Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí

Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: titulní fotka Do týmu mnichovských konstruktérů zřejmě zabloudilo pár lidí z Audi: nová Z4 je téměř o dva metráky těžší, nejsilnější verze v nabídce má přeplňovaný motor a interiér je opravdu velmi kvalitní. Nezmizela ale pověstná radost z jízdy?

S novými generacemi bývá potíž v tom, že na své plechové boky často nabalí pár kilo navíc. Ani u sportovní automobilky z Mnichova tomu není jinak. Bohužel. Nová Z4 působí velmi dospěle; elegantně a přitom mohutně. Aby ne, když má v námi testované verzi pohotovostní hmotnost 1600 (!) kg. To je docela dobrá hodnota na vůz kategorie GT ale možná dost bídný výsledek pro auto co vás má svižně protáhnout vlásenkami.

Echt Gran Turismo

Už po prvních desítkách metrů jsem si nemohl nevšimnout jinak naladěného řízení, než tomu bylo doposud. Je totiž o poznání lehčí, než tomu bývalo dřív, a nebude to asi jen případ Z4, stejně totiž působí i řízení u X1 a 5GT. Ale neděste se, za chvíli nejen že si zvyknete, ale také zjistíte, že byla citelně potlačena dosavadní gumovost zpětné vazby od kol, která vám bezdůvodně rvala volant z ruky a na níž jsme pohříchu upozorňovali snad jen my. S volantem se tedy už není nutné tolik prát, citu v řízení je ale překvapivě více, je ale třeba se na něj trochu soustředit. Bezvadná je nízká pozice řidiče za volantem, za malým předním oknem se muž střední postavy před větrem docela dobře ukryje. Interiér zaslouží pochvalu jako celek, výborné je dílenské zpracování i výběr materiálů samotných.

Hodně mě zarazila absence byť jediného držáčku na pití, to by se u podobně ražených vozů asi stávat nemělo. Stejně tak i boční vedení sedadel v oblasti ramen by zasloužilo trochu více pozornosti designérů; takto je to pouze šedý průměr protože dolní část zad drží v jinak hodně komfortních sedačkách jako přibitá. Uprostřed středového tunelu opět trůní nový iDrive který je teď o poznání přátelštějším rozhraním. Docela příjemný je zavazadlový prostor o objemu 310 litrů (to když nebudete sundávat střechu) do kterého se vejdou i objemnější zavazadla a tak třeba balíky z pošty nemusíte potupně vozit na sedadle spolujezdce. To by se ostatně mohla poškodit jemná kůže a to byste určitě nechtěli.

The Ultimate Turbo Machine

Pružné zrychlení je díky dvojici turbodmychadel opravdová pohádka – točivý moment 400 Nm dostupný už od 1300 otáček zkrátka dělá divy a tak se předjíždění stává dílem okamžiku. Po sešlápnutí pedálu plynu a krátkém čekání, kdy automatická dvouspojková převodovka splní své povinnosti a poslušně podřadí, vystřelí auto vpřed a další Avie se během okamžiku může pokochat pohledem na koncovky výfuku. Ty také obstarají kvalitní zvukový doprovod, i když jejich projev je spíše mírnější – žádné puberťácké chrchlání se z nich neline. A to je škoda. Tohle „zetko“ totiž umí být i hodně zlé.

Když už jsem u motoru ukrytého pod takřka nekonečnou kapotou, musím pochválit docela malou prodlevu turbodmychadel, ovšem pozor, neplést s „žádnou“. Charakter atmosférického benzinového šestiválce se tedy i přes velmi pečlivou ladičskou práci zachovat nepodařilo. Výraznou špičku nahradil o to působivější střed a tak i když je nárůst výkonu lineární, nic vás nenutí motor vytáčet nad nějakých pět tisíc. Tam se ostatně v normálním módu nastavení auta stejně příliš nedostanete, převodovka se snaží ušetřit řidiči pár korunek za benzin. V klidném tempu mi nečinilo problém jezdit mimo město za deset litrů, když ale zadní gumy trochu potrápíte spotřeba hned o tři, čtyři litry poskočí.

