Volkswagen Beetle GRC 2015: Agresivnější rallyekrosová raketa

Volkswagen Beetle GRC 2015: Agresivnější rallyekrosová raketa: titulní fotka Volkswagen zbrojí pro nadcházející ročník amerického šampionátu GRC. Nic jiného než titul ho nezajímá.

Rallyekrosový Brouk pro Global Rallycross Championship na základě třetí (a druhé novodobé) generace prochází od loňské premiéry neustálým vývojem. Při podrobnějším pohledu zjistíme, že se toho změnilo docela dost: hlavně vstupy vzduchu na kapotě, přibyly také boční a mřížka je dokonce i vzadu. Prototyp byl k vidění už v září 2014. Široké blatníky a mohutné křídlo zůstaly, jednoznačně však získal na vizuální agresivitě…

Pro letošní sezónu dostal nový motor místo šestnáctistovky TSI se 406 kW a 525 N.m. Větší dvoulitrové čtyřválcové TSI dává 412 kW, tedy rovných 560 koní. Šestistupňová sekvenční převodovka přenáší opravdu mamutí točivý moment 630 N.m na obě nápravy. Čtyřkolka je samozřejmě stálá a má uzávěrky diferenciálů vpředu i vzadu. Šílená střela zrychluje z klidu na stovku za něco málo nad dvě vteřiny. Současné speciály pro tuto disciplínu (i v mistrovství světa) mají daleko benevolentnější pravidla než v klasických rallye. Dokážete si představit, že by se FIA probrala a pustila něco podobného na erzety? To by bylo něco!

Auta jsou 4,29 m dlouhá a 1,82 m široká, podvozek dostal tlumiče ZF, které mají 24 cm mezi krajními polohami. Sedmnáctipalcová kola obouvají závodní pneumatiky 240/640, pod nimi se skrývají kotouče o průměru 358, respektive 300 mm, vždy se čtyřpístkovými hliníkovými třmeny.

Jezdecká sestava se nemění, dvě auta řídí Tanner Foust a expilot formule 1 Scott Speed. Volkswageny nasazuje stále Andretti Autosport a konkurence budou mít dost. I když je GRC čistě americkou záležitostí (jeden závod se pojede na Barbadosu), startovní listina je nabitá. Z těch známějších jmen pojedou na Fordech Fiesta ST Nelson Piquet jr., Ken Block a Švéd Patrik Sandell, americká pobočka Subaru nominovala Nora Sverreho Isachsena a Travise Pastranu.

VW myslí v pátém ročníku mistrovství na titul, což potvrdil i šéf Motorsportu Jost Capito. Začátkem loňského roku nasadil ještě Polo, Speed ale za celou sezónu dokázal třikrát zvítězit a stejná příčka mu patřila i v konečné klasifikaci. Asi mu výkonné bestie sednou lépe než svého času monopost Toro Rosso… Dvanáctidílný seriál začíná za měsíc ve Ft. Lauerdale na Floridě a končí v listopadu v Las Vegas.

Fotogalerie

  • Volkswagen Beetle GRC 2015: Agresivnější rallyekrosová raketa: fotka 1
  • Volkswagen Beetle GRC 2015: Agresivnější rallyekrosová raketa: fotka 2

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.