Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler

Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: titulní fotka MT-01 na lidi působí jako rozzlobený rottweiler, mají z ní už od pohledu respekt. Byla na nás takhle bestie hodná?

Poklidná ulice v okrajové části města byla zahalena do ranní mlhy. Pár lidí šlo na autobus, který je odveze do práce. Sem tam zašvitoří první ptáček a na východě začíná pomalu svítat… „Prásk. Prásk,“ a ozve se basové dunění. Lidé stojící na zastávce obracejí oči k nebi s otázkou, zda bude opět pršet. Hromobití se blíží, bouřka co nevidět začne. Ptáčkové ztichli. Najednou se z obřího rachotu z mlhy vyvalí monstrózní stroj, projede okolo vystrašených občanů a mizí směrem k městu…

Ano, i tak by se mohla prezentovat Yamaha MT-01. Je to vynikající motocykl, svým designem doslova praští do očí každému a zvukem si už přitáhne úplně všechny. Yamaha není žádným nováčkem s koncepcí kompaktního motocyklu a velkého motor do V. První svého druhu byl model V-Max s vidlicovým čtyřválcem o objemu 1 200 kubíků, poté následovala umírněnější jedenáctistovka Bulldog s agregátem V-Twin.

Čas pokročil a V-Max se přestal vyrábět. Model Bulldog byl zaměřen na jinou skupinu zákazníků a nenaplnil přání nové generace V-Maxe. Yahama vyslyšela hlas lidu a z konceptu představeného v roce v roce 1999 na tokijském motosalonu byla s minimálními úpravami poskládala monstrózní MT-01. Nicméně z továrny prosakují informace, že by se na trhu co nevidět přeci jen mohla objevit druhá generace modelu V-Max a první fotky naznačují, že půjde opět o bestiální stroj.

Představení Yamahy MT-01

Monstrózní vzhled stroje spolu s precizním zpracováním dělá z MT-01 neodolatelný kousek. Netradičně tvarované přední světlo má dobře řešené parkovací světlo, které světlomet podsvítí a vytvoří pouze jeho obrys. Podobný prvek je vidět u vozů automobilky BMW. Pěkným doplňkem je i zpracování plastového miništítku mezi předním světlem a budíkem. Masivní přední otočená vidlice o průměru 43 mm a dva velké kotouče s radiálními třmeny patří do řady prvků, které pocházejí ze supersportu YZF-R1 (2004).

Při pohledu na motocykl ze strany zaujme obrovský dvouválec a jeho výfukové svody. Nad motorem jsou skrz rám vedeny nasávací otvory a pod agregátem je namontovaný aerodynamický klín. Z druhé strany motorky už to není tak divoké, nicméně kryty klikové hřídele a převodovky se také nemají za co stydět. Je rozhodně plus, že většina krytů a doplňků je z matného hliníku, chrom by mašině neslušel.

Zádi dominuje dvojice velkých výfukových koncovek. Náš testovaný motocykl měl příplatkové koncovky od tunera Akrapovič. Jedna malá vada na kráse je zadní světlomet. Přišlo mi, že jeho provedení ztrácí nápad ostatních detailů motorky, i přes to, že jeho tvar kopíruje prolis sedla spolujezdce.

Několikrát zmiňovaný motor je vzduchem chlazený, čtyřtaktní dvouválec o objemu 1 670 cm3. Pohonná jednotka má 66,3 kW (90 k) v 4 750 ot/min a maximální kroutící moment 150 Nm nastupuje v 3 750 ot/min. Díky masivnímu krouťáku motocyklu stačí 5stupňová převodovka a všechna ta síla je poslána na zadní kolo pomocí řetězu.

Sedlo, palubka a zvuk

Při usednutí za řídítka MT-01 jsem si zapsal za uši pár poznámek: sedlo samotné je dobře tvarované a pěkně měkké. Nohy jsem měl kvůli širší konstrukci více od sebe, což by mohlo menším postavám činit problémy, ale mně to nevadilo. Na moji mohutnou postavu a široká ramena mohla být řidítka malinko širší, ale „standardně“ rostlým bikerům bude vyhovovat. Důležité ale je, že celkový dojem z ergonomie ovládacích prvků a rozložení trojúhelníku řídítka – sedlo – stupačky nahrává větším postavám a já jsem se zase jednou po čase nemusel hrbit, krčit a přizpůsobovat rozměrům motocyklu.

