Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král

Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: titulní fotka Tohle je hodně silné předokolkové kafe – nekorunovaný král hot-hatchů, Ford Focus RS se utká s vyzyvatelem, Renaultem Mégane RS Cup. A doplňuje je japonská elita v podobě Hondy Civic Type R a Mazdy 3 MPS. Největší souboj letošního roku je tu.

Hot-hatche nebo chcete-li relativně dostupné silné hatchbacky jsou po právu hodně sledovanou skupinou na trhu – jezdit s nimi velmi rychle umí (na rozdíl od zadokolek) vlastně každý, kdo přesedne ze svého dieselového služebáka, provozní náklady plus pojištění vás nedonutí prodat ledvinu na černém trhu a když na to přijde, zvládnou i nudný rodinný výlet.

Navíc dnešní ostré hatchbacky už zdaleka nejsou tak drsné, jako před lety. Staré Peugeoty GTI se vás občas nenápadně pokusily na mokrém asfaltu zabít přetáčivým smykem a chudák puristický Mégane R26.R zašel na úbytě. Všichni chtějí rychlá auta, ale už se s nimi nechtějí prát a přejí si být hýčkáni kupou příplatkových výbav a elektronických asistentů. Výsledkem je logicky menší zábava za volantem…a taky menší úmrtnost mladých nadšenců.

To je ale logický vývoj, kdy majitelé prostě nechtějí po malé jezdecké chybě vytahovat svou plechovou chloubu z blátivého příkopu a my je chápeme. Proto padla otázka: k jakému autu by dnes měl „ostrý eurodrzek“ upřít svůj zrak? Jasně, bestiální Focus RS asi nemůže být šlápnutím vedle, jenže konkurence nespí a Mégane RS na cestě do našich luhů a hájů doprovázela až podezřele dobrá pověst. A co takhle přidat k nim nestárnoucí klasiku, atmosférický Civic Type R nebo třetího přeplňovaného siláka, výborně vybavenou Mazdu 3 MPS, která se donedávna pyšnila titulem nejsilnějšího hot-hatche? Všechna auta už jsme testovali dříve, takže se budeme moci zaměřit vysloveně na rozdíly mezi nimi a co nejobjektivněji vypíchnout jejich klady i zápory. Takže jsme zvedli telefon, autíčka objednali a pak už se jen modlili, aby je žádná z redakcí před námi nerozvěsila na stromy kolem silnice. Naštěstí ne.

Svaly nechybí…

V testu nemáme žádná malá piva, vždyť nejpomalejší z testovaného kvar­teta zvládne sprint na stovku za 6,6 sekundy a dohromady na nás při pohledu pod kapoty pofrkává 1016 koní. Tedy něco jako Veyron, jen za zlomkovou cenu :-). Když už jsme u cen, nejlevnější Civic Type-R pořídíte za 639 tisíc, nejdražší Focus RS pak rodinný rozpočet zatíží téměř jedním milionem korun.

Když se nám tahle zajímavá auta sešla na jednom místě, začněme srovnávací testík zlehka – pouhým „znaleckým“ obcházením, okopáváním pneumatik a subjektivním hodnocením exteriérů. Auta, jako jsou tyhle čtyři kousky, totiž nemají jen rychle jezdit, musí také splňovat něco, co je v amerických počítačových hrách pro mládež označováno pojmem „cool factor“ nebo „respect“. Dobře, vím, že to není zdaleka tak důležité jako řízení nebo podvozek, v každém z nás je ale někde uvnitř stále ten dvanáctiletý kluk co se chce před ostatními blýsknout. Hot-hatche nejsou (aspoň většinou) auta pro pozéry, měly by i přesto v sobě nést trošku chilli koření, ukázat ostatním že majitel není suchar a že se před autoritami jen tak snadno na zadek neposadí.

A přesně tohle do puntíku splňuje Focus RS. Vedle ostatních tří aut nám sice připadal trochu nafoukle, je nejvyšší a vedle zbytku aut to vypadalo, jakoby v továrně nastavili „šotolinový setup“ – pokud je ovšem řeč o tom, které z aut na první pohled zaujme co nejvíc lidí, nemá Focus (navíc třeba v zelené) konkurenci. Jde tak trochu o pojízdný cirkus: milion většinou falešných průduchů v kastli, rozšklebená tlama, devatenáctipalcová litá kola, dvojice velikých koncovek výfuků, nepřehlédnutelné křídlo a výrazný difuzor.

