Taky vám připadá druhá Mazda MX-5 podobná Viperu? Není to náhoda

Taky vám připadá druhá Mazda MX-5 podobná Viperu? Není to náhoda: titulní fotka Automobilový průmysl je vlastně docela malý rybníček. Ti nejlepší z každé branže vystřídají během kariéry několik značek i koncernů a ty nejlepší nápady se proto rozšíří napříč různými automobilkami.

Největší fluktuace je rozhodně mezi designéry. Možná i proto někteří říkají, že dnes všechna auta vypadají stejně. Už jsem například slyšel, že nová Kia Stinger vypadá jako Audi A7. Ono není divu, když u ní pracuje Peter Schreyer, který byl před deseti lety v Ingolstadtu. Stejná situace se odehrála i v devadesátých letech, kdy Dodge vzdal hold Shelbyho Cobře svou představou roadsteru a uvedl první Viper s motorem V10.

Za volantem: Mazda MX-5

O pár let později se představila druhá generace velmi populárního japonského roadsteru Mazda MX-5 s interním označením NB. Ta nemá s Viperem samozřejmě nic společného – tedy kromě toho, že je to otevřený automobil pro dva s pohonem zadních kol a motorem vpředu. Ale obě auta jsou si vzhledově nápadně podobná (schválně se podívejte na Miatu v červené barvě). A když zapátráte po příčině, najdete právě jednu „věc“, která je spojuje. Jmenuje se Ken Saward.

Saward byl v týmu designérů, kteří navrhovali první Viper. Sám na něm udělal spoustu práce (i včetně interiéru). Od Chrysleru ale odešel ještě před tím, než se Viper dostal do prodeje. A skočila po něm Mazda, která jej zaměstnala v týmu pracujícím na modernizaci oblíbeného roadsteru MX-5. Vysvětlení podobnosti je zkrátka někdy opravdu snadné.

Dodge Viper: Výroba skončí 31. srpna

Fotogalerie

  • Taky vám připadá druhá Mazda MX-5 podobná Viperu? Není to náhoda: fotka 1


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Cash Loan Loan 18.10.2018  05:58
ConradDut ConradDut 18.10.2018  05:22
Dank Thanos 17.10.2018  20:27
Thanos Dank 17.10.2018  20:26
Vstoupit do diskuse ›