Tajima Rimac E-Runner Concept One: Monster se chystá na Pikes Peak

Tajima Rimac E-Runner Concept One: Monster se chystá na Pikes Peak: titulní fotka Japonská legenda závodu do vrchu Pikes Peak nemůže na trati chybět ani letos. Nobuhiro Tajima bude startovat v elektrické kategorii s opravdu ostrým speciálem.

Tajimovi je už čtyřiašedesát, bývalý soutěžák byl dlouhá léta spojen se značkou Suzuki a šéfoval jejímu továrnímu týmu v rallye. Kromě toho dobyl devítku absolutních vítězství na Pikes Peaku. Na slavný kopec v americkém Coloradu hodlá vyjet i letos co nejrychlejším čase. Trať už je kompletně vyasfaltovaná a Monster, jak se mu v USA přezdívá, se bude snažit překonat loňský rekord Grega Tracyho s Mitsubishi MiEV Evolution III (9:08,188 min). Ano, pojede opět s elektromobilem, už počtvrté v řadě.

Pro ročník 2015 vyvinul speciál společně s chorvatským Rimacem, který staví taktéž elektřinou poháněný supersport Concept One. Proto přibylo o názvu Tajimovo jméno i tradiční označení E-Runner, aby se auto odlišilo. Chorvatsko-japonský projekt však vyniká zajímavou konstrukcí.

Pohání jej čtveřice elektromotorů o celkovém výkonu 1100 kW (1494 koní), takže síly má určitě dost. Každý ze samostatných agregátů přenáší svůj točivý moment na jedno kolo pomocí řetězového převodu. Tahle novinka šetří hmotnost i místo. Aktuální E-Runner nemá žádnou klasickou převodovku, ani diferenciály, nic. Rimac také vyvinul vlastní podobu torque vectoringu. Systém hlídá krouťák každého elektromotoru stokrát za vteřinu a řídicí jednotka nastavuje jejich optimální rychlost podle potřeby akcelerace, úhlu natočení volantu a dalších parametrů.

Střela umí zrychlit z klidu na stovku za 2,2 s, na dvojnásobek během 5,4 s a na rovnice se rozjede na 274 km/h. To bude na zatáčkovité trati opravdu stačit. Prostě závoďák každým coulem, akorát neřve, jen bzučí. Na absolutní rekord 8:13,878 min, kterého dosáhl předloni fenomenální Sébastien Loeb s Peugeotem 208 T16, Tajima útočit nehodlá, ale zmíněný Tracyho čas určitě pokořit chce.

Letošní 93. ročník Závodu do oblak se uskuteční 28. června. Monsuta Tajima, první muž, který se na vrchol hory jako první v historii dostal pod deset minut, by si vítězstvím alespoň ve třídě mohl dát skvělý dárek. Ten samý den totiž slaví 65. narozeniny!

Fotogalerie

  • Tajima Rimac E-Runner Concept One: Monster se chystá na Pikes Peak: fotka 1
  • Tajima Rimac E-Runner Concept One: Monster se chystá na Pikes Peak: fotka 2
  • Tajima Rimac E-Runner Concept One: Monster se chystá na Pikes Peak: fotka 3
  • Tajima Rimac E-Runner Concept One: Monster se chystá na Pikes Peak: fotka 4
  • Tajima Rimac E-Runner Concept One: Monster se chystá na Pikes Peak: fotka 5
  • Tajima Rimac E-Runner Concept One: Monster se chystá na Pikes Peak: fotka 6


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.