Tohle je možná nejúžasnější motorka, jakou jsme kdy viděli. Pohání ji diesel z míchačky na beton

Tohle je možná nejúžasnější motorka, jakou jsme kdy viděli. Pohání ji diesel z míchačky na beton: titulní fotka Američan Sam Turner musí být extrémně šikovný chlapík s bujnou fantazií. Jen se podívejte na motorku, kterou si sám postavil.

Úžasná je ze všech úhlů, kromě toho je ale zajímavá i po technické stránce. Turner, který podle svých slov na motorce začal jezdit v osmi letech a ve 12 se naučil svářet, se totiž rozhodně nespokojil s běžnými a „jednoduchými“ řešeními.

Už zvolený motor je divný. Tvůrce totiž sáhl po agregátu Yanmar o objemu 840 kubických centimetrů. Že vám to nic neříká? Není divu, tohle je totiž malý čínský diesel, který normálně pohání míchačku na beton. Turner k němu přidal dvě turbodmychadla a mezichladič ze Suzuki Swift.

Biturbodiesel pohání obě kola, ale zapomeňte na řetězy, konstruktér vsadil na hydrostatický přenos výkonu. Proto u každého kola (ta jsou mimochodem z Toyoty Camry) najdete hydraulické motory, k nimž vedou hadice.

O výkonu či točivém momentu motorky bohužel nic nevíme, ale Turner říká, že se dokáže rozjet skoro na 160 km/h. Odvážné.

Tohle jsou ty vůbec nejrychlejší japonské supersporty na dvou kolech

Zajímavé je také odpružení. To si Turner navrhl sám, přičemž sáhl po „vzduchu“. Díky pneumatickému odpružení umí stroj měnit světlou výšku a nepotřebuje žádný vykopávací stojánek. Prostě si po zastavení lehne rámem na zem.

Dalším oříškem bylo řízení. Motorka totiž na délku měří přes 3,3 metru a určitě není ani lehká. Místo klasických řídítek jsou tu tedy spíš dvě páky, které jsou napojeny na obě kola. A pak už se Turner zaměřil na nutné doplňky (nádrž na naftu, akumulátor a podobně) a konečný design.

Výsledkem je obdivuhodný stroj, s nímž se prý dá vcelku normálně jezdit… Určitě si pusťte video, už jen kvůli zvuku, který tahle věc s podivným motorem vydává. A všimněte si taky umístění koncovek výfuku, to fakt stojí za to.

Autor: Jan Zajíc


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Yanmar Peter9174 18.09.2018  17:24
Vstoupit do diskuse ›


Plakát týdne

McLaren 720S

Anketa

Který nový supersport se vám líbí?
Počet hlasů: 20263 | Zobrazit seznam všech anket