Tohle jsou nejhodnotnější vozy od Porsche. Nejdražší se prodal za 321 milionů

Tohle jsou nejhodnotnější vozy od Porsche. Nejdražší se prodal za 321 milionů: titulní fotka Automobilka Porsche vydává další video přehled pěti zajímavostí ze své historie. Tentokrát se podívala na vybrané klenoty ze své dílny z pohledu prodejní ceny.

A tím máme na mysli hodnoty, kterých vozy dosáhly v aukcích, nikoli ceny nových aut.

Na pátém místě je závodní Porsche 917/30 Spyder, které bylo navrženo pro sérii Can-Am. Pohání je vzduchem chlazený dvanáctiválec o výkonu okolo 1200 koní a automobilka zdůrazňuje, že auto nemělo žádnou elektroniku, která by řidiči cokoli usnadňovala. Všechno bylo jen na něm. Zajímavostí je také pozice jezdce, který seděl mezi dvěma velkými palivovými nádržemi. Vůz byl kdysi v aukci prodán za v přepočtu (podle dnešního kurzu) 68 milionů korun.

Čtvrtá příčka patří Porsche 550A Spyder z roku 1956, prvnímu modelu značky vyvíjenému od počátku čistě jako závoďák. I když měl vůz pod kapotou jen 1,5litrový plochý čtyřválec o výkonu 135 koní, ve své době dokázal porážet mnohem výkonnější konkurenci. Cena? 117,5 milionů ko­run.

Na třetí pozici se umístila 911 GT1 Strassenversion. Tohle auto vděčí za svůj vznik čtyřiadvaceti­hodinovce v Le Mans. Aby se jí totiž Porsche mohlo v roce 1997 zúčastnit, muselo postavit také 20 exemplářů se silniční homologací. Narodil se tak unikát s dvěma turbodmychadly přeplňovaným šestiválcem (vycházel z vodou chlazeného agregátu generace 996) o výkonu 600 koní. Nedávno se jeden kus prodal v USA za v přepočtu 129 milionů korun.

Pro Le Mans v roce 1983 Porsche postavili speciál 956 s mnoha progresivními aerodynamický řešeními, která především podstatně zlepšovala přítlak. O pohon se staral 2,65litrový, dvěma turby přeplňovaný plochý šestiválec. Cena 230 milionů korun stačí na druhou příčku.

Sedm nejkrásnějších Porsche všech dob. Tady jsou!

Na vrcholu pak najdeme asi očekávaný stroj. Legendární placka 917 K, známá nejen díky úspěchům v Le Mans, ale i díky snímku Le Mans se Steevem McQueenem, se v jedné aukci prodala za 321 milionů korun. Za mnoha soutěžními triumfy tohoto auta stojí také 4,5litrový vzduchem chlazený dvanáctiválec, jehož 630 koní závoďáku umožňovalo na okruhu v Le Mans jezdit přes 350 km/h.

Autor: Jan ZajícDiskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.