Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King

Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: titulní fotka Letos jste si na Velikonoce vykoledovali test moc zajímavého auta. Tsuchiyou snadno a rychle? Rozhodně za volantem korejské zadokolky!

Z Ameriky chodí už pár let, co se tam kupé Hyundai Genesis prodává, znepokojivě dobré ohlasy na tuhle výkonnou korejskou zadokolku. Jenže znáte Amíky a jejich poněkud specifické vidění automobilového světa. Jak ovšem obstojí tohle auto v teritoriu takových dravců, jako je BMW 3 Coupe a Mercedes-Benz E Coupe? Minulý týden jsem to zjišťoval a nebudu vás napínat – genesis naprosto předčil moje očekávání.

Odpověď na otázku, jestli si Hyundai neukousl moc velké sousto, když se rozhodl v Evropě nabízet noblesní kupé střední třídy s pohonem zadních kol a bezostyšně tak vlezl do zelí německým a japonským prémiovkám, začíná rozmotávat už první osobní setkání s genesisem. Musím zcela upřímně říci, že bych se rozhodně nestyděl s ním jezdit, design zadní partie i profilu je naprosto úžasný, vůbec nejlépe ale vypadá tohle kupé ze zadobočního pohledu. Naproti tomu přídi možná trošku schází výraznější charakter, než jaký dokáže poskytnout šikmooký světlomet, ale to spíše tlumočím zaslechnuté názory okolí, osobně s ním nemám sebemenší problém.

Ani kabina mi původní dojem nezkazí. Posaz je sice malinko vyšší, než nabízí soci z Německa a Japonska, ale určitě nikoli nepříjemný. Volantu chybí možnost podélného seřízení, i tak je ale perfektně po ruce, struktura a vzhled všech materiálů působí hodnotně, o dost lépe než třeba v Nissanu 370Z, i když provedení okolí ventilačních otvorů a ostatních hladkých ploch by asi mohlo být lepší. Pochopte, řeč je tady o autě za 830 tisíc korun, to už není korejec za pár šupů a tak nemohu hodnocení této oblasti vynechat.

Sedadla příjemně obejmou tělo a pravá ruka dostala na hraní krátkou řadicí páku s přesnými dráhami. Zvědavost mi nedá a soukám se i na zadní sedadla, přece jen už jde o docela velké auto, které by mělo umět převézt čtyři krky. Na kolena dobré, dokonce ještě pár centimetrů zbývá, ale kvůli svažujícímu se sklu bude vzadu spokojen buď předškolák nebo Reidův Bezhlavý (spolu)jezdec. $5$

 [470×253]

S ovladačem keyless systému v kapse mačkám startovací tlačítko a ticho rozčísne hluboké zahřmění. Šestiválce nejsou u Hyundaie ničím novým, taková Sonata V6 dokázala už před lety přivést na dálnici řadu tédéíčkových závodníků k nepříčetnosti, ovšem v tomhle případě už mám co do činění s objemem 3,8 l, to už je kubatura zralá skoro na véosmičku a zvuk tomu odpovídá. K dispozici mám krásných atmosférických 303 koní a lehce přes 360 Nm a to je hodně příjemný začátek.

Při rozjezdu a manévrování v nízkých rychlostech mě překvapuje tuhost řízení, tomhle autě se asi řidič dost nadře. Stejně tak řazení šestistupňového manuálu působí hodně sportovně – dráhy jsou krátké, přesné a bez vůlí, pouze jednotlivé kvalty jsou trošku dál od sebe, vzdáleně to připomíná Opel GT. Navíc neutrální poloha klade značné odpory a když pevně chytím hlavici, zjišťuji, že je hrana, oddělující spodní část od horní se schématem řazení dost nepříjemná, to si dlaň a zápěstí užije… Člověku se hned vybaví pro změnu trojkové BMW, které připomíná převodovka i způsobem řazení zpátečky.

Jak ovšem zrychluji, ukazuje se, že je degrese posilovače řízení slabá a při ostrém tempu se stává řízení dost lehkým a vytrácí se informace od předních kol. Na špatném povrchu se navíc genesis umí nepříjemně rozkymácet a starostlivý systém jízdní stability Nissanu 370Z je proti tomuhle v hyundaii bezohledný terminátor, jemuž je úplně jedno, že se řidič chystá rozvěsit káru po švestce za zatáčkou. Trošku studená sprcha po nadějném rozjezdu?

