Původní Batmobile jde do aukce. Za 2 miliony korun.

Původní Batmobile jde do aukce. Za 2 miliony korun.: titulní fotka Komiksový Batman je mnohem starší než známé moderní filmy. A historie jeho aut sahá až do začátku 60. let. To nejstarší za několik dní pravděpodobně změní svého majitele.

Za první Batmobile bývá většinou laiky považován ten z roku 1966. George Barris tehdy přestavěl jedenáct let starý koncept Ford (Lincoln) Futura pro televizní sérii s Adamem Westem v hlavní roli. V různých pramenech se objevují obě značky, žádné logo ale tento vůz snů na přídi neměl. Ford mu ho prodal za jeden jediný dolar, úpravy Barrisovi zabraly pouhých patnáct dnů. Ovšem spolykaly dalších 15 tisíc v tehdejší americké měně. Síň Barrett-Jackson jej vydražila v arizonském Scottsdale 19. ledna 2013 za 4,62 milionu dolarů. Koupil jej místní sběratel Rick Champagne. Není to však úplně první Batmobile.

Ten originální je ještě o tři roky starší. Za jeho vznikem stáli tehdy třiadvacetiletý Forrest Robinson a jeho kamarád Len Penham. Jako základ si vybrali pro změnu Oldsmobile 88 ročníku 1956. Původní karoserie však šla pryč, auto dostalo design podle starých komiksů o Batmanovi ze čtyřicátých a padesátých let včetně posuvných dveří a hřbetní ploutve. Motor zůstal původní a nevyladěný, slavný agregát Rocket 324 V8 s objemem 5,31 l dával vcelku dostatečný výkon 172 kW (233 k) při 2400 otáčkách, nejvyšší hodnota točivého momentu 475 N.m byla k dispozici v 2800 min-1

Vůz je 5181 mm dlouhý a 2108 mm široký, ač na to rozhodně nevypadá. Jeho stavba trvala celé tři roky (1960–1963). Robinson jej nechal nejdříve nalakovat stříbrnou barvou symbolizující tehdejší kosmický věk a jezdil s ním dokonce v běžném provozu! Později byl používán pro propagační účely a dostal typické „batmanovské“ barvy. Robinson ho nakonec prodal za pouhé dvě stovky, aby mohl rozjet jiný byznys. Auto čtyřicet let stálo kdesi v New Hampshiru. V roce 2008 jej objevil Bobby Smith, pak šlo z ruky do ruky jako děva lehčích mravů. Historikovi Georgemu Albrightovi, který byl také chvíli jeho majitelem, se podařilo vystopovat jak oba tvůrce, tak i předměty s ním spojené.

Teprve až Toy Car Exchange jej v únoru 2013 nechali zrestaurovat u Borbon Fabrications v kalifornském Sacramentu do původního (a současného) stavu. Na začátku letošního roku se stal hvězdou výstavy Sacramento Autorama, kde získal několik cen.

Síň Heritage Auctions unikát nabídne 6. prosince na aukci filmových a hudebních předmětů za 90 tisíc dolarů, což jsou podle současného kurzu dva miliony korun. Podle odhadů by však konečná částka mohla vzrůst až na dvojnásobek. Futuristický a vzácný stroj je pochopitelně oficiálně licencován, existuje pouze tento jediný kus.

Fotogalerie

 • Původní Batmobile jde do aukce. Za 2 miliony korun.: fotka 1
 • Původní Batmobile jde do aukce. Za 2 miliony korun.: fotka 2
 • Původní Batmobile jde do aukce. Za 2 miliony korun.: fotka 3
 • Původní Batmobile jde do aukce. Za 2 miliony korun.: fotka 4
 • Původní Batmobile jde do aukce. Za 2 miliony korun.: fotka 5
 • Původní Batmobile jde do aukce. Za 2 miliony korun.: fotka 6
 • Původní Batmobile jde do aukce. Za 2 miliony korun.: fotka 7
 • Původní Batmobile jde do aukce. Za 2 miliony korun.: fotka 8
 • Původní Batmobile jde do aukce. Za 2 miliony korun.: fotka 9
 • Původní Batmobile jde do aukce. Za 2 miliony korun.: fotka 10
 • Původní Batmobile jde do aukce. Za 2 miliony korun.: fotka 11
 • Původní Batmobile jde do aukce. Za 2 miliony korun.: fotka 12
 • Původní Batmobile jde do aukce. Za 2 miliony korun.: fotka 13

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
batmobil je skvělí bat fan 10.08.2015  14:52
Vstoupit do diskuse ›