Takhle socialistická televize radila řidičům, jak se mezi sebou mají dorozumívat.

Hodnocení
(počet hlasů: 19, průměr: 3.37; procenta:59%, součet:64)

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.O videu

V době před mobily bylo řešení některých potíží na silnici složitější. Když se vám například porouchalo auto, nemohli jste jen tak zavolat kamaráda s plaťákem a museli doufat, že se nad vámi slituje některý z ostatních řidičů.

Jak je ale upozornit, že se vám něco stalo? Návod přinesla v roce 1970 Československá televize v pořadu „Motoristi na minútku“ – ukázala v něm gesta, která měla řidičům usnadnit komunikaci mezi sebou. Video najdete na konci článku (reportáž najdete v čase 12:33).

Někteří starší řidiči si je možná ještě pamatují. Například když u odstaveného auta budete mávat francouzákem, naznačujete tím, že potřebujete pomoc s opravou. I když to by vás asi napadlo, ale větší problém bude najít v autě nářadí. Já sice v každém autě nějaké základní vozím, ale francouzák to zrovna není. Máváním s tažným lanem v ruce zase logicky naznačujete, že potřebujete odtah a při mávání kanystrem že zase chcete svézt na pumpu pro palivo, které došlo.

Co ale dodnes praktikují někteří šoféři pomalejších vozidel, je, že na volném rovném úseku dají pravý blinkr, aby osobák za nimi věděl, že může bezpečně předjíždět. Tento zvyk se zkrátka zachoval a podobné gesto se drží dodnes.

Naopak mávání kusem látky a rozsvícení při převozu zraněného asi upadlo v zapomnění. Jednak ani v takové situaci oficiálně nejste oprávněni porušit předpisy, a stejně se svítit musí celý den.

Mávání ruky z okna na projíždějící, aby zpomalili a očekávali překážku či nebezpečí, se ale také praktikuje dodnes.

Jiný význam má ale vztyčený palec. Zatímco dnes jej ukazuji všem veteránistům, kteří své krasavce vytáhnou na silnici, dříve tím řidič mohl jiného šoféra upozornit, že cesta je volná, pokud vyjížděl z místa, odkud neviděl.

To, že gestikulujeme méně, ale neznamená, že jsme sobci. Jen podobné situace již nejsou tak běžné, pro benzín jezdíme včas a než někoho zastavovat, raději počkáme na odtahovku.

Přesto existují gesta a signály, které se i v dnešním provozu hodí. Nejužitečnější je asi zapnutí výstražných světel při náhlém zpomalení či úplném zastavení, které varuje přijíždějící vozidla za námi. Hodně také využíváme probliknutí dálkovými, například když pouštíme auto z vedlejší, chodce nebo auto v protisměru, když chce odbočit doleva. Prostým bliknutím můžete také dát autu před vámi najevo, že zapomněl zapnutou mlhovku a oslňuje vás (i když to stejně většinou nepomáhá), řidiči v protisměru zase připomenete zapomenutá dálková světla, případně že nesvítí vůbec. Série rychlých blikání pak upozorní protijedoucí na policejní hlídku s radarem.

Někde funguje tak bliknutí i na dálnici, kdy výrazně rychle jedoucí vozidlo upozorňuje řidiče před sebou, že jede opravdu rychle. U nás se ale bohužel podobné chování často pokládá za projev agrese.

Související videa | Všechna videa »
 • Škoda Fabia R5: Pohled do zákulisí natáčení oficiální upoutávky (video)
  1659×
 • Škoda Octavia: Co říkáte na
  5792×
 • Video: Octavia RS v Bonneville (365 km/h!)
  2629×
 • Video: Škoda Yeti v tajvanské reklamě
  2727×

Související články