Inu, ne tak docela. Tohle jsou první dojmy, než řidič přejde ze seznamovací fáze do fáze testovací, což vám bude trvat jen pár hodin. A pak to teprve celé začne. Základem příjemného svezení s genesisem je bezpodmínečná deaktivace systému jízdní stability, jenž mnohdy dokáže v zatáčce auto pořádně přiškrtit. A pak už stačí jen naučit se poslouchat signály od podvozku a naopak se nenechat znervóznit lehkým řízením, které si některé informace nechává sobecky pro sebe.

 [470×259]

Pérování Genesisu se snaží nalézt kompromis mezi sportovním naladěním a jízdním komfortem a dá se říci, že se mu to i přes použití 19" kol podařilo. Naladění je spíše tužší, ale na delších nerovnostech mu nechybí ani plavnost a rázy zvládá tlumit velmi slušně. Ze všeho nejlépe se ale cítí na rovném asfaltu, kde lze jeho chování označit za vynikající. Kupé je při běžné jízdě lehce nedotáčivé a blížící se smyk dává najevo pískáním pneumatik (a že rozpískat Potenzy 050A je docela kumšt), jakmile se ale přišlápne pedál plynu, hvízdání ustane a zadní náprava perfektně vytáhne auto ze zatáčky (chtěl jsem napsat vytlačí, což je přesnější, ale vyznělo by to trošku nepatřičně $5$).

Genesis současně v zatáčce krásně čitelně zaklekne a do sedadla posílá veškeré potřebné informace o tom, co se s oběma nápravami právě děje. Ale to stále mluvíme o svižné, ale pohodové jízdě. Svou druhou tvář ovšem ukáže kupé ve chvíli, kdy se na něj přitlačí. Na hrubější zacházení se Korejec vysloveně těší a rázem začne fungovat tak, jak se na správnou zadokolu patří. Projíždění zatáček pod plynem změní charakter vozu na čistě neutrální a díky rychle a přesně reagujícímu plynu, nezprzněnému žádným turbem, lze perfektně odhadnout hranici, kdy se začne auto přetáčet.

A pokud to přece jen řidiči uteče, dlouhý rozvor a rychle reagující řízení poskytují dostatek času na korekci, po níž se auto zase poslušně srovná do požadovaného směru. Řízení má jistou zpětnou vazbu, ale spoustu informací tají a část se jich ztratí v účinném posilovači. Recept na bezproblémové ovládání tedy zní: pevně držet volant v požadovaném směru a naslouchat především zadkem.

Odměnou je mi svezení, které mi díky čitelnosti a ovladatelnosti mohou řidiči aut mnohem zvučnějších jmen jen tiše závidět a to i přesto, že s genesisem nebudete za všech okolností úplně nejrychlejší. V honbě za jízdním komfortem je totiž ve vysokých rychlostech trošku rozevlátý a tak se nakonec vytrácí i komunikativnost podvozku. To už ovšem hovoříme o rychlostech a jízdním stylu, o němž se mezi gentlemany nemluví. $5$

 [470×240]

Svůj podíl na tom, jak auto funguje, má pochopitelně i silný šestiválec. V nízkých otáčkách není skoro slyšet, o zvukový doprovod se stará jen baryton výfuku a do 4000/min působí trošku ospale. Objem 3,8 l bych mu rozhodně netipoval. Od čtyř tisíc výš se ale předvádí v plné síle a intenzivně akceleruje až do 6000 otáček. Pak malinko ztrácí elán, ale když ho v 6600 otáčkách přiškrtí omezovač, mám pocit, že by si minimálně sedm tisíc líbit nechal. Jak už jsem zmínil, na povely pedálu reaguje rychle a přesně a tak se jím dá auto perfektně ovládat, ve vysokých otáčkách za doprovodu typického šestiválcového vrčení.

Pochvalu zaslouží i rozložení pedálů, takže jdou dobře dávat meziplyny. Brzdy Genesisu jsou i účinné a reagují rychle a poměrně ostře, o nějakém dávkování nemůže být ani zmínky, pochválit však musím stabilitu kupé při brzdění, a to bez ohledu na natočení předních kol a povrch vozovky. Příjemným překvapením je spotřeba, auto se při ostrém „AUTOFUN tempu“ $1$ vešlo do 24 l na 100 km a běžný, svižnější jízdní styl znamenal spotřebu do 12 litrů, což jsou velmi slušné výsledky.

