Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost

Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: titulní fotka Jenom hrstka automobilů dokáže vzbudit takový rozruch jako Porsche 911. Obzvláště ve verzi Carrera 4 GTS s karmínovým lakem. Nachytat tohle auto na švestkách je úkolem pro skutečné mistry volantu.

Nenapadá mě jediný z mých přátel, který v dětství neměl alespoň jeden předmět s tématikou Porsche 911. Také jsem kdysi vlastnil pár výstavních modelů v malém měřítku, a postupně se mi podařilo zlikvidovat dvě nádherné 959 na dálkové ovládání. Nejdříve stříbrnou, později červenou. Řídit vůz této značky byl po dlouhou dobu můj sen, který se vyplnil teprve před čtyřmi lety. A stejně dlouho pak trvalo, než jsem se do Porsche posadil podruhé…

Porsche dělá skvělá auta, moje srdce ale stejně vždycky nejvíce tíhlo k modelu 911. Jednak s ním značka započala své dlouhé a úspěšné tažení, a pokud někdo řekne, že chce „Poršáka“, rozhodně vás nenapadne Cayenne nebo Panamera. Navíc je dost dobře možné, že jsem řídil jednu z posledních atmosférických verzí. V rámci faceliftu 911 má totiž dojít k velkému rozmachu turbomotorů, a s novou generací je nebudou mít ani verze GT3 a GT3 RS.

Na Porsche patří karmín

No jen se na něj podívej, není k sežrání? Něco takového mi prolétlo hlavou, když jsem zkoušenou 911 GTS uviděl poprvé. Sytý karmínový lak je přesně takový, jaký měla moje zmenšená 959 na dálkové ovládání, takže si určitě dovedete představit ten nostalgický záblesk. GTS ale není pouze silnější než Carrera S, ze které vychází. Má lehce upravený přední nárazník, zadní partie širší o 44 milimetrů (včetně rozchodu kol), svítilny spojuje diodový pás, a sedí o 10 milimetrů blíže k vozovce. Přičtěte k tomu černé koncovky výfuku a dvacetipalcová kola s centrální maticí, a vyjde vám jedna z nejkrásnějších barevných kombinací (vedle barev Gulf a Martini Racing), ve které můžete 911 pořídit.

Sportovní vozy máme většinou spojené s jednoúčelovým využitím a nepraktičností, ale u Porsche 911 nic takového neplatí. Jistě, karoserie je pouze 1296 milimetrů vysoká (o 102 mm méně než Volkswagen Scirocco), ani to ale nebrání pohodlnému nastupování a vystupování nebo převozu čtyř cestujících. Pravda, zadní sedadla jsou pouze nouzovky připravené pro útlé postavy nebo děti, je ale fajn vědět, že tato možnost existuje.

Kokpit se točí hlavně kolem řidiče a spolujezdce, pro které jsou připravena snová skořepinová sedadla s výraznou výšivkou GTS. Ovládání se mezigeneračně nezměnilo, a přestože působí změť tlačítek na středové konzole a plynule navazujícím tunelu trochu neuspořádaně, vězte, že všechno má svůj smysl. Nejdůležitější ovladače, které ovlivňují nastavení motoru, podvozku, výfuku a vypnutí systému Start/stop (fakt to vypadá hloupě, když 911 na křižovatce vypne motor) jsou hned po ruce, a nic ostatního snad ani nepotřebujete. Kdo by také s plochou tři-osmičkou za zády poslouchal autorádio, že ano…

 [470×312]

Současné Porsche 911 se nachází zhruba v polovině životního cyklu (nástupce má přijít před koncem dekády), členění přístrojového štítu s pěti kruhovými budíky a centrálně umístěným otáčkoměrem se však nese celou historií modelu. Pokud pominu 4,6palcový displej palubního počítače (umí zobrazit i navigaci), není tady nic, co neupotřebíte. Grafické ztvárnění je strohé a účelové, kudrlinky by ale v rychlostech přes 300 km/h stejně byly k ničemu. Výraznou pomocí jsou ukazatele teploty a tlaku oleje – to už se dnes skoro nevidí.

Dotek volantu Porsche mi vždycky způsoboval mrazení v zádech a ve světě nových automobilů bych snad nenašel lepší. U téhle značky dobře vědí, že jediný správný tvar je kruhový (tedy bez spodního zkosení), a že tlačítka pro zesilování autorádia a přepínání skladeb zde nemají co dělat. Volant se náramně drží, má ideální průměr i tloušťku věnce a lze jej nastavit v tak širokém rozsahu, že jsem si chvílemi připadal jako v kokpitu formule 1. Jediným ústupkem moderní době, avšak velmi praktickým, jsou malé displeje umístěné ve vodorovných ramenou – ten vpravo řekne, zda máte aktivovaný Launch Control, vlevo zase vidíte aktuálně zvolený jízdní režim (Sport nebo Sport Plus).

