Westfield iRACER: závodní budoucnost s nulovými emisemi

Westfield iRACER: závodní budoucnost s nulovými emisemi: titulní fotka Nová kapitola závodění se otevře na Londýnském festivalu EcoVelocity. Máme se těšit nebo spíš bát?

Už jen nějaké 3 měsíce nás dělí od chvíle, kdy se na americkém okruhu Laguna Seca uskuteční první pilotní závod nového šampionátu EVCUP určeného pro vozidla s nulovými emisemi. Ještě kratší doba nás pak odděluje od představení neslyšné závodní zbraně, za jejíž konstrukcí stojí z velké části britská firma Westfield.

Závodní iRACER bude tahákem výstavy EcoVelocity s přídomkem „festival nízkouhlíkových motorů“, což na mě působí zhruba stejně šťavnatě jako degustace nealkoholických piv.

Podivná věc, která z určitého úhlu připomíná futuristický katapult by měla vážit okolo 600 kg a o její pohon se bude starat dvojice elektromotorů. Ty svůj masivní točivý moment budou posílat na zadní kola. Tedy, předpokládejme, že v aerodynamických skořápkách se skutečně nějaké nachází. $2$

iRACER bude v rámci EVCUPu spadat do ultimativnější kategorie „Sports EV“, krom ní se bude závodit ještě s jakýmisi kulatými krabičkami Think v kategorii „City EV“. Žádné dynamické vlastnosti prozatím Westfiled nezveřejnil, takže rychlost, s jakou se budou němé formulky prohánět po okruzích, zatím můžeme jen věštit z elektrické zástrčky.

Ačkoliv se obávám, že krom nulových emisí přinese nová závodní série i nulové akustické emoce, ředitel EcoVelocity Giles Brown, je z nové série nadšen: „EVCUP už upoutal spoustu pozornosti ve světě motoristického sportu a jsme velmi rádi, že se iRACER představí právě na naší výstavě. Možnost podílet se na prezentaci EVCUP je extrémně pozitivní a pouze podtrhuje fakt, že zelenější motorismus je v dnešní době na pořadu dne.“

Na závěr jen dodám, že krom avizovaného prvního závodu v Laguna Seca, jež se uskuteční 26. Listopadu, se letos pojede ještě jeden závod na Auto Club Speedway a příští rok už by se měl na ostro rozjet kompletní šampionát plný voltů a elektronů.

Já vám nějak nevím, možná jsem zastydlý zpátečník, ale představa, že na mě komentátor v televizi, za srdceryvného bzzzzz, bzzzzzz nadšeně huláká, jak monoposty Electrolux dnes vypálily rybník sebevědomému týmu Miele, mi přijde docela děsivá. $6$

Fotogalerie

  • Westfield iRACER: závodní budoucnost s nulovými emisemi: fotka 1
  • Westfield iRACER: závodní budoucnost s nulovými emisemi: fotka 2
  • Westfield iRACER: závodní budoucnost s nulovými emisemi: fotka 3

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.