Abyste z auta dostali opravdu všechno, co tahle silná zadokolka nabízí, musíte to bavoráku dát befelem. Od toho jsou tlačítka na středovém tunelu s jejichž pomocí si vůz nastavíte do módu Sport+. Pak je pedál plynu ještě ostřejší, řízení tužší, podvozek vyzývavě ztvrdne a o centimetr se sníží, převodovka začne pracovat s nasazením Stachanova, přičemž vás nezapomene zásobovat zvonivými meziplyny a stabilizace nad většinou mých manévrů jen znuděně mávne rukou. Pořád tam ale je, připravená zatnout tipec třeba krásnému dlouhému driftu. Nebo taky uchránit auto před úpravou laku svodidly, když to přeženu; záleží na úhlu pohledu. Když chcete dělat s autem skopičiny na okruhu, tak jí stejně většinou vypnete, na silnici se ale docela hodí.

Asi nejsme sami, komu vadí systém řazení kde pohyb kteréhokoliv pádla od sebe znamená podřazení a naopak. Zdá se mi vhodné, když už umíme docela dobře rozlišovat levou a pravou ruku, řadit klasicky – přitažení pravého pádla poprosí převodovku o vyšší stupeň a levého o nižší. Snaha být jako Porsche v tomhle případě Mnichovanům moc neprospívá, protože i tam si na podivnou logiku ovládání dost lidí stěžuje.

Tuhý sportovec

Podvozek je přesně takový jaký jsme čekali – sebejistý a tvrdý. Při přejezdu propadlého kanálu se v interiéru ozve tupá rána co zatahá za srdce i toho největšího necitu a ani příčné nerovnosti neudělají vašim zádům dobře. BMW sice novou Z4 situuje spíše do pozice mrštného GT, podvozkářům to ale asi někdo zapomněl říct. Řidiči BMW jsou na sportovnější podvozky zvyklí, takže jim to možná ani nepřijde, ovšem bylo pro nás překvapením že i takové TT-RS nebo 370Z jsou komfortnější. Na kvalitních silnicích, kterých je u nás nepřeberné množství (pokus o vtip), ale adaptivní podvozek funguje naprosto parádně a je radost si s ním těch 306 koníků pod kapotou řádně projet.

Náklony karoserie jsou takřka nulové a auto nevyvede z míry ani školácké brzdění v zatáčce – i potom se totiž chová krásně předvídavě. Za sucha má auto spoustu gripu, na mokru je ale rozumné se trošku zklidnit, už proto, že extraširoké pneumatiky občas nezvládnou dostat z vozovky všechnu vodu. Stačí ale trochu popohnat stádo pod kapotou a výjezdy ze zatáček jsou jeden za druhým doprovázeny rozevlátím zádě, připomínajíc ladné pohyby boků tanečnic salsy. Na okruhu by ale znatelně chyběl mechanický samosvor, ale to je u BMW jako házet hrách na stěnu.

Když je splašený roadster potřeba rychle zastavit, nemají s tím brzdy o průměru 348 mm vpředu a 324 mm vzadu žádný velký problém, po pár ostrých kilometrech se ale jejich pečlivost a energický nástup začíná mírně vytrácet. Zatracená váha. Tu zetčtyřce neodpářete ani v zatáčkách. I když u BMW vyvinuli opravdu chvályhodnou snahu, je jí více, než by bylo žádoucí. Dá se sice vymýtit plynovým pedálem, na což Z4 reaguje nadšeným stočením ke středu zatáčky, při klidnějším jízdním stylu s jen jemným lechtáním pedálu tam prostě stále bude.

Pokud nejste ambiciózní manažer co potřebuje koňmi pod kapotou trumfnout kámoše z golfu mám pro vás nakonec jeden neslušný návrh. Zapomeňte na verzi 35i a dejte šanci staré dobré atmosféře a jejímu lineárnímu nárůstu výkonu. Sice se s třílitrem na 100 km/h dostanete o něco pomaleji, pohotovostní hmotnost je ale menší o nějakých 100 kilogramů (z toho většina pochopitelně ubude na předku) a to už jsou docela dobré důvody, proč o tom začít uvažovat. Nehledě na to, že s atmosférou ušetříte pěkných pár desítek tisíc. Hledáte-li ovšem velmi rychlý, charismatický roadster s kovovou střechou co v přímce zadupe do země většinu ostatní produkce a v zatáčkách rozhodně nezklame, právě jste jej našli. Připravte si minimálně 1 milion 258 tisíc Kč které si za novou Z4 sDrive35i váš dealer BMW řekne. Máte naše požehnání.

