V Česku je na prodej levný roadster, o kterém jste určitě neslyšeli. Vzniklo jen 431 kusů

V Česku je na prodej levný roadster, o kterém jste určitě neslyšeli. Vzniklo jen 431 kusů: titulní fotka Když se řekne dostupný roadster, většina nadšenců si jistě představí Mazdu MX-5. Ale co když chcete něco neokoukaného?

Možností je samozřejmě víc, třeba Fiat Barchetta nebo MG F. My vám dnes ale ukážeme malý a dostupný kabriolet, o němž jste dost možná nikdy neslyšeli. Vznikl totiž v pouhých 431 exemplářích. A jeden z nich je momentálně v Česku na prodej.

Jmenuje se Quantum 2+2 Convertible a jako kit car ho prodávala společnost Quantum Sports Cars, založená v roce 1987. Jak už napovídá název vozu, nejde o stoprocentní roadster, neboť na papíře nabízí konfiguraci sedadel 2+2. Jenže když se podíváte na fotografie, zjistíte, že nazývat prostor vzadu sedačkami je hodně troufalé. Takže fakticky roadster je.

A co je tedy Quantum 2+2 Convertible zač? Zjednodušeně řečeno jde o překarosovaný Ford Fiesta druhé generace, konkrétně ve verzi XR2. To znamená 1,6litrový benzinový motor vpředu, který roztáčí přední kola. Čtyřválec dává 103 koní (76 kW).

Inzerát na prodej „vrtulníku“ postaveného z VW Transporter je nejvtipnější věc

Karoserie je vyrobena ze sklolaminátu, takže auto bude lehoučké, lehčí než dárcovský vůz – a to Fiesta XR2 vážila méně než 900 kg. Plusem jsou samozřejmě mrkačky.

Mimochodem, Quantum se kdysi dostalo i do rukou Jeremyho Clarksona, byť s výkonnějším dvoulitrovým motorem, a nedopadlo špatně. Clarksonovi prý výrazně vadil jen pach sklolaminátu.

Kabriolet zaujal také několik zákazníků na druhé straně Lamanšského průlivu, takže vznikly i exempláře s levostranným řízením. To je případ také „našeho“ vozu. Pochází z roku 1992, vyvedený je ve fialové metalíze a najeto má jen nějakých 79 tisíc kilometrů.

Na pohled zaujme plátěná střecha bez zadního okna. Podle fotografií jiných exemplářů ale můžeme usuzovat, že střecha není původní.

Fandové BMW, na prodej je sbírka 13 úžasných „bavoráků“

A cena? Prodejce žádá 45 tisíc korun. Jestli je to hodně, nebo málo, nedokážeme posoudit. Quantum 2+2 Convertible je každopádně unikát, který nikdo jiný v Česku mít takřka jistě nebude. Od svého majitele však bude vyžadovat docela dost péče, jeho stav totiž není zrovna ukázkový.

Autor: Jan Zajíc

Fotogalerie

  • V Česku je na prodej levný roadster, o kterém jste určitě neslyšeli. Vzniklo jen 431 kusů: fotka 1
  • V Česku je na prodej levný roadster, o kterém jste určitě neslyšeli. Vzniklo jen 431 kusů: fotka 2
  • V Česku je na prodej levný roadster, o kterém jste určitě neslyšeli. Vzniklo jen 431 kusů: fotka 3
  • V Česku je na prodej levný roadster, o kterém jste určitě neslyšeli. Vzniklo jen 431 kusů: fotka 4
  • V Česku je na prodej levný roadster, o kterém jste určitě neslyšeli. Vzniklo jen 431 kusů: fotka 5
  • V Česku je na prodej levný roadster, o kterém jste určitě neslyšeli. Vzniklo jen 431 kusů: fotka 6

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.