Méně exhibicionistické majitele pak zaujme spíše MPS nebo Type R a nejelegantnější je zde nejspíš Mégane jakožto zástupce klasické francouzské školy. Ten se navíc může pochlubit centrální koncovkou výfuku nebo rudě lakovanými brzdovými třmeny. Jen ten nateklý zadek…

První metry, první překvapení

Moje první myšlenky ohledně tohoto srovnávacího testu byly poměrně jasně setříděné: budeme mít čtyři auta, Type-R a MPS jako takové křoví pro dvojici Focus RS a Mégane RS a test skončí poměrně přesvědčivým vítězstvím Fordu. K tomu napíšeme, že je to logické, protože je nejvýkonnější, nejrychlejší a nejdražší, hodíme do placu pár „vtipných“ poznámek ohledně pojídání žab a bude hotovo.

Asi tušíte, že tak to nedopadlo. Už při focení na letišti jsme při přesedání z jednoho vozu do druhého museli uznat, že ti frantíci udělali opravdu výborné auto. Překvapivě skvělé řízení, výborné brzdy…a i Type-R se rozhodl neházet předčasně katanu do rýžového pole. Oproti tomu řízení ve focusu působilo gumověšjším dojmem než jsme si pamatovali ze sólo testu a Mazda 3 MPS se začínala téměř okamžitě rýsovat jako volba pro komfortnější řidiče. Navíc jí bohužel výrazně limitovalo zimní obutí, které nemohlo vyvážit ani „odlehčení“ v podobě chybějícího víčka nádrže. Bylo dofoceno a tak se minikolona hot-hatchů mohla vydat na oblíbenou trasu kolegy Michala. Srovnávák konečně opravdu začíná.

En route

Jako první usedám do recar v Méganu RS Cup a zavírám za sebou dlouhé žluté dveře. Sedadla mě vítají vrznutím, jinak je vše tak jak má. Pozice za volantem zůstává bez připomínek, oproti shodným (pouze čalounění je rozdílné) skořepinám jako ve Focusu RS mají tyhle o něco více vzhůru zvednutý sedák. Někomu to vyhovovalo více, jinému méně… Hned při zařazení jedničky se ale ukazuje asi největší nedostatek francouzského auta – řazení. Řadička má nejdelší dráhy ze všech testovaných vozů, je navíc poměrně dlouhá a řazení vnímáme jako nepříjemně gumové. Zvlášť pokud jej srovnáme s precizní strojařinou v Civicu Type R.

Projíždím dalšími a dalšími zatáčkami, auto se mi dostává pod kůži a čekám, kdy přede mnou jedoucí Focus RS, s řidičem znalým trasy, konečně zrychlí na 100% a zmizí mi z dohledu. Na rovinkách sice o poznání silnější ford lehce ujíždí (i když čekal jsem že bude ujíždět výrazněji), v zatáčkách se ale rozdíl mezi oběma auty začne poměrně rychle snižovat a do příští vesnice dorážíme vždy pěkně za sebou.

Hledání dalších chyb končí neúspěšně, kromě „v pátek“ projektovaného řazení už tu není co vytknout. Mégane se v zatáčkách chová neuvěřitelně agilně, špičkový podvozek je i přes svou tuhost docela zdatný i v tlumení nerovností a náklony karoserie sice zaznamenávám, jsou ale jen mírné. Zvolenou stopu drží i díky širokým osmnáctipalcovým Michelinům Pilot Sport naprosto nekompromisně a záď nerozhodí ani drsné zabrzdění v zatáčce. Nedotáčivost? Zanedbatelná. Přesné a ostré řízení s jen minimálními náznaky „torque steeru“ dává řidiči kýbl jistoty. A za naladění posilovače by inženýři měli dostat metál, okolo středu je na tom sice o něco lépe Civic, ovšem tuhnutí s rychlostí, cit i zpětná vazba jsou mezi předokolkami naprostou špičkou.

