Poslední Koenigsegg Agera R je na prodej, stojí 52 milionů korun

Poslední Koenigsegg Agera R je na prodej, stojí 52 milionů korun: titulní fotka Je jenom málo aut, které se umí dostat na rychlost vyšší než 400 km/h. Jedno takové je zrovna na prodej, má to ale jeden háček…

… je to totiž Koenigsegg Agera R a stojí 2,1 milionu dolarů, v přepočtu tedy více než 52 milionů korun. Jedná se o vůbec poslední vyrobený exemplář švédské bestie, která dokáže zrychlit z 0–200 km/h za méně než 8 sekund a její maximální rychlost se takřka nedá změřit. Říká se, že zvládne asi 430 až 440 km/h, a pro takové výkony je uzpůsobeno pouze pár míst na světě. Jedním z nich je testovací zařízení Volkswagenu s několikakilo­metrovou rovinkou, která kopíruje zakřivení Země…

Agera R přišla na začátku této dekády, její základ ale vychází z konstrukční série CC vedené na konci devadesátých let. Klíčem k úspěchu je nízká hmotnost a velká tuhost díky karbonovému monokoku, který v podstatě ani nepotřebuje další podporu ze strany střechy. Právě proto se také Agera nabízela i jako otevřená. Zajímavé, že?

U Agery R dost záleží, jaké palivo tankujete. Pokud v okolí domova nemáte nic lepšího než standardní Natural 95, produkuje hliníkový pětilitrový osmiválec se dvěma turbodmychadly asi 940 koní a 1100 N.m. Volbou biopaliva E85se hodnoty zvednou na 1115 koní a 1200 N.m, což v pohodě strčí do kapsy i mocné Bugatti Veyron. Na něj však švédskému sporťáku trochu schází trakce. Zadní kola totiž neumí obrovský výkon tak efektivně zpracovat jako čtyřkolka v Bugatti, takže na stovce bude Francouz se 2,5 sekundami o tři desetiny rychleji.

Nevěřím, že by to bylo někomu málo, pokud ale přece jen ano, ať si omrkne současnou nabídku Koenigseggu. Nová Regera totiž stojí jenom o šest milionů korun více, má více než 1500 koní a zrychlení z 0–400 km/h zvládne za dvacet sekund. Nutno podotknout, že se jedná o hybrid, je ale taková rychlost ještě vůbec normální?

Fotogalerie

  • Poslední Koenigsegg Agera R je na prodej, stojí 52 milionů korun: fotka 1
  • Poslední Koenigsegg Agera R je na prodej, stojí 52 milionů korun: fotka 2
  • Poslední Koenigsegg Agera R je na prodej, stojí 52 milionů korun: fotka 3
  • Poslední Koenigsegg Agera R je na prodej, stojí 52 milionů korun: fotka 4
  • Poslední Koenigsegg Agera R je na prodej, stojí 52 milionů korun: fotka 5
  • Poslední Koenigsegg Agera R je na prodej, stojí 52 milionů korun: fotka 6
  • Poslední Koenigsegg Agera R je na prodej, stojí 52 milionů korun: fotka 7
  • Poslední Koenigsegg Agera R je na prodej, stojí 52 milionů korun: fotka 8
  • Poslední Koenigsegg Agera R je na prodej, stojí 52 milionů korun: fotka 9

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.