Shelby Cobra Daytona Coupe MKII: modernizovaná klasika

Shelby Cobra Daytona Coupe MKII: modernizovaná klasika: titulní fotka V roce 1964 představili Carroll Shelby a Peter Brock dvoumístné kupé, které jako jediný americký vůz získalo titul mistra světa ve třídě GT. Společnost Shelby Distribution USA nyní představuje jeho modernizovanou verzi.

Dvoumístné kupé ladných tvarů, které je v současnosti světu známo jako Shelby Daytona, je víceméně roadsterem AC Cobra s propracovanou aerodynamickou karoserií, za jejímž návrhem stojí Peter Brock. Vývoj tohoto kupé začal v září roku 1963 a jeho první jízdní testy se odehrály v únoru roku 1964. Jen o pár týdnu později získal vůz své jméno díky svým schopnostem, které předvedl na závodní dráze Daytona.

Shelby Daytona téměř dva roky dominoval třídě GT a v roce 1965 v ní získal mistrovský titul, když vyhrál 8 z 10 závodů. Originální závodní vozy z šedesátých let, jichž vzniklo jen šest, jsou dnes většinou dobře uloženy v soukromých sbírkách a své majitele mění za astronomické cifry, které většinou odklepne kladívko některé ze světoznámých aukčních společností.

Naštěstí pro zájemce o tento stroj existuje řada společností, které nabízejí více či méně kvalitní repliky. Mezi výrobce těch nejkvalitnější, které mohou být vlastně označovány jako nově postavené originály, patří společnost Shelby Distribution USA. Tato firma vedle kupé Daytona vyrábí i klasickou Shelby Cobru, repliku Fordu GT40 MKII v barvách vozů Carolla Shelbyho a nový Shelby CS8 Mustang.

I klasika je občas potřeba lehce modernizovat a Shelby Distribution USA nyní představuje nové provedení Shelby Cobra Daytona Coupe MKII s interním označením CSX9000. Na první pohled se jedná o automobil praktický totožný se závodní legendou poloviny šedesátých let, ale uvnitř se ukrývají vylepšení, která mají přispět k lepší ovladatelnosti a vyššímu komfortu posádky.

V případě tohoto modelu výrobce neomračuje výkony pohonných jednotek, protože volba motoru je čistě na zákazníkovi, takže výkony a jízdní vlastnosti jednotlivých vyrobených vozů se mohou výrazně lišit. Pro přiblížení se originálu je dobré použít vidlicový osmiválec Ford 289 o objemu 4,7 litru naladěný u Shelbyho na výkon okolo 395 koní (291 kW).

Změny, které byly na modelu Cobra Daytona Coupe MKII provedeny se týkají především použití nového tužšího šasi, k němuž může být připevněna karoserie z laminátu nebo hliníku. Nové jsou díly přední nápravy, vzadu je použito nové nezávislé zavěšení kol a nové jsou i přední a zadní stabilizátory. Úprav se dočkal i chladící systém, který bude vybaven výkonnějším chladičem a ventilátory. Nová je i palivová nádrž.

Další úpravy se mají projevit především na pohodlí posádky a Cobra Daytona Coupe MKII má v interiéru nabídnout více místa na délku. Novinkou jsou elektricky ovládaná okna dveří a možnost montáže klimatizace. Na exteriéru jsou jen dvě drobné změny v podobě nových klik dveří a upravené kapoty pro lepš výhled z vozu.

Cobra Daytona Coupe MKII je nabízena bez motoru a převodovky s laminátovou karoserií za 89.900 amerických dolarů (zhruba 1.645.000,– Kč) nebo s hliníkovou karoserií za 195.900,– amerických dolarů (zhruba 3.585.000,– Kč). Tyto ceny představují vedle cen, jakých dosahují originály z šedesátých let téměř bezvýznamný pakatel. Například na květnové Mecum's Spring Classic Auction bylo za vůz z roku 1965 nabídnuto 6,8 milionu amerických dolarů (zhruba 125 milionů korun Českých), ale majitel měl jinou představu o ceně svého stroje a neprodal.

Fotogalerie

  • Shelby Cobra Daytona Coupe MKII: modernizovaná klasika: fotka 1
  • Shelby Cobra Daytona Coupe MKII: modernizovaná klasika: fotka 2
  • Shelby Cobra Daytona Coupe MKII: modernizovaná klasika: fotka 3
  • Shelby Cobra Daytona Coupe MKII: modernizovaná klasika: fotka 4
  • Shelby Cobra Daytona Coupe MKII: modernizovaná klasika: fotka 5
  • Shelby Cobra Daytona Coupe MKII: modernizovaná klasika: fotka 6
  • Shelby Cobra Daytona Coupe MKII: modernizovaná klasika: fotka 7
  • Shelby Cobra Daytona Coupe MKII: modernizovaná klasika: fotka 8


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
wow HEMI 07.08.2009  15:24
Vstoupit do diskuse ›