Reakce přeplňovaného dvoulitru na plyn (mimochodem, se svými 250 k a 340 Nm má o 20 k a 30 Nm lepší parametry než opěvovaný speciál R26.R) je ukázková, na výjezdech ze zatáček proto neztratíte ani setinku. Celkově se motor tváří skoro jako atmosféra – téměř okamžitá reakce na plyn, výborná linearita zátahu s pouze decentním turbolagem a stále gradující zátah až do omezovače jsou věci, které u sportovního auta očekáváme – u přeplňovaného hatchbacku přesto příjemně překvapí. Mégane za to platí nižším „wow“ efektem, kdy v nižších a středních otáčkách byste mu 250 koní pod kapotou rozhodně nehádali, nad 4.500 otáčkami se ale motor probouzí k životu i po zvukové stránce a zní opravdu příjemně a charakterně.

Ručička palivoměru se posunula o znatelný kus blíž k nule a tak je čas vyměnit vozidlo. V Mégane RS jsem cítil výbornou kontrolu nad vozem v jakékoliv situaci a když snad přeci jen něco neprobíhalo tak jak si člověk naplánoval, jsou tu výborná nekompromisní Bremba s okamžitým nástupem.

Focus RS na lovu

No, tohle tedy nebude lehké překonat a jsem velmi zvědavý, jak trasu zvládnu v sedadle Focusu RS. Poslepu sahám na řadičku…a ruka promáchne naprázdno. No jasně, na dole utopenou řadící páku už si vzpomínám. Rychlosti cvakají o něco poslušněji a přesněji než ve žlutém konkurentovi, je ale potřeba překonat o dost větší odpor.

Jak načínám druhé testovací kolečko na něčem, co je nazýváno poněkud nemístně „čelákovickou Nordschleife“, zažívám velké rozčarování. Snad bych i přísahal, že ten Focus, jenž jsme měli na samostatný test před půl rokem, byl přece o poznání lepší než ten dnešní – tak drtivě se zdá být Mégane RS v převaze. Najednou mi dělá problém držet se vedoucího vozu, v zatáčkách musím mnohem víc přední kola usměrňovat a korigovat chování auta. Nejtvrdší podvozek (i díky devatenáctkám, mimochodem obutých v Continentalech Sport Contact 3) tlumí o dost hůře než všichni rivalové a jinde než na hladkém asfaltu působí prkenně. Brzdy si zaslouží pochvalu, nejsou sice tak potentní jako ty v Mégane, s klidným svědomím je ovšem můžeme zařadit hned za ně na druhé místo.

V zatáčkách platí Ford za největšího siláka pod kapotou krutou daň. Oproti Renaultu či Hondě je řízení gumové, méně citlivé a až zbytečně tuhé. Není se co divit, 440 Nm na předních kolech neoblafnete ani jistě užitečným systémem Revo-knuckle. Říkám si, že asi netlačím dost na pilu – u Mégane to totiž fungovalo tak, že čím víc přitlačíte tím lépe funguje. Jenže tady to nepomáhá. K horšímu řízení se přidává i do zatáček váhavě zaklekávající podvozek, až jsem chtěl zastavit a zkontrolovat tlaky v pneumatikách. Takhle to přece dřív nebylo! Pravda, také nám ze sedmi testovacích dní šest a půl propršelo… Celá moje představa o testu se tím pádem bortí jako domek z karet. Ne, Focus dnes rozhodně Mégane neporazí. Fandové modrého oválu nás umlátí zadním víceprvkem…

Leda že by misky vah na stranu fordu dokázal převážit motor. Ten je v našem testu s přehledem to nejsilnější, co nám automobilky dokázaly nabídnout a díky o parník nejpeprnějšímu zvukovému doprovodu, plynoucímu z výfuků, jej určitě nenecháte projet bez povšimnutí. Zátah agregátu nelze popsat jinak než slovem „impozantní“, prakticky od volnoběhu mě přeplňovaný dvouapůllitr tlačí do skořepin. Teď ale zase pár negativ. Turbodíra je větší než u Mégane (i když menší než u MPS) a ve vyšších otáčkách motor ztrácí jiskru a odmítá být zábavný jako ten v Méganu, natož pak v Civicu. Také odezva na plyn za Francouzem a přirozeně i za atmosférickým Japoncem pokulhává. Tak ne, Focus RS prostě dnes určitě nevyhraje. Ještě ale není konec – katanu si brousí sněhobílý Civic Type R Championship se samosvorem (tuhle mechanickou pomůcku ostatně mají všechna auta) a toho rozhodně není radno podcenit.