Palubní deska se u MT-01 smrskla do jediného multifunkčního budíku, kterému dominoval otáčkoměr. V jeho spodní digitální části byl ukazatel rychlosti, hodiny, tripmaster a celkový počet kilometrů. Uprostřed budíku byly zmáčknuty všechny potřebné kontrolky. Líbila se mi jednoduchost řešení všech ukazatelů v jednom budíku a plus má také za mléčné-bílé podsvícení.

Motor si tiše a temně duní, jako kdyby se za vámi valila bouřka.

A teď k tomu hlavnímu: zvuk. Tady by se spíše hodilo napsat ZVUK, protože to, co se ozve po nastartování motoru, je nezapomenutelná symfonie. Když jsem oporvé otočil klíčkem doma v garáži, první půlsekundu jsem měl strach, že je něco špatně, motorka nechce naskočit. Ale pak se ozvala rána, následovaná hřměním, a já měl pocit, že mi někdo hodil pod motorku granát. Možná se tomu budete lehce usmívat, ale v garáži, kde se to všechno odráží a hlavně když to nečekáte, je to zážitek k nezaplacení.

Když se rozjedete a chytnete si rychlost při konstantních otáčkách, motor si tiše a temně duní, jako kdyby se za vámi valila bouřka. Při přidání plynu nebo naopak při zaklapnutí rukojeti vás ta bouřka dostihne a rány, které vypouštěly koncovky od Akrapoviče, skoro zastavovaly provoz ve městě a na dálnici odstřelovaly plechovkáře do polí, lesů a hájí.

Motor a jízdní dojmy s Yamahou MT-01

Daň za vynikající zvukovou kulisu jsou silné vibrace. Na neutrál motorka poskakuje na bočním stojánku a nechat ji stát nastartovanou jen tak, mohli by jste ji za 5 min taky najít odtancovanou až u sousedů. Sedlám tohle pneumatické kladivo a po pár minutách mám pocit, že mi vyskáčou plomby ze zubů.

Motor má díky pořádné porci kroutícího momentu velký zátah v celém spektru otáček na jakýkoliv zařazený rychlostní stupeň. MTéčko s těžkým motorem nemá tendenci se stavět na zadní, ale pustit spojku do roztočené rychlosti se rovná návštěvě doktora s přetrhanými šlachami v zápěstí.

Velký dvouválec svým projevem vzdáleně připomíná dieselový motor u aut. Má dobrý zátah od spodu, pořádné nakopnutí přichází kolem 1 800 otáček a končí při překročení hranice 5 500 ot/min. Sportovně naladění bikeři by možná uvítali delší pásmo použitelných otáček, ale upřímně: kdo by si kupoval MTčko pro sportovní jízdu?

MTéčko s těžkým motorem nemá tendenci se stavět na zadní, ale pustit spojku do roztočené rychlosti se rovná návštěvě doktora s přetrhanými šlachami v zápěstí.

V zatáčkách je hmotnost kolem čtvrt tuny znát. Když jsem v náklonu zavřel plyn, mašina měla mírnou tendenci si lehnout, a naopak, když člověk moc přidal, tak ho ty metry pana Newtona posílaly z asfaltu ven. Nejlepší bylo dobře odhadnout rychlost před zatáčkou a pak ji projet s konstantním plynem.

Na dálnici se dlouhodobě nedalo jet rychlostí vyšší než 130 km/h. MT-01 na dlouhé cestování není dvakrát dobře stavěná, jezdec pobere všechen proudící vítr, což určitě není výhra. Naopak musím pochválit sedlo a pozici jezdce, po přesunu z Prahy do Brna po D1 jsem nebyl nijak zvlášť rozlámaný, jak se už při dřívějších testech občas stalo.