Ale vraťme se ještě k chování na silnici. Zatímco kvalitní povrch vyhovuje genesisu naprosto ideálně, na rozbitých okreskách se situace trošku komplikuje. Ani tady mu nelze upřít snahu, ale i přes ní se na větších nerovnostech nevyhne výraznému horizontálnímu kmitání karoserie, při němž párkrát moc nechybělo a nadzvedl bych se v sedadle, zatímco na sérii malých krátkých hrbolů a roletkách bylo občas nutné korigovat směr jízdy. Je tedy třeba sportovně uznat, že v této oblasti musí Korejci ještě trošku přidat.

Teď byste asi očekávali stručné shrnutí a závěr, ale je tu ještě něco, co musím závěrem vypíchnout a to je disciplína, kde by naopak mohl Genesis Coupe svou konkurenci vyučovat – schopnost driftovat a ovladatelnost při této kratochvíli!

 [470×264]

Skoro to totiž vypadá, že Hyundai postavil driftovací stroj zcela záměrně a obětoval tomu částečně i chování na horším povrchu. Silný motor, čitelné zaklekávání a komunikativní podvozek s mechanickým samosvorem totiž probudí zvíře i v mé holubičí $1$ povaze a tak jste mě mohli vidět, jak projíždím (někdy i) půl kruháče dveřmi napřed (pochopitelně raději jen tam, kde zrovna nebyl provoz) a lehké smýknutí zádě v každé pomaleji projížděné zatáčce byla bezmála povinnost. Stačilo na to jen jen intenzivněji přišlápnout plyn a lehce škubnout volantem. Keiichi Tsuchiya by ze mě, pouze příležitostného zadokolkáře, měl určitě radost. $1$

V těchto rychlostech je mi nápomocno i (stále ještě) dostatečně tuhé řízení, které jen doplňuje tento znamenitý komplet. Musím říci, že neznám v současnosti lepší auto na naučení se driftovat, než právě Genesis Coupe. Já si ho snad ještě půjčím a seženu nějaké ojeté pneumatiky (hoblování bridgestonek mi přišlo jako zločin, asi ještě nejsem dost otrlý…)! Tím pochopitelně netvrdím, že je to nejlepší auto na drift, tak daleko mé znalosti v tomto oboru nesahají. Je to ale rozhodně první auto, které mě donutilo, abych se choval jako puberťák.

Tak to je asi vše. Jo aha, ještě ten závěr. Ne, Genesis Coupe není dokonalý. Řízení je malinko tupé, při ostřejší jízdě by se hodila výrazněji profilovaná sedadla, na nerovném povrchu je trošku nervózní a motor funguje skvěle jen ve středních otáčkách. Jenže na druhé misce vah je parádní granturismo design, hodnotně působící a tichý interiér, znamenité jízdní vlastnosti na kvalitním povrchu a slušná, i když trošku tuhá převodovka.

A naprosto si mě získal svou čitelností, ovladatelností a drifterským nadšením, které bych od na pohled cestovního kupé rozhodně nečekal. Troufám si tvrdit, že se tohle auto v Americe stane kultem, zatímco sebestředná Evropa bude zarputile ohrnovat nos. Takže závěrem zopakuji větu z úvodu: S tímhle korejským autem bych se rozhodně nestyděl jezdit. Tak – a teď mi dejte do kožichu…

Technické údaje
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 6 / 4
Zdvihový objem (ccm): 3778
Nejvyšší výkon (k (kW) / ot/min): 303 (223) / 6300
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 361 / 4700
Dynamika a spotřeba
Maximální rychlost (km/h): 240
Zrychlení 0 – 100 km/h (s): 6,3
Spotřeba – kombinace (l/100 km): 9,9
Rozměry a hmotnosti:
Délka x šířka x výška (mm) 4630×1865×1385
Rozvor (mm) 2820
Velikost kufru (l): 332
Objem nádrže (l): 65
Provozní hm. / nosnost (kg): 1615 / 315
Rozměr pneu: 225/40 R 19 + 245/40 R 19

