VW Golf Twin-Engine Pikes Peak: Když je jeden motor málo

VW Golf Twin-Engine Pikes Peak: Když je jeden motor málo: titulní fotka Volkswagen chce letos se svým čistě elektrickým speciálem I.D. R Pikes Peak prolomit rekord na legendární vrchařské trati. Nebude to však zdaleka první z pokus…

V souvislosti s letošním rekordním záměrem totiž Volkswagen nahlédl do depozitáře a objevil v něm speciál pro Pikes Peak z roku 1987. Ten byl následně zrenovován a poté vystaven na akci Techno-Classica Essen.

Závodní vůz vychází z Volkswagenu Golf mk2. Fakticky s ním má ale společný maximálně vnější tvar. Základ tvoří trubkový rám, obalený plastovou karoserií, pod níž se skrývá podélně uložený přeplňovaný motor o objemu 1,8 litru. Jeden vpředu a druhý vzadu… Ano, opravdu se jedná o monstrum se dvěma motory. Ke každé pohonné jednotce pak náleží vlastní převodovka – jen jednotlivé rychlostní stupně se řadí ve společné kulise řazení. V součtu pak vůz produkuje úctyhodných 644 koní (480 kW) a díky lehké trubkové konstrukci hmotnost atakuje hranici jedné tuny (1020 kg).

V roce 1987 si Golf vedl v kvalifikaci velice dobře, bohužel v ostrém závodě došlo k problémům s mazáním, takže pilot Jochi Kleint neměl jinou možnost, než přestat útočit na rekord a vůz opatrně dovézt do cíle.

Během samotné renovace pak bylo nutné poradit si například s výrobou některých specifických dílů, souvisejících s pohonem dvěma motory. A také byl snížen celkový výkon na 494 koní (368 kW). Protože, slovy vedoucího celé renovace, Jörga Rauchmaula, „Golf by měl být rychlý, ale zároveň spolehlivý a trvanlivý. Snažit se z něj dostat konstrukční maximum by byl zločin.“

Autor: Jindřich Lubenský

Fotogalerie

  • VW Golf Twin-Engine Pikes Peak: Když je jeden motor málo: fotka 1
  • VW Golf Twin-Engine Pikes Peak: Když je jeden motor málo: fotka 2
  • VW Golf Twin-Engine Pikes Peak: Když je jeden motor málo: fotka 3
  • VW Golf Twin-Engine Pikes Peak: Když je jeden motor málo: fotka 4
  • VW Golf Twin-Engine Pikes Peak: Když je jeden motor málo: fotka 5
  • VW Golf Twin-Engine Pikes Peak: Když je jeden motor málo: fotka 6
  • VW Golf Twin-Engine Pikes Peak: Když je jeden motor málo: fotka 7
  • VW Golf Twin-Engine Pikes Peak: Když je jeden motor málo: fotka 8
  • VW Golf Twin-Engine Pikes Peak: Když je jeden motor málo: fotka 9


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.