Poslechněte si legendární placku od Porsche. Takový zvuk už dnes neuslyšíte

Poslechněte si legendární placku od Porsche. Takový zvuk už dnes neuslyšíte: titulní fotka Pokud nějaké auto symbolizuje závodní historii automobilky Porsche, je to typ 917. Jeho ikonický vzhled, hvězdná role ve snímku Le Mans a hromada trofejí ze závodů jej k tomu předurčují.

Vidět takové auto naživo v akci je tedy vážně super, ještě lepší ovšem je slyšet mohutný řev jeho motoru.

Typ 917 vyvinulo Porsche v roce 1969 a už o rok později s ním vyhrálo i slavnou 24h Le Mans. Výhru navíc v dalším roce obhájilo. Pohání jej plochý dvanáctiválec (ano, jednoduše se spojily dva ploché šestiválce o objemu 2,25 litru z předchozích závodních aut), který byl z originálního objemu 4,5 litru (520 koní) postupně zvětšen až na 5 litrů. V této verzi dosahoval výkonu 630 koní.

Je tu ale i varianta 917/30 s turbodmychadlem a výkonem 1100 koní pro závodní sérii CanAm, která zrychlí na stovku za pouhé 2,3 sekundy, a za 5,3 sekundy už uhání 200 km/h. Maximální rychlost je až 390 km/h.

Do minulosti na okruh Laguna Seca vás již nedostaneme, ale naštěstí existuje video z akce, kdy se po tomto slavném okruhu proháněl s Porsche 917K Bruce Canepa. Takže si dejte volume doprava a vychutnejte si mohutný řev slavné závodní placky.Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.