Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města

Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: titulní fotka Design tohoto skútru ve mně evokuje pocit pohlížet na něj jako na sportovní náčiní. Je tomu opravdu tak? Bude jízda s Jet Force 50 C-Tech stejně ostrá, jako jsou jeho tvary?

Design tohoto skútru ve mně evokuje pocit pohlížet na něj jako na sportovní náčiní. Je tomu opravdu tak? Bude jízda s Jet Force 50 C-Tech stejně ostrá, jako jsou jeho tvary?

Vyzvedávám si padesátkovou hračku vrcholné řady Peugeotu a plný očekávání vyrážím vstříc městskému provozu. Konstruktéři francouzského výrobce skútrů a automobilů osadili tento jednostopý stroj dvojitým páteřovým rámem, vyrobeným z hliníkové slitiny. V rámu si své místo našel dvoudobý, kapalinou chlazený, jednoválec o obsahu 50 ccm osazený karburátorem, který dosahuje výkonu 3,8 kW při 7 500 ot./min. Pomocí variátoru je síla motoru přenášena na 13palcové zadní kolo o rozměrech 130/60 (přední kolo má stejný rozměr). O zastavení tohoto 110 kg vážícího skútru se starají kotoučové brzdy o průměru 226 mm vpředu a 190mm vzadu.

Design

Jet Force zaujme snad všechny, kdo mají rádi moderní, ostré a sportovní tvary. V naší testované verzi s názvem „rally“ byl skútr v červených barvách se jmény jezdců WRC továrního týmu Peugeot a jejich sponzorů. Jistým designovým prvkem je i středová konzole mezi nohama jezdce, která ukrývá mimo jiné i nádrž s kapacitou 8 litrů.

Dále zaujme karbonový design přístrojové desky, kde nechybí tachometr, palivoměr, teploměr chladící kapaliny nebo počítadlo ujetých kilometrů. Celkově mi však příjde, že přístrojová deska svým pojetím příliš nezapadá do moderního designu celého skútru. Perličkou na celém Peugeotu je malé křídlo v zadní části skútru, které zřejmě slouží zároveň jako madlo pro spolujezdce. Bohužel samotné místo pro spolujezdce je na tomto stroji spíše sporadické a využitelné jen v nouzové situaci.

Jízdní vlastnosti

Po nastartování se ozve tichý zvuk emisními normami škrceného dvoutaktu. Otočením plynové rukojeti se změní v lehce dravější, nicméně stále je poznat, že by ze sebe chtěl dostat víc. Budoucí majitelé mu určitě rádi dopřejí laděný výfuk, který se jim jistě odvděčí zlepšením výkonu a průběhu motoru, který v sériové verzi není nijak oslnivý. Při jízdě do táhlejšího kopce skútr ztrácel sílu a o překročení povolené rychlosti ve městě jsem se určitě v tomto případě bát nemusel.

Co se týče podvozku a brzd, jsou tyto dvě části spolu precizně sladěny a dávají pocit jistoty v každé situaci. Je to zřejmě způsobeno tím, že na slabou padesátku jsou okolní komponenty lehce naddimenzované, zřejmě z důvodu osazování i silnějšími motory. Do zatáček se skútr skládal až úctyhodně lehce. Jakmile si najdete pár ostřejších zatáček směrem z kopce, ve spojení s perfektním brzdným účinkem si je budete zcela jistě užívat. Dalším potěšujícím údajem je spotřeba, která se v žádném případě nepřehoupne přes hranici tří litrů, což s plnou nádrží Jet Force 50 C-Tech slibuje celkem solidní dojezd (v testu tankováno při 263 km)

Závěr, plusy a mínusy

Peugeot Jet Force 50 C-tech je opravdová špička mezi sportovními skútry. Výborný design, perfektní podvozek a ostré brzdy jsou to, co z něj dělá dobrou hračku do kolonami zacpaného města. Ideální pro hravé mladíky s čerstvým řidičským oprávněním AM. Pro vlastníky některé z vyšších skupin řidičského oprávnění bych doporučil některou ze silnějších verzí, která poskytně ještě mnohem více zábavy při proplétání se městským provozem a ve spojení se silnějším agregátem i mimo město.

Plusy a mínusy pro Peugeot Jet Force 50 C-Tech
+design
+podvozek
+brzdy
- jízda ve dvou
- slabý motor

Technické informace

Technické údaje Peugeot Jet Force 50 C-Tech
Celkové rozměry [mm] 1914/740/1172
Rozvor/výška sedla [mm] 1 314/820
Motor, objem 2dobý jednoválec, 50 ccm
Počet ventilů / chlazení 0/ kapalinou
Výkon 3.8 kW / 7 500 ot.
Točivý moment nezjištěno
Převodovka variátor
Kola (vpředu/vzadu) 130/60 R13, 130/60 R13
Brzdy (vpředu/vzadu) 1× kotouč 226 mm / 1× kotouč 190 mm
Přední vidlice dvojitá teleskopická vidlice
Zadní odpružení dvojitý hydraulický centrální tlumič
Nádrž [l] 8
Spotřeba v testu [l] 3
Suchá hmotnost [kg] 110

Děkujeme Hynkovi Přidalovi za půjčení skútru na redakční test. Více informací o skútrech naleznete na webu Scootland.cz – skútry, scooter tuning, servis, náhradní díly.

Autor textu a fotografií: David Kárný

Fotogalerie

 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 1
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 2
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 3
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 4
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 5
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 6
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 7
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 8
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 9
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 10
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 11
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 12
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 13
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 14
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 15
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 16
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 17
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 18
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 19
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 20
 • Test: Peugeot Jet Force 50 C-Tech – hračka do města: fotka 21


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Re: sr 50 r "neregistrovaný" 03.07.2010  16:46
Re: sr 50 r jet force 01.07.2010  14:43
Re: sr 50 r RS 30.06.2010  15:43
sr 50 r OMG 30.06.2010  12:46
Vstoupit do diskuse ›