Slyšeli jste o Benu Carlinovi? Je to jediný člověk, který zvládl cestu kolem světa v obojživelném autě

Slyšeli jste o Benu Carlinovi? Je to jediný člověk, který zvládl cestu kolem světa v obojživelném autě: titulní fotka Objet svět se dá kde čím. Ostatně na cestu několikrát vyrazili i cestovatelé s našimi Tatrami. Ovšem ať už jedete kolem světa Trabantem nebo obytným náklaďákem, vždy je tu jeden limit – moře.

Všichni automobiloví cestovatelé se museli spolehnout na to, že bude jejich vůz naložen na loď, aby překonal ten mokrý úsek mezi světadíly. Přesto řešení existuje, vždyť obojživelná auta schopná jízdy po souši i plavby po vodě existují.

Pochopitelně to znamená určité komplikace, protože obojživelník není na silnici nejpohodlnější a ve vodě nikdy nebude tak dobrý jako klasická loď. Přesto je to nesmírně jednoduchý nápad a bylo by divné, kdyby nikoho dosud nenapadlo objet celý svět v jednom jediném autě – obojživelném.

A taky že napadlo. A dokonce už se našel i někdo, kdo to dokázal zrealizovat. Byl to Australan Ben Carlin – první a jediný člověk, který objel a obeplul planetu v obojživelném vozidle. Povedlo se mu to v 50. letech.

Pro svou cestu si Carlin vybral Ford GPA Jeep, který ještě upravil. Zjednodušeně si můžete verzi GPA představit jako klasický Jeep, jehož spodní část je tvarovaná jako motorový člun. Carlin vozidlo doplnil kabinou, aby se v něm dalo i nocovat a v roce 1947 začal svůj výtvor testovat. To mu zabralo tři roky a také pět neúspěšných pokusů o vyplutí přes Atlantik, než se konečně povedlo. Stalo se tak 19. července roku 1950 v kanadském Halifaxu.

Na cestu vyrazil se svou ženou Elinore a asi ani jeden z nich nečekal, že cesta zabere skoro 8 let. Tedy ne oběma. Po šesti letech věčných soubojů s hurikány, trmácení po nehostinných místech, a hlavně neustálého boje s mořskou nemocí už měla žena svého manžela a jeho posedlosti dost. A výpravu během cesty po Austrálii, tedy vlastně doma, opustila.

Carlin pokračoval sám, až na cestě z jihovýchodní Asie do Japonska se připojil jiný Australan Barry Hanley. A na posledním úseku přes Tichý oceán se přidal Boyé Lafayette de Mente, americký novinář z Japan Times. Výprava dorazila do Montrealu 13. května 1958, tedy osm let poté, co Ben Carlin na tuhle pouť vyrazil.

Ben doufal, že mu cesta vynese slávu a štěstí. Bohužel, její délka znamenala, že novináře brzy přestala zajímat. Ostatně sami nejspíš dnes o jeho kousku čtete poprvé. Australský dobrodruh zemřel v roce 1981.

Loni jeho kousek připomněl Gordon Bass, který vytvořil o nevšední cestě kolem světa filmový dokument a vydal také knihu s názvem The Last Great Australian Adventurer (Poslední velký australský cestovatel), která bohužel u nás nevyšla. Alespoň však existuje nějaká důstojná památka na první cestu kolem světa, která byla vykonána jediným automobilem i přes vodní hladinu.

Fotogalerie

  • Slyšeli jste o Benu Carlinovi? Je to jediný člověk, který zvládl cestu kolem světa v obojživelném autě: fotka 1
  • Slyšeli jste o Benu Carlinovi? Je to jediný člověk, který zvládl cestu kolem světa v obojživelném autě: fotka 2
  • Slyšeli jste o Benu Carlinovi? Je to jediný člověk, který zvládl cestu kolem světa v obojživelném autě: fotka 3
  • Slyšeli jste o Benu Carlinovi? Je to jediný člověk, který zvládl cestu kolem světa v obojživelném autě: fotka 4
  • Slyšeli jste o Benu Carlinovi? Je to jediný člověk, který zvládl cestu kolem světa v obojživelném autě: fotka 5
  • Slyšeli jste o Benu Carlinovi? Je to jediný člověk, který zvládl cestu kolem světa v obojživelném autě: fotka 6


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
The Last Great Australian Adventurer Gordon Bass 18.03.2019  21:00
Vstoupit do diskuse ›