Rivian R1S je SUV, které zrychluje lépe než supersporty

Rivian R1S je SUV, které zrychluje lépe než supersporty: titulní fotka Z nuly na sto pod tři sekundy, to je teritorium těch nejlepších supersportů a hyperaut. SUV téhle velikosti by nemělo mít nárok, ale přesto má. Je totiž elektrické.

Americká firma Rivian, která za vozem stojí, vznikla jako startup v roce 2009, původně pod názvem Mainstream Motors se sídlem na Floridě. Na Rivian se přejmenovala až v roce 2011, dnes má už asi 600 zaměstnanců a více poboček. Společnost původně plánovala výrobu klasických aut se spalovacím motorem, ale s nízkou spotřebou. Rozběhnout se měla od roku 2013, ale na realizaci nikdy nedošlo. Místo toho se inženýři zaměřili na vývoj elektromobilů.

A tento týden konečně ukázali výsledky své práce – nejprve pick-up R1T a nyní SUV R1S. Obě dokáží sprintovat na stovku za méně než tři vteřiny a na 160 km/h pod 7 sekund, maximální rychlost se pohybuje kolem 200 km/h.

Rivian R1T se představuje světu. Elektrický pick-up se nezalekne rychlé jízdy ani terénu

U pick-upu automobilka zaručuje dojezd 643 km (400 mil). Osobní SUV je na výběr se třemi battery packy – základní model s baterií o kapacitě 105 kWh stačí na 396 km a R1S s ní má 402 koní a 560 Nm. Střední volba se 135 kWh má 754 koní a 1120 Nm a ujede 500 km. Vrcholný model spoléhá na baterie 180 kWh, díky kterým má 700 koní a 1120 Nm a můžete s ním (alespoň teoreticky) vyrazit až na 660 km dlouhý výlet. Auto váží 2650 kg.

Obě auta sdílejí vzhled, což je pochopitelné. Používají také stejnou „skateboardovou“ platformu, u níž jsou všechny těžké komponenty, jako baterie, všechny čtyři elektromotory, brzdová soustava a chladící systém umístěné maximálně do výšky kol. Díky tomu mají obě auta skvělé a nízko umístěné těžiště.

V uzavřené karoserii R1S přitom najdete třetí řadu sedadel a celkově se dovnitř vejde 7 lidí. Díky rovné podlaze by vnitřní prostor neměl být stísněný

Palubky obou aut jsou také totožné s obrovským dotykovým displejem ne nepodobným tomu v Teslách a dalším digitálním displejem před řidičem. A protože tu není žádný středový tunel, vejde se pod palubku spousta odkládacích míst na vše potřebné.

Rivian auto představí na Los Angeles Auto Show, která právě startuje. Do prodeje ale auto půjde až v roce 2021. Zájemci o pick-up mají větší štěstí, dočkají se již o rok dříve. Výroba bude probíhat v halách v Ilinois, kde dříve působila automobilka Mitsubishi. Plné výrobní kapacity má značka dosáhnout v roce 2024.

Fotogalerie

  • Rivian R1S je SUV, které zrychluje lépe než supersporty: fotka 1
  • Rivian R1S je SUV, které zrychluje lépe než supersporty: fotka 2
  • Rivian R1S je SUV, které zrychluje lépe než supersporty: fotka 3

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.Plakát týdne

McLaren 720S

Anketa

Který nový supersport se vám líbí?
Počet hlasů: 20340 | Zobrazit seznam všech anket