Shelby Mustang GT EcoBoost: Více poníků pro přeplňovaný čtyřválec

Shelby Mustang GT EcoBoost: Více poníků pro přeplňovaný čtyřválec: titulní fotka Mustang od Shelbyho má mít přece pořádný osmiválec! Nebo ne? Posily se pod legendární značkou dočkal i „evropský“ čtyřválec s turbem. Byla po ní totiž poptávka...

Čtyřválec v Mustangu není žádnou novinkou, měly ho už druhá a třetí generace slavného pony caru. Jen se vrací, byť vynucený evropskou legislativou. A v turbu, které pískalo právě v trojce, dokonce i se stejným zaokrouhleným objemem 2,3 l. Se svým předchůdcem však samozřejmě motor nemá nic společného, to dá rozum.

Nový EcoBoost byl posílen na 249 kW, tedy 338 koní. Dostal nový software řídicí jednotky a sportovní výfuk. Údaj berme s rezervou, je totiž změřen podle optimistické americké normy SAE s vypnutým alternátorem. Ale pozor, zároveň při provozu na benzin o 91 oktanech (v USA běžná věc). Je přitom jedno, jestli v něm někdo kvedlá fofrklackem, nebo řazení nechává na automatu.

Mustang se chlubí také přesnějším a strmějším řízením od Ford Performance, takže se ovládá určitě lépe a ochotněji se vrhá do zatáček. Posíleno bylo i chlazení, také brzdy včetně hadic, o tvrdším podvozku se silnějšími poloosami nemluvě. Vše vyzkoušeli testovací piloti na okruhu v čele s Vincem LaViolettem, takže o funkčnosti nemůže být pochyb.

Agresivní bodykit reprezentují karbonové díly: přední lízátko, barveně odlišená černá vyboulená kapota, nástavce prahů, zadní křídlo a rám mřížky chladiče, většinou převzaté z osmiválcového pětilitru. Správnému americkému sporťáku nesmějí chybět rychlé pruhy a u Shelbyho Mustangů je to prostě tradice! Skvěle vypadají desetipaprsková dvacetipalcová kola Weld Racing Venice, z továrny dostane majitel obutí od francouzského Michelinu, konkrétně pláště Pilot Sport.

Interiér se až na sportovní sedačky, koberečky s logem Shelby, podsvícené prahy a číslovanou plaketu na palubce před spolujezdcem od série neliší, fotky bohužel zatím nejsou k dispozici.

Celý balíček není zadarmo, stojí 23.995 dolarů, tedy 575 tisíc korun. Pořádný ranec a pochopitelně v něm není zahrnuto samotné auto. Shelby Mustang GT EcoBoost se představí poprvé na britské půdě, konkrétně v Goodwoodu.

Letošní Festival rychlosti už máme sice dávno za sebou, ale zbývá ještě Revival. Na tom není nic překvapivého, vždyť je vytuněný poník určen hlavě pro Evropu, Čínu, Jižní Afriku a Austrálii. Shelby Mod Shops jej ale budou nabízet celosvětově. Alespoň tedy tam, kde tahle síť bude fungovat.

Fotogalerie

  • Shelby Mustang GT EcoBoost: Více poníků pro přeplňovaný čtyřválec: fotka 1


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Oktany Mig_359 14.09.2015  17:16
Vstoupit do diskuse ›