Peklo na střeše: Výstava dragsterů v pražské Šestce

Peklo na střeše: Výstava dragsterů v pražské Šestce: titulní fotka V ruzyňském obchodním centru Šestka proběhne od 23. října do 7. listopadu výstava motocyklových i automobilových dragsterů.

Co je dragster, ví dneska každé malé dítě, takže jen pro pořádek: jedná se o silně upravený, nebo speciálně konstruovaný jedno- a dvoustopý stroj, který je určen pro závody ve zrychlení na čtvrt míle (402 m). Ale dost suchých definicí.

Zkrátka a dobře – jde o dvou- a čtyřkolky, které mají s původními auty a motorkami shodný snad jen ten počet kol, vybavené motory s pořádnými výkony. Pekelný rámus, pach spálených pneumatik a sem tam i šlehající plameny tvoří neopakovatelnou kulisu. Ale hlavně, všechny jezdí pekelně rychle!

Dragstery se u nás považují za poměrně mladou motoristickou disciplínu. Ty jednostopé mají ale už poměrně dlouhou tradici, vždyť první závod se jel v roce 1977! Ano, čtete správně, před třiatřiceti lety! Těžko říct, jestli zájem vyvolala kniha Miloše Skořepy Z depa senzací, kde se o nich psalo v tehdejším Československu možná poprvé. Jisté je ale jedno: jezdilo se na všem, co bylo k dispozici. O harleyích s nitrem se nám mohlo zdát, takže špičkou starší zrepasovaný plochodrážní motor Jawa DT dopovaný kompresorem, nebo rovnou dva. Jo, ještě něco: název dragster byl jaksi tabu, takže se závodům říkalo motocyklový sprint.

Jenže, léta plynula, amatérské stavby a přestavby zmizely v propadlišti dějin nebo v muzeích (vážně, jedna taková mašina z konce osmdesátek je v pražském NTM!) a vznikla Czech Drag Serie. V té se dá jezdit už od útlého věku, protože jsou vypsány třídy padesátek a stopětadvacítek. Prostě drag racerem na celý život. Malé, či větší slečny a později mladé dámy za řídítky nejsou žádnými výjimkami. Pravda, auta jsou u nás trochu ve stínu motorek, ale pořádá se třeba evropské mistrovství. O Americe, kde drag racing vznikl, ani nemluvě. Tamní šampióni NHRA (National Hot Rod Association) jsou bez nadsázky celebritami.

Co je důležitější, jednostopé i dvoustopé dragstery budou k vidění od soboty 23. října na výstavě v obchodním centru Šestka, které je v Praze-Ruzyni cestou na letiště. Celkem čtrnáct kousků: osm motorek a šest aut. Kromě malého speciálu třídy Teenager Dragster 125 uvidíme i větší stroje domácí špičky. Třeba Suzuki Hayabusa Turbo SSB letošního českého šampiona kategorie Super Street Bike Ondřeje Klymčiwa. Nesmí chybět harleye: ať už speciál V-ROC třídy Competition Michala Habrdy, nebo podstatně sériovější V-Rod NOS Luďka Ohema. Třídu Modi Twin zastupuje Honda SP, se kterou jezdí Pavel Kubera. Dva stroje pocházejí z týmu Romana Sixta: Honda SP Top Gas a bílá kočka, tedy White Cat třídy Super Twin Top Fuel.

To nejlepší na konec: Jet-Bike Hellfire Němce Gerda Habermanna, kterému se přezdívá King Of Fire, tedy Král ohně. Co byste taky čekali od člověka, který jezdí na něčem, co má v rámu turbínu z vrtulníku, že? Vše uvidí návštěvníci na vlastní oči, stejně jako zmíněného Ondru Klymčiwa s Hayabusou. Tomu už se letos povedlo zajet čas 7,73 s.

Habermannův tým přiveze do Prahy i několik aut: kromě Junior Dragsteru také ďábelský pikap Super Gas nápadně připomínající slavného Brouka, který se rovněž ukáže v akci. Mimochodem, 402 metrů umí za 8,5 s a jede až 265 km/h. A hlavně: raketu nejprestižnější třídy Top Fuel. Ano, úzkou desetimetrovou potvoru s mohutným křídlem, které stačí k překonání čtvrtmílové vzdálenosti nějaké čtyři sekundy. Nic rychlejšího na drahách nepotkáte, škoda jen, že na střeše Šestky je k ukázce téhle bestie trochu málo místa.

Na výstavě se představí i auta českých závodníků. Dragster se dá postavit třeba z Cobry, což dokáže ta, se kterou jezdí Ladislav Lacina. Nebo z Thunderbirdu ročníku 1970. Černé auto Ládi Vébra vypadá z dálky skoro jako sériovka, ale ctitele klasických amerických Fordů jaksi napadne, že ta kapota je zkrátka nějaká divná. Speciál Super Gas Jiřího Bambergera má pro změnu základ v jiném Fordu: už z roku 1932.

Výstava bude zahájena v sobotu 23. října v 15:00 a potrvá, jak bylo v úvodu zmíněno, do neděle 7. listopadu. Na slavnostním zahájení si zařádí i profesionální kaskadéři na motorce, čtyřkolce, kole a bruslích. Zkrátka show.

Fotogalerie

  • Peklo na střeše: Výstava dragsterů v pražské Šestce: fotka 1
  • Peklo na střeše: Výstava dragsterů v pražské Šestce: fotka 2
  • Peklo na střeše: Výstava dragsterů v pražské Šestce: fotka 3
  • Peklo na střeše: Výstava dragsterů v pražské Šestce: fotka 4

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
rotor4 kees 27.10.2010  07:59
Vstoupit do diskuse ›