Tajpár – stále ve formě

Za volantem hondy si najednou uvědomuji v době bezhlavé honby za výkony už skoro zapomenutou skutečnost, že hot-hatch nemusí mít přes 300 koní aby byl zábavný. Civic má oproti fordu o třetinu nižší výkon, takže na rovinách nemá šanci udržet se v kontaktu – jenže to není tak podstatné. Řídit japonskou žiletku je úplně jiný zážitek: kraťoučké, hodinářsky přesné řazení, o mnoho citlivější a upovídanější řízení, které je snad ještě o kapku lepší, než to u Méganu nebo motor, doslova lačnící po otáčkách. I já v první chvíli řadím příliš brzy „na ucho“, což je u Civicu chyba. Nejvyšší výkon je posazen až těsně před osmi tisíci otáčkami, což je hodnota která by u většiny ostatních atmosfér znamenala jistou smrt. Tak OK, po očku sleduji otáčkoměr, nechám ho dojít až do omezovače a pak click-click, místo čtyřky je tam pětka. Úžasně návykové dráždění ostré vačky, spínající se ve 5.400 otáčkách znamená, že od téhle chvíle máte přes třetinu otáčkoměru jen pro váš pravý kotník a prázdnou okresku vpředu. Zvuk Civicu je také z jiné kategorie. Z motorového prostoru k vašim uším putuje mechanická vysokootáčková hudba, což je úplně něco jiného než hukot naladěných výfuků u zbylých tří soupeřů. Není to tak efektní, před diskotékou se bude líp machrovat s Focusem, ale má to prostě něco do sebe.

A co zatáčky? Určitě jste slyšeli mnoho nepěkných poznámek směrem k zadní nápravě Civicu – torzní příčka přeci nemůže fungovat tak dobře jako dvojitý lichoběžník a jestli to se zjednodušováním podvozku u Hondy půjde tímhle tempem dál, v příští generaci čekejte listová pera. No, něco pravdy na těch výtkách bude, na druhou stranu Civic trošku té nedotáčivosti navíc zvládá hodně dobře. Podvozek je o velký kus čitelnější, než ten ve fordu, na mégane, jenž má onu proklínanou torzku též, to ale nestačí. Oproti němu totiž v zatáčkách přicházejí divočejší náklony a ani ve tlumení nerovností se mu nevyrovná. Celkově je v tomto ohledu „tajpár“ na druhém místě, před velmi tvrdým Focusem i výrazně houpavou MPS.

U francouzského vozu vrzalo sedadlo řidiče a na nerovnostech víko kufru, tady zase vrže palubka. Na auto s pár tisíci najetými kilometry nic moc, asi jsem od Hondy čekal víc, než může kterýkoliv výrobce splnit. Když už je tu zmínka o sedadlech, tak ta v Type R jsou všemi zúčastněnými hodnocena o poznání hůře než Recara ve focusu nebo méganu. Jsou docela úzká, jejich boční vedení je horší a nejsou ani nějak zvlášť pohodlná…někoho mohou také začít tlačit a to na různých místech dle tělesné výšky. No zkrátka – nesednou zdaleka každému, navíc výška posazu je mezi dnešními konkurenty druhá nejvyšší (tedy ne že by rozdíly mezi jednotlivými auty byly nějak zásadní). To rozmístění pedálů je zase úplně jiná písnička. Jakoby úplně lákaly k meziplynům, které jsou díky bleskové reakci motoru na ťuknutí do pedálu zábavné a hlavně precizní.

V přímce nejpomalejší Type R rozhodně nebyl nejpomalejším celkově. Pokud zatáčky převažovaly nad rovinkami a povrch nebyl ideální, dokázal se Civic udržet i bombarďáka jako je Focus RS kterému nerovnosti očividně moc nesvědčí. Hlavně to v něm byla i větší zábava, což je to, co dnes rozhodne. Až se mi tomu nechce věřit, ale nejsilnější a nejdražší Focus RS je poražen i podruhé. O tom, zda se tak stane i potřetí rozhodne Mazda 3 MPS.

