Subaru WRX STI ustavilo nový rekord trati Isle of Man TT

Subaru WRX STI ustavilo nový rekord trati Isle of Man TT: titulní fotka Mark Higgins se v Subaru WRX STI prohnal tratí závodu Tourist Trophy na ostrově Man o 30 rychleji, než byl předešlý rekord, průměrnou rychlostí přes 187 km/h!

Ostrov Man je zvláštní místo – v rámci Velké Británie autonomní subjekt s velmi přísnými imigračními pravidly, ale zejména neomezenou rychlostí na tamních silnicích. Takže když se vytyčuje trať legendárního závodu Tourist Trophy (TT), jenž se zde jezdí od roku 1907, stačí příslušné silnice „omlíkovat“ a sem-tam někam postavit balík slámy.

Není divu, že TT je velmi specifický závod, vedoucí vesnicemi a městečky, povětšinou s nulovými únikovými zónami a extrémně náročný na jezdecké umění. Pochopitelně se zde také za řidítky motocyklů, jimž je závod vyhrazen, často umírá, přesto nikdo nevolá po zrušení takových aktivit jako… jinde.

Toto ještě opravdovější zelené peklo se ovšem krom jednostopých šílenců stalo také rejdištěm britského rallyeového závodníka Marka Higginse, jenž zde v roce 2011 s upraveným Subaru WRX STI zajel rekord pro osobní automobily, když 60,66 km dlouhou trať projel průměrnou rychlostí 185,6 km/h. Letos se na Man vrátil s nejnovějším WRX STI a svůj čas vcelku „komfortně“ vylepšil.

Auto, které se příliš neliší od sériového (má pouze ochrannou klec, odpojený omezovač rychlosti, vylepšené chlazení motoru, závodní pružiny, tlumiče a sedadla) na „road legal“ pneumatikách Dunlop Direzza, smázlo tři roky starý rekord s nečekanou lehkostí, Mark Higgins byl o půl minuty rychlejší, což znamenalo průměrnou rychlost jízdy 187,29 km/h, přičemž v úseku kolem Mountain circuit měl na rychloměru i kolem 260 km/h.

Fotogalerie

  • Subaru WRX STI ustavilo nový rekord trati Isle of Man TT: fotka 1
  • Subaru WRX STI ustavilo nový rekord trati Isle of Man TT: fotka 2
  • Subaru WRX STI ustavilo nový rekord trati Isle of Man TT: fotka 3
  • Subaru WRX STI ustavilo nový rekord trati Isle of Man TT: fotka 4
  • Subaru WRX STI ustavilo nový rekord trati Isle of Man TT: fotka 5

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Fakt by mě zajímalo... Napuram 08.06.2014  11:29
hen,hen Skoto 05.06.2014  22:23
absolutní rekord matheus 05.06.2014  20:57
Vstoupit do diskuse ›