V Rusku někdo vzal Brouka a udělal z něj moderního Záporožce. Jak se vám líbí?

V Rusku někdo vzal Brouka a udělal z něj moderního Záporožce. Jak se vám líbí?: titulní fotka V Rusku někoho napadlo vzít moderní Volkswagen Beetle a přestavět ho na auto ve stylu sovětskéhu vozu ZAZ 965.

A vlastně to není tak divné, i původní Volkswagen Brouk byl populárním autem pro přestavby. Stačilo jen zvednout karoserii a vyměnit ji za cokoliv ze sklolaminátu, co se vám líbilo. Právě tak vznikla většina plážových buggy včetně ikonické Meyers Manx Buggy, stavěly a staví se také repliky Porsche 356 nebo divné dodávky. S moderním Broukem to ale tak lehce nepůjde, protože jde vlastně o Golf s jinou karoserií. Ale Rusy nic nezastaví. A tak se rozhodli přeměnit Beetle na moderní verzi Záporožce.

První Záporožec, tedy ZAZ 965, byl sovětským lidovým autíčkem a plnil tedy stejnou roli jako Brouk ve své domovině. A stejně jako VW, i ZAZ měl motor vzadu, šlo ovšem o vidlicový čtyřválec. Technicky měl ZAZ mnohem blíže k Fiatu 600, což je ostatně na tvarech přední části hodně vidět.

ZAZ v nové době: Jak dopadl výrobce Záporožce a Tavrie?

U moderní verze nastoupil místo plechu sklolaminát. Panely z něj nahradily všechny původní od VW, ušetřena zůstala jen střecha se sloupky. Zadní část se i nadále otevírá celá ve stylu hatchbacku, jako u Beetlu. A také v interiéru nebyly provedeny žádné změny. Celkově ale působí auto povedeně a vypadá přesně tak, jak byste od moderní interpretace Záporožce čekali. A možná by bylo fajn, kdyby se auto vyrábělo, jenže kdo ví.

Pro Rusy Záporožec symbolizuje křáp, nespolehlivý a věčně rozbitý, navíc mizerně vyrobený. Zbytek světa jej pak zná maximálně z bondovky Golden Eye, ale spíš jej nezná vůbec. Na druhou stranu, nostalgie je významný faktor.


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.