Hot – komfort

Po divokém odpoledni, jako je tohle, nemůže být lepší volby než MPS. Tohle je přesně to auto, kterým bych chtěl jet po rozmlácených českých okreskách zpátky domů. Nejkomfortněji naladěný podvozek plavně překonává výmoly, na příčných vlnách vás na rozdíl od ostatních auto nekopne do břicha, ale poslušně se s vámi zhoupne a nejměkčí sedadla přinášejí úlevu pro skořepinami utlačovanou páteř. I to řízení, které se dříve jevilo jako přeposilované, méně strmé a ve srovnání s ostatními neostré najednou v kontextu auta dává smysl. Byla chyba dívat se na MPS jako na ostrý „HH“? No asi ano. Je to taková japonská Škoda Octavia RS. Houpavý podvozek sice výborně tlumí nerovnosti, silnému motoru ale v žádném případě nestačí. A to je problém, když se máte držet trojice výborných konkurentů. Řazení určitě není slabina auta, protože má krátké dráhy, řadička se může pochlubit výborným tvarem a její chod v kulise je dobře vymezen. V přímém srovnání s ostatními se ovšem ukazuje, že jsou tu i o mnoho lepší převodovky.

Stejně…jako motory. Dojem z velmi silného (dnes druhého nejsilnějšího) agregátu kazí veliká turbodíra, která se jako duch zemřelého samuraje stále vznáší nad bojištěm. Nemáte šanci se jí vyhnout, to byste museli motor držet neustále ve vysokých otáčkách. Tam se samozřejmě zlepšuje i špatná odezva na plyn, absence výraznější špičky (podobně jako u Focusu) ale docela zamrzí. V zatáčkách, když se snažíte držet hodně ostré tempo, MPS nefunguje tak jak by mělo a do hry se vkládá i největší torque-steer. Jistě, hodně udělaly gumy, ale i kdyby stála MPS na něčem kloudném (a hlavně letním), stejně by jí to na lepší než čtvrté místo asi nestačilo. Nemáme křišťálové koule a věštění budoucnosti máme jen jako víkendového koníčka, ale tohle vám každý z nás podepíše.

Trumfy Mazdy jsou úplně někde jinde než v desetinkách, o které by své soupeře porážela. Za nějakých 670 tisíc (druhé nejlevnější auto ve srovnání a zcela bezkonkurenční poměr power to money) totiž dostanete velmi, velmi rychlý a zajímavě vypadající HH, co je ale důležité – jde o plně vybavené auto! Nechybí automatická klimatizace, tempomat, vyhřívané sedačky, sledování jízdních pruhů RVM, zadní senzory, bezklíčový vstup, mrňavá barevná navigace či slušné rádio od Bose. Jasné vítězství na poli cena/výkon/výbava a taky v disciplíně „použitelnost na každý den“. Škoda jen, že dnes nás tohle nemůže uchlácholit a MPS tak končí jasně na čtvrtém místě.

Tramtadadáááá

A je tu finále s docela překvapivým výsledkem. Mégane RS Cup všechnu svou konkurenci dokázal spolehlivě porazit a co se týče zábavnosti, schopností na okreskách i pocitu z řízení mu byl schopen výrazněji konkurovat pouze Civic Type R. Ironií je, že kdybychom se zaměřili jen na rychlost v přímce, byly by dva vozy ze zadních příček na prvních dvou místech. Focus RS jako syčící, neuvěřitelně silná bestie a za ním MPS s jejími 380 Nm a 260 koníky. Hot-hatch má být podle našeho názoru doma hlavně na okresce plné zatáček, pokud ale preferujete spíše „dálniční“ sportování, už víte jak si žebříček pro sebe upravit. Druhým paradoxem pak je, že auta s nezávislým zavěšením zadní nápravy dostala na frak od agilnější dvojice s nápravou tuhou, takže ono to jen o té použité technice asi nebude. A skvělá zpráva je, že za nejlepší auto nezaplatíte zdaleka nejvíc – 750 tisíc korun je hodně, ale opravdu hodně…dobrá nabídka. Okreskový hot-hatchový king v současnosti prostě pochází z Francie. Tak tedy Bon voyage…

