Slavná Porsche míří na letošní Goodwood Festival of Speed

Slavná Porsche míří na letošní Goodwood Festival of Speed: titulní fotka Automobilka Porsche letos udělá velkou radost svým fanouškům na Goodwood Festival of Speed, kde vedle řady legendární závodních vozů představí i nový model 911 GT2 RS.

Letošní Goodwood Festival of Speed se má nést v duchu Viva Veloce a Porsche se mu plně přizpůsobilo. Muzeum stuttgartské automobilky do Velké Britanie vyšle řadu slavných a vzácných vozů, které mají připomenout její bohatou sportovní historii i současnost.

V případě historických vozů se expozice Porsche zaměří především na oslavu 40 let od svého prvního celkového vítězství v Le Mans a také na 60 let mistrovství světa Formule 1.

V Goodwoodu se tedy představí Porsche 917K s 4,5 litrovým plochým dvanáctiválcem a startovním číslem 23. Právě s tímto vozem Hans Herrmann a Richard Attwood vybojovali 14. června 1970 pro Porsche první absolutní vítězství v Le Mans. V současnosti je německá automobilka s 16 vítězstvím stále rekordamanem slavného vytrvalostního závodu a my můžeme jen doufat, že se do Francie vrátí s vozem, který na její neslavnější období naváže.

Vedle Porsche 917K se představí i modely, které získaly vavříny ve slavné Targa Florio. V tomto 720 km dlouhém závodě s více než 6.000 zatáček zvítězilo v roce 1969 Porsche 908/02 Spyder a v roce 1970 Porsche 908/03 Spyder. Třilitrové ploché osmiválce těchto vozů disponují výkony 350 k (260 kW), resp. 370 k (280 kW).

Se světem Formule 1 je Porsche spojeno díky pohonným jednotkám TAG Turbo, které vyvinulo a dodávalo Mclarenu. V letech 1984 až 1986 s nimi Niki Lauda a Alain Prost získali tři mistrovské tituly a zvítězili v pětadvaceti závodech Grand Prix. Přeplňované pohonné jednotky o objemu 1,5 litru se již tehdy mohly pochlubit výkonem okolo 1900 koní (1398 kW).

Vedle této slavné kapitoly v historii značky Porsche je i účast s vozem Formule 1 z vlastního vývoje. Typ 804 poháněný plochým osmiválcem o objemu 1,5 litru s výkonem 180 koní (132 kW) dovedl v roce 1962 k vítězství v Grand Prix Francie jezdec Dan Gurney.

Vedle slavných historických modelů Porsche do Goodwoodu přiveze i novou generaci modelové řady Cayenne a premiéru zde bude mít 911 GT2 RS, jehož přeplňovaný šestiválec o výkonu 620 koní (456 kW) z něj dělá nejvýkonnější Porsche schválené k běžnému silničnímu provozu.

Fotogalerie

 • Slavná Porsche míří na letošní Goodwood Festival of Speed: fotka 1
 • Slavná Porsche míří na letošní Goodwood Festival of Speed: fotka 2
 • Slavná Porsche míří na letošní Goodwood Festival of Speed: fotka 3
 • Slavná Porsche míří na letošní Goodwood Festival of Speed: fotka 4
 • Slavná Porsche míří na letošní Goodwood Festival of Speed: fotka 5
 • Slavná Porsche míří na letošní Goodwood Festival of Speed: fotka 6
 • Slavná Porsche míří na letošní Goodwood Festival of Speed: fotka 7
 • Slavná Porsche míří na letošní Goodwood Festival of Speed: fotka 8
 • Slavná Porsche míří na letošní Goodwood Festival of Speed: fotka 9
 • Slavná Porsche míří na letošní Goodwood Festival of Speed: fotka 10
 • Slavná Porsche míří na letošní Goodwood Festival of Speed: fotka 11
 • Slavná Porsche míří na letošní Goodwood Festival of Speed: fotka 12


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.