Armádní Prius: netradiční služba vlasti

Armádní Prius: netradiční služba vlasti: titulní fotka Prius jako stroj na zabíjení? Jistěže ne... Jediné, co tu přijde k úhoně jsou emise.

Že cíle vojenských misí mohou být někdy i vysloveně mírové ukazuje Velitelství pozemních sil britské armády. Ti se před časem rozhodli, že svedou boj s emisemi CO2 – a jejich nejsilnější zbraní se stává Toyota Prius.

Flotila civilních vozidel čítá na 6.600 aut, u kterých se velitelé rozhodli snížit průměrné emise oxidu uhličitého u nově nakupovaných vozů pod 130 gramů CO2 na kilometr. Nově pořízeno bylo celkem padesát Priusů, kteří se svými 104 gramy pohodlně limit splňují. Nové hybridní Toyoty nahradily padesát starších vozů Opel Vectra, jejichž spotřeba (a tedy i emise) jsou o více než polovinu větší. Při budování „Bílé flotily“ se podle brigádního generála totiž nekouká jen na poměr cena/výkon nových vozů, ale do úvahy také přichází cíle, které si vedení armády vytyčilo – a na snižování emisí je Prius prostě expert. To je všechno hezké, ale jaképak emise mají asi britské tanky Challenger 2?


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
.. Johnny_P 26.05.2009  10:08
Vstoupit do diskuse ›