Vrcholná verze Porsche Taycan se bude jmenovat Turbo. I když je to elektromobil

Vrcholná verze Porsche Taycan se bude jmenovat Turbo. I když je to elektromobil: titulní fotka Nový model automobilky Porsche a její první elektromobil dostal jméno Taycan. Kromě základní verze a lepší 4S se bude nabízet i Taycan Turbo. A to je docela bizarní, protože to stále bude elektromobil.

Ani u německých značek tak některé věci už nejsou, co bývaly. Začaly s tím automobilky BMW a Mercedes, u nichž číslice v názvech jejich aut už dávno neodpovídají objemu motorů pod kapotou. U Audi také přešli na jiné značení.

Přesto tu máme nový příklad zvláštního pojmenování z Německa, které je ještě zvláštnější. Tentokrát jde o automobilku Porsche a její nejnovější elektrický model Taycan. Ve své nejsilnější verzi se totiž bude jmenovat Taycan Turbo, ačkoliv žádné turbo nemá.

Porsche navýší výrobu elektromobilu Taycan. A to ho ještě ani nepředstavilo…

Porsche tím dodržuje jen svou tradici, kdy se nejsilnější modely jmenují Turbo. Začalo s tím kupé 911, ale existovaly i modely 944 nebo SUV Cayenne. Vždy jste ale pod kapotou toho šneka našli, takže slůvko Turbo nebylo v názvu pro nic za nic. Teď je to ale podobné, jako když výrazem turbo někdo ozdobí vysavač, žehličku nebo třeba varnou konvici. Když jsem byl malý kluk, brali jsme to tak, že cokoliv je turbo, je prostě dobré. Malý angličák Renault s nápisem Turbo byl lepší než placaté Ferrari, protože to turbo nemělo.

Že se z Turba stane pouhopouhé označení nejsilnější varianty, tvrdí s odkazem na svoje zdroje motoristický novinář Alex Roy. Tomu totiž jeden z prodejců naznačil cenovou politiku tří nových modelů řady Taycan. Ten základní vyjde v USA v přepočtu na 2 miliony korun, za verzi 4S si budete muset připlatit čtvrt milionu a Turbo by se mělo pohybovat kolem 3 milionů.

O více verzích bylo jasno už dříve. Dvoustupňový automat totiž může být připraven pro výkon 400, 500 nebo 600 koní. Nejrychlejší Taycan Turbo (ach jo) by mohl na stovku vyrazit za 3,5 sekundy a za 12 sekund pokořit i 200 km/h. Aby ale obstál před konkurenty, dostane Taycan Turbo také větší baterie. Díky tomu se podaří udržet dojezd na srovnatelné úrovni, ale auto bude pochopitelně těžší než základní model.

Automobilové novinky 2019: Na které modely se příští rok můžeme těšit?

Fotogalerie

  • Vrcholná verze Porsche Taycan se bude jmenovat Turbo. I když je to elektromobil: fotka 1
  • Vrcholná verze Porsche Taycan se bude jmenovat Turbo. I když je to elektromobil: fotka 2


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.