Na konec malá perlička – že hot-hatche umí být pořádně upapané mršky je známá věc, pokud byste se chtěli při nákupu rozhodnout podle spotřeby při ostrém tempu, musíme vás zklamat. Všechna auta totiž testovací trasu (s občasným vydýcháním v obci) absolvovala za plus mínus 17 litrů, turbo neturbo, padesát koní sem a padesát tam. Pokud budeme mluvit o víceméně okruhové spotřebě, pak MPS papala 28 litrů (pozor, vyžaduje Natural 98!), Focus 27, Mégane 26 a jen CTR se spokojil „pouze“ se 22 litry. Tedy – žádné překvapení, turba žerou jako prokopnutá a ani Civic vám v reálu moc peněz za benzin neušetří. Když se ale chce, tak to jde – s Focusem RS jsem si vyjel na delší výlet a nebyl velký problém udržet spotřebu pod deseti litry.

Technické údaje Honda Civic Type R Mégane RS Cup
Typ motoru: zážehový přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1998 1998
Nejvyšší výkon (k (kW) / ot/min): 201 (148) / 7800 250 (184) / 5500
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 193 / 5600 340 / 3000
Dynamika a spotřeba
Maximální rychlost (km/h): 235 245
Zrychlení 0 – 100 km/h (s): 6,6 6,1
Spotřeba – kombinace (l/100 km): 9,1 8,4
Rozměry a hmotnosti:
Velikost kufru (l): 415 344
Objem nádrže (l): 50 60
Provozní hm. / nosnost (kg): 1338 / 362 1387 / 405
Rozměr pneu: 225/40 R18 235/40 R18
Technické údaje Mazda 3 MPS Ford Focus RS
Typ motoru: přeplňovaný zážehový přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4 5 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2261 -
Nejvyšší výkon (k (kW) / ot/min): 260 (191) / 5500 350 (224) / 6500
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 380 / 3000 440 / 2300–4500
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 250 263
Zrychlení 0 – 100 km/h (s): 6,1 5,9
Spotřeba – kombinace (l/100 km): 9,6 9,4
Rozměry a hmotnosti
Velikost kufru (l): 300 395
Objem nádrže (l): 55 55
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1310 / 615 1468 / 392
Rozměr pneu: 225/40 R18 235/35 R19

Hodnocení

Focus RS Mégane RS Civic Type R Mazda3 MPS
Motor 2,14 2,00 2,00 3,00
Výkon $1$ $2$ $4$ $2$
Odezva plynu $3$ $2$ $1$ $4$
Zvuk motoru/výfuku $1$ $2$ $2$ $4$
Pružnost $1$ $2$ $4$ $2$
Rozložení pedálů $3$ $2$ $1$ $3$
Ochota vytáčet se $3$ $2$ $1$ $3$
Redline $3$ $2$ $1$ $3$
Převodovka 2,00 2,75 1,00 2,25
Přesnost řazení $2$ $2$ $1$ $3$
Snadnost řazení $3$ $4$ $1$ $3$
Vůle v kulise $2$ $3$ $1$ $2$
Délka drah $2$ $3$ $1$ $2$
Jízdní vlastnosti 2,38 1,13 1,63 2,75
Přilnavost přední/zadní nápravy $2$ $1$ $1$ $3$
Stabilita zadní nápravy $2$ $1$ $2$ $1$
Nedotáčivost/pře­táčivost $2$ $1$ $2$ $3$
Náklony v zatáčkách $2$ $1$ $3$ $3$
Chování na nerovnostech $3$ $1$ $2$ $3$
Přesnost řízení $2$ $1$ $1$ $2$
Strmost řízení $3$ $1$ $1$ $3$
Účinek posilovače $3$ $2$ $1$ $4$
Brzdy 2,00 1,00 1,75 2,00
Nástup $2$ $1$ $2$ $3$
Účinek $2$ $1$ $2$ $2$
Dávkování $2$ $1$ $1$ $2$
Stabilita zádě $2$ $1$ $2$ $1$
Komfort 3,00 2,00 2,50 1,50
Odhlučnění podvozku $2$ $2$ $3$ $2$
Aerodynamický hluk $3$ $2$ $2$ $2$
Tvrdost pérování $4$ $2$ $3$ $1$
Tlumení přejezdů nerovností $3$ $2$ $2$ $1$
Interiér 1,83 1,50 1,67 2,50
Velikost volantu $1$ $1$ $1$ $2$
Tloušťka věnce volantu $1$ $1$ $1$ $3$
Poloha za volantem $3$ $2$ $2$ $1$
Rozměry sedadel $1$ $1$ $3$ $2$
Boční vedení sedadel $1$ $1$ $2$ $4$
Tvar řadicí páky $3$ $2$ $1$ $2$
Fun faktor $1$ $1$ $1$ $3$
Výsledná známka 2,05 1,63 1,65 2,43

