostatních účastníků provozu, nemůžete moc vyvádět, na okruhu můžete zkusit zajít o kousek dál a hledat hranice ať už motocyklu či vaše vlastní. Jenže díky tomu, že se technika za posledních pár let dostala tak strašně daleko (mluvím v tomto okamžiku o výkonu motoru), už jen málokdo dokáže naplno využít tyhle jednostopé monstra a spíš se snaží najít hranici svoji než svého motocyklu.

V případě litru se na okruhu celé volné ježdění s motorkou pereme a snažíme se přesvědčit ji, aby dělala jen to co chceme my. V případě šestky je situace odlišná. Díky menší váze, ale i menšímu výkonu jsme schopni využít motorku daleko více a mít ji stoprocentně pod kontrolou. Méně se s ní hádáme a nádherně si to užíváme, protože splynutí se strojem je dokonalé. Jedinou výjimku tvoří snaha o absolutní čas na jedno kolo. My ale hodnotíme pohledem normálního smrtelníka a ne závodníka a proto je pro nás tahle veličina nezajímavá. Nám jde o radost z jízdy a o to užít si možnost lítat po okruhu. A samozřejmě nevypadat po hodině kroužení, jako když jsme celou noc skládali vagony s uhlím. Tím jsem se dostal k závěru tohoto hodnocení a výsledek je tedy předem dán. U mě na okruhu vítězí šestka, litr je zase pohodlnější na cestování: je kdykoliv připraven na bezpečné předjíždění bez zuřivého řazení a díky daleko širšímu spektru využitelných otáček je i méně namáhaný v běžném provozu.

Určitě se najde pár střelců, kteří se mnou nebudou souhlasit a budou tvrdit, že na okruhu je potřeba každý kůň a že R1 je na okruh daleko lepší, a já nevím co ještě. Leč tohle je můj osobní názor podložený 25 lety za řidítky motorek, část z toho na závodech a také zkušenostmi kolegů z jiných redakcí se kterými se pravidelně na okruhu potkáváme. Ale nechám na každém, ať si na tohle téma udělá svůj názor sám."

Závěr, plusy a mínusy

S eR-šestkou jsme během testu najezdili téměř 1 000 kilometrů a na jednu stranu bych mohl tvrdit, že mi padla do ruky hned, ale na druhou stranu vím, že bych se s ní kvůli své výšce asi nikdy nesžil na 100 procent. Průměrná spotřeba během celého testu byla 6,5–7,0 litrů Naturalu 95 na 100 km.

Díky velmi povedenému designu a výbornému zvukovému projevu k sobě přitahuje značnou pozornost nejen ze strany dívek a dam. Hodláte-li ukájet své závodnické touhy na okruhu nebo jen tak prohánět kámoše na svých oblíbených silnicích, nezbývá než R6R vřele doporučit.

Plusy a mínusy pro Yamahu YZF R6R
+ design, look
+ motor v horní polovině otáček
+ zvuk
- gumové hadice brzdového systému

Technické informace

Technické údaje Yamaha YZF-R6R
Celkové rozměry 2 040×700×1 100 mm
Rozvor / výška sedla 1 380 mm / 850 mm
Motor, objem čtyřdobý, řadový 4válec, 599 cm3
Vrtání x zdvih 67,0×42,5 mm
Kompresní poměr 12,8:1
Počet ventilů / chlazení 16 / kapalina
Výkon 98 kW (133 k) v 14 500 ot./min
Točivý moment 68 Nm v 12 000 ot./min
Převod / převodovka řetěz / 6stupňová
Rozměr a typ kol 17palcová, litá
Rozměr pneu (vpředu/vzadu) 120/70 ZR17, 180/55 ZR17
Brzdy vpředu 2× kotouč 310 mm, radial. 4píst. třmeny
Brzdy vzadu 1× kotouč 220 mm, 2píst. třmen
Přední vidlice nastav. USD vidlice, průměr 43 mm
Zadní odpružení kyvná vidlice, nastav. centrální tlumič
Nádrž 17,5 l
Průměr. spotřeba v testu 6,9 l na 100 km
Suchá hmotnost 161 kg
Cena (květen 2007) 309 900 Kč

Fotogalerie

 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 1
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 2
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 3
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 4
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 5
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 6
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 7
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 8
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 9
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 10
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 11
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 12
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 13
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 14
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 15
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 16
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 17
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 18
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 19
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 20
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 21
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 22
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 23
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 24
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 25
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 26
 • Test - Yamaha YZF R6R: fotka 27

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
dotas vale 16.02.2008  19:35
nejlepší supersport. dom 10.11.2007  18:13
yamaha 007 21.06.2007  13:47
yamaha R6R "neregistrovaný" 14.06.2007  17:38
Re: Re: Re: Re: Re: soud 6MPS 28.05.2007  00:15
Re: Re: Re: oblečení %McMac 27.05.2007  22:42
Re: Re: oblečení %McMac 27.05.2007  22:42
Re: Re: soud da_b0mb 27.05.2007  11:50
Re: Re: Re: Re: Re: Re: oblečení matuS 27.05.2007  09:22
Re: Re: Re: Re: Re: oblečení Falco 26.05.2007  22:18
Re: Re: Re: Re: oblečení matuS 26.05.2007  22:05
Re: Re: Re: oblečení Falco 26.05.2007  22:00
pekny clanok! matuS 26.05.2007  21:36
Re: oblečení delph 26.05.2007  21:35
Re: Re: oblečení matuS 26.05.2007  21:31
Re: Re: oblečení. Falco 26.05.2007  19:38
Re: oblečení Falco 26.05.2007  19:31
Re: Re: Re: Re: soud %astony 26.05.2007  19:26
Re: oblečení. Roman Daněk (Autofun.cz) 26.05.2007  18:54
Re: Re: Re: soud Roman Daněk (Autofun.cz) 26.05.2007  18:47
Re: Re: soud %astony 26.05.2007  17:57
oblečení dmc fx9 26.05.2007  17:45
Re: soud %astony 26.05.2007  17:41
Re: soud 6MPS 26.05.2007  17:21
oblečení. schaba 26.05.2007  17:17
oblečení. "neregistrovaný" 26.05.2007  17:16
soud humus 26.05.2007  14:06
Video da_b0mb 26.05.2007  13:27
Re: Dotaz x 26.05.2007  13:25
Re: Re: Bravo Romane %Mac 26.05.2007  12:30
Vstoupit do diskuse ›