Úplně nejlepší na Porsche 911 jako takovém je jeho „rozdvojená“ osobnost a použitelnost v běžném provozu. Nebýt masivních předních sloupků, vidíte ven podobně jako třeba z Fabie. Jistě, dozadu je to kvůli mohutným blatníkům, které se připomenou s každým pohledem do zpětného zrcátka, trochu horší, rozhodně ale máte lepší výhled než například z Jaguaru F-Type. Vůz má navíc kolem sebe takovou auru, že vás spousta řidičů klidně pustí před sebe, jenom aby se mohli déle pokochat pohledem. Má to ale také stinnou stránku – prakticky nikde nezaparkujete, aniž byste nebyli středem pozornosti.

Dole boxer, nahoře stíhačka

Porsche 911 Carrera 4 GTS vychází ze standardní Carrery 4S, a to se týká také motoru. Jde o vodou chlazený atmosférický šestiválec boxer objemu 3,8 litru, ovšem s výkonem posíleným z 294 na 316 kW. Točivý moment 440 N.m zůstal zachován, v obou případech byl ale zvětšen rozsah působení. Všech 430 koní máte k dispozici v 7.500 otáčkách za minutu (o 100 min-1 výš), a na maximální příval newtonmetrů si musíte počkat do 5750 otáček.

V praxi to znamená také zvýšení maximální rychlosti z 297 na 302 km/h, a na stovce je GTS o 0,3 sekundy rychleji. To všechno v případě, že si nevystačíte se standardně dodávaným sedmistupňovým manuálem, ale sáhnete po sedmistupňové převodovce PDK. Nic proti přímému řazení, já bych si ale těch 100.756 Kč zřejmě připlatil. Dvouspojková skříň totiž v běžném režimu necuká ani nedělá nelogické kroky, má naprosto fantastický volič připomínající letecký knipl, a pod plným plynem kope podobně jako sekvenční skříně.

Děsím se doby, kdy fantastickou tři-osmičku nahradí cosi přeplňovaného, protože takový motor nikde jinde nenajdete. Běží hrubě, zprvu snad až nevyrovnaně, a aktivní uložení má co dělat, aby eliminovalo chvění prostupující do kabiny. Ale to všechno patří k charakteru. Motor mě ani na chvíli nenechal chladným, a než bych se snažil zachovat vážný postoj, raději jsem se tetelil, div se mi koutky úst nepotkaly na druhé straně hlavy. Vskutku fantastický zážitek! Porsche Cayman S – Pryč ze stínu velkého bratra

 [470×313]

Auto působí hodně nekompromisně, na rozdíl od takového Jaguaru F-Type S s přeplňovaným třílitrovým šestiválcem ale není nikterak divoké. Skoro bych řekl, že se mu do rozjíždění moc nechce, to je však dáno nastavením ovládacích sil. Pedál plynu, ostatně i jako řízení s elektromecha­nickým posilovačem a strmým převodem, jde totiž poměrně ztuha, ale fantasticky se dávkuje. Pod pravým kotníkem máte skutečně hodně síly, nikdy se ale nestane, že auto jediným neuváženým sešlápnutím zdivočí.

Moc dobře si vzpomínám na ten povznesený pocit při prvním vyjetí na silnici, a kdybych nevěděl, že se jedná o nejnovější řadu 991, asi bych od předchůdce (997) ani nepoznal rozdíl. Jízdní komfort na dvacetipalcových kolech je například ještě lepší než u Audi RS3 Sportback na „devatenáctkách“, což je na našich silnicích s věčně rozbitým nebo zalátaným povrchem žádoucí. Auto není agresivní, nenutí za každou cenu jít za hranice legálních rychlostí, a když na to přijde, není ani moc hlučné.

Jenže to jsem ještě dosud nepřepnul do sportovního režimu a neaktivoval sportovní výfukový systém. Většina automobilů po tomto kroku zbystří a působí, jako by je někdo zezadu lehce nakopnul, jenže 911 Carrera 4 GTS si stále držela klidný postoj. Už tak dost tuhé řízení ještě o chlup ztvrdlo a ručička otáčkoměru lehce povyskočila, celek jako by však vyčkával a chtěl se přesvědčit, jestli jste si tento krok opravdu dobře rozmysleli.