S Yamahou MT-01 jsme při testu najezdili standardních cca 900 km a celková průměrná spotřeba činila výborných 5,9 l na 100 km. Pěkný výsledek se dá přičíst tomu, že pohonná jednotka se nevytáčela do vysokých otáček a v klidu si brumlala v rozsahu 2–4 tis. ot/min. Také bych kladně ocenil citlivost v plynové rukojeti, kdy jsem přesně mohl dávkovat akceleraci či zpomalení.

Závěrečné shrnutí, plusy a mínusy

Jak jsem na začátku článku naznačil, Yamaha MT-01 mi připomněla moji fenku rottweilera. Obě byly k pánečkovi miloučké a na okolí uměly pěkně vycenit zuby. A když zavrčely, lidé se klidili z cesty. Už od pohledu budí respekt.

Yamaha MT-01 je showbike, monstrózní image patří na přední místa a je ideálním kamarádem na balení holek do města. Myslím, že svým specifickým jízdním projevem vám buď sedne a budete ji milovat, nebo vám nepadne do ruk a budete z ní mít respekt. Já byl ten první případ…

Plusy a mínusy pro Yamahu MT-01
+ neotřelý design
+ zvuk, za kterým se každý otočí
+ nízká spotřeba
- vyšší vibrace
- pořizovací cena

Redakční hodnocení

Hodnocení se vztahuje na redakcí testovaný motocykl a je hodnocen v kontextu s jeho konkurenty v dané třídě.

Motor je hodnocen v poměru k jeho konkurentům s přibližně stejnými parametry a objemem. Nelze proto z desetibodového hodnocení výkonu jednoválcového motoru s objemem 660 cm3 usuzovat, že se vyrovná litrovému řadovému čtyřválci se stejným hodnocením.

Pro všechny hodnocené parametry platí pravidlo, že vše je hodnoceno v kladném smyslu slova. (Např. hodnocení Ergonomie = 10 → velmi pohodlná pozice řidiče; naopak Spotřeba = 10 → velmi nízká spotřeba.)

Redakční hodnocení motocyklu
Design 9
Motor 9
Zvuk 10
Převodovka 7
Podvozek 7
Brzdy 8
Ergonomie 8
Spotřeba 9
Spolujezdec 7
Jízda městem 7
Delší trasy, dálnice 7
Sport 7
Celkové hodnocení – průměr: 7,92

Oficiální video

Technické informace

Technické údaje Yamaha MT-01
Celkové rozměry 2 185×790×1 160 mm
Rozvor / výška sedla 1 525 mm / 825 mm
Motor, objem 4dobý, 2válec do V, 1 670 cm3
Počet ventilů / chlazení 8 / vzduch
Výkon 66 kW (90 k) / 4 750 ot.
Točivý moment 150 Nm / 3 750 ot.
Převod / převodovka řetěz / 5stupňová
Kola (vpředu/vzadu) 120/70 ZR17, 190/50 ZR17; litá
Testované pneumatiky Metzler ME Z4
Brzdy vpředu 2× kotouč 320 mm, radiál. 4píst. třmeny
Brzdy vzadu 1× kotouč 267 mm, 2píst. třmen
Přední vidlice USD vidlice, průměr 43 mm
Zadní odpružení kyvná vidlice, centrální tlumič Monocross
Nádrž 15 l
Suchá hmotnost 240 kg
Cena (srpen 2007) 369 900 Kč vč. DPH

Fotogalerie

 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 1
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 2
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 3
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 4
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 5
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 6
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 7
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 8
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 9
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 10
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 11
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 12
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 13
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 14
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 15
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 16
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 17
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 18
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 19
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 20
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 21
 • Test - Yamaha MT-01: dvouválcový rottweiler: fotka 22


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Re: To video Jarda 02 16.07.2017  16:37
To video Venedo 18.02.2013  15:42
????? Slay 10.05.2010  22:23
mt 01 zdendys 30.04.2008  19:10
showbike bigguru 03.04.2008  11:06
Re: Je to DELO Xbike 11.03.2008  15:49
Je to DELO holoubek 02.03.2008  21:30
Re: MT-01 drunkenpogodancer 27.02.2008  21:38
MT-01 Golias 25.02.2008  10:17
LOBO Lubos borhijaa 25.02.2008  10:04
Vstoupit do diskuse ›