V Česku je na prodej vzácný Favorit Kabrio od Metalexu. Tipnete si cenu?

V Česku je na prodej vzácný Favorit Kabrio od Metalexu. Tipnete si cenu?: titulní fotka Zatímco ceny Škody Favorit jen zřídka překročí hranici 50 tisíc korun, existuje i provedení, jehož hodnota přesahuje půl milionu.

Jde o kabriolet, který v Mělníku z oblíbeného „fáčka“ stavěl podnik Metalex. A prodával jej v letech 1991 až 1996 jako MTX Roadster.

MTX byl ve své době doslova husarským kouskem, protože jeho vznik nebyl konstrukčně vůbec jednoduchý. Původně bylo zvažováno pouze jednoduché řešení s pouhým uříznutím střechy a zachováním čtyřdveřové karoserie (jak bylo později aplikováno u MTX Cabrio, postaveného na bázi Felicie), autorovi automobilu, již zmíněnému Václavu Královi, se ale povedlo prosadit konstrukčně složitější řešení s pouze dvoudveřovou karoserií.

Karoserie tak navzdory zachování rozvoru 2.450 mm zaznamenala výrazné změny, zcela přepracovány byly jak boky, tak záď automobilu, na níž se usadil výrazný přítlačný spoiler. Chybět nemohly ani dodatečné výztuhy pro zvýšení tuhosti, ať už v podlaze nebo prazích, pevnější byl i rám čelního skla. Na místě zadních sedadel se zase objevily ochranné oblouky z ocelových trubek chránící posádku při převrácení, na nichž byly uchyceny bezpečnostní pásy. Zatímco u prvního prototypu byly nové karosářské díly vyrobené z ručně vyklepaných ocelových plechů, prodávané auto mělo díly laminátové. Střecha byla plátěná, stahovala se ručně do prohlubně za sedadly, zamýšlený hardtop sice vznikl, nabízen ale nakonec nebyl.

Ze Škody Favorit se stává sběratelský kousek. Jedním takovým jsme se svezli

Nakonec vzniklo více než 150 exemplářů, většina z nich zamířila do zahraničí, ať už do Německa, Nizozemí nebo Anglie, u nás se auto prodávalo i jako stavebnice, kterou si majitelé dokončili sami. Základní cena byla stanovena na 298.000 korun, tedy zhruba na dvojnásobek tehdejšího Favoritu LS. V útrobách pracovala sériová třináctistovka z Favoritu o výkonu 43 kW, Metalex ale nabízel i její vyladění pomocí jiného vačkového hřídele nebo upravené hlavy válců.

Občas se některý kus z nemnoha dochovaných objeví na prodej, aktuálně je k dispozici třeba tento žlutý exemplář s černými koly. Současný majitel jej nabízí formou jakési aukce, auto tedy prodá nejvyšší nabídce. Podle informací facebookové stránky Favoritklub.cz má však vlastník nastavenou minimální hranici. Pod 700 tisíc korun prý nepůjde…

Autor: Jan Zajíc

Fotogalerie

  • V Česku je na prodej vzácný Favorit Kabrio od Metalexu. Tipnete si cenu?: fotka 1
  • V Česku je na prodej vzácný Favorit Kabrio od Metalexu. Tipnete si cenu?: fotka 2
  • V Česku je na prodej vzácný Favorit Kabrio od Metalexu. Tipnete si cenu?: fotka 3


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.