V Česku je na prodej Kelmark GT, víte, co je zač?

V Česku je na prodej Kelmark GT, víte, co je zač?: titulní fotka Zase jednou nás zaujal zajímavý inzerát. Tentokrát je předmětem prodeje sportovní stavebnice Kelmark GT. Ten na první pohled připomíná Ferrari 246 GT Dino, ale je mnohem levnější.

Stavebnice Kelmark jsou asi nejznámějšími kity s tvarem Ferrari Dino, které se prodávají (i když možná jste potkali i verzi od Factory Five, minimálně jedno u nás také jezdí). Jeden Kelmark se mihnul i v prvním dílu Rychle a zběsile.

Společnost Kelmark Engineering byla založena v roce 1969 v Michiganu. Prvními projekty této firmy byly přestavbové kity pro majitele Chevroletů Corvair a Volkswagenů Beetle, které jim umožnily do aut instalovat velké vidlicové osmiválce místo zadních sedadel.

V Česku je na prodej jedna hodně rychlá placka na značkách. Znáte Ultimu Can-Am?

Teprve poté se Kelmark pustil do výroby vlastní stavebnice Kelmark GT, kterou nabízel v různém stupni sestavení – od několika krabic s díly po hotové auto. Auto bylo tvarem silně inspirováno základním modelem Ferrari a převodovka pocházela z Oldsmobilu Toronado. Karoserie byla umístěna na rám z ocelových profilů, podlahový základ vycházel z Volkswagenu. Uprostřed se střídaly různé motory, většinou vidlicové osmiválce americké výroby. Například v roce 1990 byl oblíbenou pohonnou jednotkou motor 425 z Cadillacu Eldorado.

To ale není případ tmavého kousku, který se prodává v České republice. Ten je také patrně starší. Prodejce uvádí rok 1967, ale to bude nejspíš rok výroby Volkswagenu, na jehož základě byl Kelmark postaven. A z Volkswagenu pochází i motor boxer o objemu 1,6 litru, který nabízí skromný výkon 65 koní. Auto ale úplně neodepisujte, pořád je to lehoučké malé kupé pro dva, takže výkonový handicap nebude tak velký. Auto má blíže nespecifikované doklady z členského státu Evropské unie, takže přihlášení na ty české by neměl být problém. Majitel si kousek cení na 365 tisíc korun.

Fotogalerie

  • V Česku je na prodej Kelmark GT, víte, co je zač?: fotka 1
  • V Česku je na prodej Kelmark GT, víte, co je zač?: fotka 2
  • V Česku je na prodej Kelmark GT, víte, co je zač?: fotka 3
  • V Česku je na prodej Kelmark GT, víte, co je zač?: fotka 4
  • V Česku je na prodej Kelmark GT, víte, co je zač?: fotka 5
  • V Česku je na prodej Kelmark GT, víte, co je zač?: fotka 6
  • V Česku je na prodej Kelmark GT, víte, co je zač?: fotka 7

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.Plakát týdne

McLaren 720S

Anketa

Který nový supersport se vám líbí?
Počet hlasů: 17107 | Zobrazit seznam všech anket