Hodnocení

Motor 1,88
Výkon $2$
Odezva plynu $1$
Zvuk motoru/výfuku $2$
Pružnost $2$
Rozložení pedálů $1$
Ochota vytáčet se $1$
Výkonová špička $3$
Redline $3$
Převodovka 1,50
Přesnost řazení $1$
Snadnost řazení $3$
Vůle v kulise $1$
Délka drah $1$
Jízdní vlastnosti 2,00
Přilnavost přední/zadní nápravy $1$
Stabilita zadní nápravy $2$
Nedotáčivost/pře­táčivost $2$
Náklony v zatáčkách $2$
Chování na nerovnostech $3$
Přesnost řízení $2$
Strmost/ostrost řízení $2$
Účinek posilovače $2$
Brzdy 1,75
Nástup $1$
Účinek $1$
Dávkování $4$
Stabilita zádě $1$
Komfort 1,50
Odhlučnění podvozku $1$
Aerodynamický hluk $2$
Tvrdost pérování $1$
Tlumení přejezdů nerovností $2$
Interiér 2,17
Velikost volantu $2$
Tloušťka věnce volantu $2$
Pozice za volantem $1$
Rozměry sedadel $2$
Boční vedení sedadel $3$
Tvar řadicí páky $3$
Fun faktor $1$
Výsledná známka 1,69

Fotogalerie

 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 1
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 2
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 3
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 4
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 5
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 6
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 7
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 8
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 9
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 10
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 11
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 12
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 13
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 14
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 15
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 16
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 17
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 18
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 19
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 20
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 21
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 22
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 23
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 24
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 25
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 26
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 27
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 28
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 29
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 30
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 31
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 32
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 33
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 34
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 35
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 36
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 37
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 38
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 39
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 40
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 41
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 42
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 43
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 44
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 45
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 46
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 47
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 48
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 49
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 50
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 51
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 52
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 53
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 54
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 55
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 56
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 57
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 58
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 59
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 60
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 61
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 62
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 63
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 64
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 65
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 66
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 67
 • Test: Hyundai Genesis Coupe: Drift King: fotka 68


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
HogAEEgrVnM duTnRqVeGV 30.01.2012  17:18
nFBudLuAmOxLHAvQo ZCwzJaXj 28.01.2012  12:56
PHFECKwLWcvV uoNhVyxqUhijR 27.01.2012  16:29
Re: Genesis.... sato 30.04.2011  14:01
Re: Genesis.... laufeček 29.04.2011  12:43
Re: Genesis.... laufeček 29.04.2011  12:31
Re: Genesis.... TeeJay 29.04.2011  12:06
Re: Genesis.... Enthusiastic.driver 28.04.2011  00:42
Re: Genesis.... laufeček 27.04.2011  12:25
Re: Re: Čekošiki romadži Vrchní kritik 27.04.2011  11:13
Re: Genesis.... Aleš Jungmann (Auto.cz) 27.04.2011  08:31
Re: Genesis.... Ricardo 27.04.2011  02:35
video MajoRacingWheels 27.04.2011  01:07
Re: Re: Čekošiki romadži HEMI 27.04.2011  00:54
Re: Re: Čekošiki romadži Volvodrive 27.04.2011  00:38
Re: Re: Čekošiki romadži Michal Fokt 27.04.2011  00:06
Re: Čekošiki romadži Vrchní kritik 26.04.2011  22:25
Čekošiki romadži Vrchní kritik 26.04.2011  22:23
Re: reklamy.. vilemrousi 26.04.2011  18:14
reklamy.. Lookyn 26.04.2011  17:52
Re: Genesis.... Skyline 26.04.2011  15:22
Re: Genesis.... iudex 26.04.2011  13:35
Re: Genesis.... laufeček 26.04.2011  11:56
Re: Genesis.... TeeJay 26.04.2011  10:35
Re: Genesis.... *Vavris* 26.04.2011  09:23
Re: Genesis.... Michal Fokt 26.04.2011  09:09
Re: zhs; Re: genesis salamoon 26.04.2011  02:14
Re: zhs; Re: genesis white label 26.04.2011  00:54
Re: Hody hody doprovody! OCH 25.04.2011  23:11
Cena OCH 25.04.2011  23:10
Vstoupit do diskuse ›