Tohle je nejdražší Mustang na světě. Prodal se za 50 milionů korun

Tohle je nejdražší Mustang na světě. Prodal se za 50 milionů korun: titulní fotka I když je Ford Mustang ikonickým a obdivovaným autem, žádná z verzí nikdy nepatřila do skupiny superdrahých vozů. Tenhle kus však nového majitele stál desítky miliony.

Přesněji řečeno, kdosi neznámý na aukci ve floridském Kissimmee za tento pony car zaplatil 2,2 milionu dolarů, tedy asi 50 milionů korun. Žádný jiný Mustang se neprodal dráž – a to dokonce vůz překonal svůj vlastní rekord, kdysi totiž stál 1,3 milionu dolarů.

Zajímá vás, co je na autě tak zvláštního? Vězte, že jde o jedinečný Shelby GT500 Super Snake z roku 1967. Stejný prostě nenajdete.

Začátek jeho příběhu leží v 60. letech, kdy firma Shelby fungovala jako distributor pneumatik Goodyear na západním pobřeží USA. V Goodyear tehdy přišli s nápadem obout na Mustang od Shelbyho nové gumy Thunderbolt a uspořádat jejich náročné vysokorychlostní testování, jež by poukázalo na trvanlivost a odolnost nových pneu.

V Shelby ale myšlenku rozvinuli ještě dál. Řekli si, že standardní GT500 přetvoří v monstrum, které nebude mít ve výkonu a rychlosti konkurenci. Pod kapotu Mustangu tak nastěhovali závodní motor z Fordu GT40 – místo běžných 350 koní jich najednou pod kapotou bylo okolo 600.

Auto dostalo také novou zadní nápravu a jinou převodovku. A pak vyrazilo na 5 mil dlouhý testovací okruh v Texasu, kde celkem urazilo 500 mil (asi 805 kilometrů) průměrnou rychlostí 228,5 km/h. Nejvýš upravený Mustang dosáhl na 273,6 km/h. Zkouška dopadla skvěle i pro pneumatiky Thunderbolt, na konci jim prý zůstalo 97 procent dezénu.

Úspěch vozu i gum dokonce firmu Shelby přivedl k myšlence, že by modifikované GT500 začala v omezeném počtu vyrábět. Předpokládaná vysoká cena vozu ale znamenala, že k produkci nedošlo. Zůstal tak jediný kus.

Ford Shelby GT500 může nabídnout i manuál. Musíte si ale o něj říct!

V roce 1970 však Shelby jediný exemplář prodal. Vůz pak různě měnil majitele, až skončil u sběratele Johna Wickeyho, od něhož ho nedávno za zmíněnou rekordní sumu koupil zatím neznámý člověk.

Jo a mimochodem, GT500 stále stojí na oněch pneumatikách Thunderbolt…

Autor: Jan Zajíc

Fotogalerie

  • Tohle je nejdražší Mustang na světě. Prodal se za 50 milionů korun: fotka 1
  • Tohle je nejdražší Mustang na světě. Prodal se za 50 milionů korun: fotka 2
  • Tohle je nejdražší Mustang na světě. Prodal se za 50 milionů korun: fotka 3
  • Tohle je nejdražší Mustang na světě. Prodal se za 50 milionů korun: fotka 4


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.