V tabulce vidíte relativní srovnání aut – když zde například MPS dostane za „přesnost řazení“ neusmívajícího se smajlíka znamená to že v přímém srovnání s ostatními je na „neúsměv“, nikoliv že je nepříliš vydařené, jak by tomu bylo v bodování běžného samostatného tes­tu.

Fotogalerie

 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 1
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 2
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 3
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 4
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 5
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 6
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 7
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 8
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 9
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 10
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 11
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 12
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 13
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 14
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 15
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 16
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 17
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 18
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 19
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 20
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 21
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 22
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 23
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 24
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 25
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 26
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 27
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 28
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 29
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 30
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 31
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 32
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 33
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 34
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 35
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 36
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 37
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 38
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 39
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 40
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 41
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 42
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 43
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 44
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 45
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 46
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 47
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 48
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 49
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 50
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 51
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 52
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 53
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 54
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 55
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 56
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 57
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 58
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 59
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 60
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 61
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 62
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 63
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 64
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 65
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 66
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 67
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 68
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 69
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 70
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 71
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 72
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 73
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 74
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 75
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 76
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 77
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 78
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 79
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 80
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 81
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 82
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 83
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 84
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 85
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 86
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 87
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 88
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 89
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 90
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 91
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 92
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 93
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 94
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 95
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 96
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 97
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 98
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 99
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 100
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 101
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 102
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 103
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 104
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 105
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 106
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 107
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 108
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 109
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 110
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 111
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 112
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 113
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 114
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 115
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 116
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 117
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 118
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 119
 • Test: Focus RS vs Mégane RS vs Civic Type R vs Mazda3 MPS: Hledá se okreskový král: fotka 120


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Kidney donor here Dr Sunaj Edward 21.01.2019  19:52
Kidney Dr Sunaj Edward 21.01.2019  19:51
Velký test Angel 12.07.2016  11:19
Vol si rychlost pro život Type R 10.08.2010  11:09
Re: Pružnost holak 21.06.2010  18:36
Mazda3 mps Jan Miko 18.06.2010  20:18
Re: Focus vs ostatni V12 17.06.2010  09:18
Re: SEAT Michal Fokt 15.06.2010  10:57
SEAT TomSQ 14.06.2010  09:28
Re: Nesmysl -b-n-x- 14.06.2010  09:12
Re: Král Enthusiastic.driver 13.06.2010  23:04
Re: Král Provocateur. 13.06.2010  22:54
Re: Král Vysnan1 13.06.2010  22:51
Re: Král ffst 13.06.2010  22:36
Re: Nesmysl Obi33 13.06.2010  21:41
Re: Král riderhenry 13.06.2010  21:26
Re: Král asysy 13.06.2010  20:51
Re: Král Provocateur. 13.06.2010  20:27
Re: Král oIoo 13.06.2010  20:08
Re: Král Vysnan1 13.06.2010  19:49
Re: Král Provocateur. 13.06.2010  19:23
Re: Král Redmex 13.06.2010  18:49
Re: Král riderhenry 13.06.2010  18:13
Re: Král rosi007 13.06.2010  18:10
Re: Král Vysnan1 13.06.2010  16:43
fakty vs. subjektivita HEMI 13.06.2010  16:42
Re: Král icetiger 13.06.2010  16:34
Re: Nesmysl TeeJay 13.06.2010  16:13
Re: Král Provocateur. 13.06.2010  16:10
Re: Král riderhenry 13.06.2010  15:21
Vstoupit do diskuse ›