Technické údaje
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 6 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2979
Nejvyšší výkon (k (kW) / ot/min): 306 (225) / 5800
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 400 / 1300 – 5000
Provozní vlastnosti:
Maximální rychlost (km/h): 250
Zrychlení 0 – 100 km/h (s): 5,1
Spotřeba-město/mimo/kombi (l/100 km): 12,6/6,9/9
Rozměry a hmotnosti:
Velikost kufru (l): 180 / 310
Objem nádrže (l): 55
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1600 / 355
Rozměr pneu: 225/35 R19, 255/30 R19
Motor 1,83
Výkon $1$
Odezva plynu $2$
Zvuk motoru/výfuku $2$
Pružnost $1$
Rozložení pedálů – 
Ochota vytáčet se $2$
Redline $3$
Převodovka 1,33
Rychlost přeřazování (AT) $1$
Rychlost podřazování (AT) $2$
Logika řazení (AT) $2$
Jízdní vlastnosti 1,88
Přilnavost přední/zadní nápravy $2$
Stabilita zadní nápravy $1$
Nedotáčivost/pře­táčivost $3$
Náklony v zatáčkách $1$
Chování na nerovnostech $3$
Přesnost řízení $1$
Strmost řízení $3$
Účinek posilovače $1$
Brzdy 1,00
Nástup $1$
Účinek $1$
Dávkování $1$
Stabilita zádě $1$
Komfort 2,75
Odhlučnění podvozku $2$
Aerodynamický hluk $2$
Tvrdost pérování $4$
Tlumení přejezdů nerovností $3$
Interiér 1,83
Velikost volantu $1$
Tloušťka věnce volantu $2$
Poloha za volantem $1$
Rozměry sedadel $1$
Boční vedení sedadel $2$
Tvar řadicí páky $4$
Fun faktor $1$
Výsledná známka 1,66

Fotogalerie

 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 1
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 2
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 3
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 4
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 5
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 6
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 7
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 8
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 9
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 10
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 11
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 12
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 13
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 14
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 15
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 16
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 17
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 18
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 19
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 20
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 21
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 22
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 23
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 24
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 25
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 26
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 27
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 28
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 29
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 30
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 31
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 32
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 33
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 34
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 35
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 36
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 37
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 38
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 39
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 40
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 41
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 42
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 43
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 44
 • Test: BMW Z4 35i - Tlustá Berta válí: fotka 45

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
auta kcffujh 08.03.2012  09:25
Z4 Zbynekk 11.12.2009  13:48
Re: Z4 RomanSv 24.11.2009  03:09
Z4 "neregistrovaný" 22.11.2009  19:10
spotreba RomanSv 21.11.2009  13:12
Re: TTS riderhenry 21.11.2009  08:58
Re: TTS babo83 20.11.2009  18:10
Re: TTS riderhenry 20.11.2009  14:33
Re: TTS Enthusiastic.driver 20.11.2009  13:01
Re: TTS RomanSv 20.11.2009  11:56
Re: TTS riderhenry 19.11.2009  22:44
Re: TTS ttsse 19.11.2009  20:41
Re: TTS Pavel-pl 19.11.2009  20:14
Re: TTS dmbs 19.11.2009  20:14
Re: TTS riderhenry 19.11.2009  19:49
Re: TTS Pavel-pl 19.11.2009  18:43
TTS RomanSv 19.11.2009  12:44
Re: Z4 dmbs 19.11.2009  07:53
Re: Z4 riderhenry 19.11.2009  01:06
Re: Z4 dmbs 18.11.2009  23:53
Re: Z4 Enthusiastic.driver 18.11.2009  22:28
Re: Z4 riderhenry 18.11.2009  22:21
Re: Z4 Mr. Green 18.11.2009  22:11
Re: Z4 Enthusiastic.driver 18.11.2009  20:37
Re: Z4 riderhenry 18.11.2009  20:10
Re: Z4 Karel Matěj Čapek Chod 18.11.2009  19:41
Re: Z4 lekki 18.11.2009  19:23
Re: Z4 bango 18.11.2009  19:15
Re: Z4 riderhenry 18.11.2009  19:02
Re: Audi kontra BMW "neregistrovaný" 18.11.2009  18:16
Vstoupit do diskuse ›