Náramně hluboké tóny motoru a výfuku si ve sportovním režimu nezadají se závodními 911 pro Le Mans, a podobného chování se dočkáte, pokud hodíte strach za hlavu a pořádně šlápnete na plyn. Motor má nádherný tah od velmi nízkých otáček, přibližně ve 3000 min-1 jeho chraplák přechází ve vysokofrekvenční svist, a od 7000 min-1 je to už nefalšovaná stíhačka. Nevzpomínám si, že by tohle výchozí 911 Carrera S někdy dělala, ale jakmile si podobný pocit okusíte, nebudete chtít přestat.

Z města do ráje a zpět

Podlehnout takovému projevu není těžké, a to jsme zatím jeli pouze rovně. S první příležitostí jsem proto vyrazil z Prahy na sever republiky okusit tamní kvalitní okresky. Cesta po dálnici mě jenom utvrdila v názoru o výrazně lepším pohodlí než u RS3 Sportback, se kterou jsem tudy o pár dní dříve také projížděl, a ještě více mě zarazila spotřeba. Zatímco prvních šest rychlostí převodovka PDK vyskládá poměrně rychle za sebou, sedmička tlačí otáčky na 2.100 min-1 a odběr se ustaluje pod deseti litry na sto kilometrů.

Na rozdíl od šestiválce v Jaguaru F-Type vyžaduje boxer od Porsche vysokooktanový benzin. Nabral jsem raději „stovku“, přepnul na Sport Plus vyrazil krouhat zatáčky. Nejdříve s mírnou rezervou, v každém případě s dokonalou zpětnou vazbou od řízení a prakticky nulovými náklony karoserie. Nový posilovač působí trochu gumověji, než tomu bylo u minulé řady 997 s poctivou hydraulikou, po chvíli jsem to ale začal ignorovat a raději se podivoval nad stabilitou v přímce i při průjezdech oblouků.

Do situace už totiž začal v plné míře promlouvat systém Dynamic Chassic Control, který ve spolupráci s adaptivními tlumiči reguluje náklony v zatáčkách a dokonce i „zanoření“ karoserie při zrychlení a brzdění. Přidejte k tomu funkci vektorování točivého momentu, zadní samosvorný diferenciál a pohon všech kol s elektronicky řízenou mezinápravovou spojkou, a máte tolik přilnavosti a tak velké boční přetížení, že vám z toho div neupadne hlava (v příčném směru není problém překonat 1 g). Zbytek těla dokonale drží skořepinová sedadla. Rovnou zapomeňte na řeči typu „911 je kyvadlo“ nebo „jenom počkej, až ti to někde ustřelí“. Nic takového se nestane, a už vůbec ne na suchém povrchu.

 [470×311]

Největší síla je právě v pohonu všech kol. Při rychlostech do 100 km/h jde podle ukazatele v přístrojovém štítu na zadní kola maximální část točivého momentu. Na dálnici je to už okolo 80 procent, a když dovádíte na okreskách, dělá systém všechno proto, aby byly průjezdy dynamické, ale stále hodně stabilní a hlavně bezpečné.

Nevykládejte si to ale tak, že by byla 911 Carrera 4 GTS nudná a nezáživná, právě naopak. Na každém metru je cítit spolupráce všech systémů a hlavně hmotnost motoru, který tlačí na zadní kola a zlepšuje trakci. V třicetistupňovém vedru takřka nelze lepivé pneumatiky Pireli P Zero utrhnout, a když už se to podaří, tak jenom v hodně ostrých zatáčkách, s aktivovaným režimem Sport Plus schopným ze šestiválce vydolovat naprosté maximum, a vypnutým stabilizačním systémem.

Jistě, zkusil jsem to, byť této zábavě obvykle moc neholduji. Těžko uvěřit, jak lehce je záď řiditelná, a s jakou přesností automobil umisťujete na silnici. Kamkoliv zamíříte pohledem, tam 911 jede, výkyvy zádi lze regulovat milimetrovým natočením volantu, a pokud začne jít do tuhého, prostě jenom povolíte plyn a všechno ukončíte. To všechno stihnete dříve, než si vůbec uvědomíte, že jste právě letěli bokem s autem za 4,5 milionu korun (včetně příplatků). Porsche Panamera Turbo – Ať vás provází síla

I přes arzenál elektroniky je znát, že se jedná o koncept ze staré školy. Všechno je skutečné, nefalšované, a pro motoristického fanouška naprosto strhující. Upřímně řečeno nevím, zda si ještě držím objektivní odstup, nebo jsem už kouzlu Porsche 911 podlehl. Kdyby se alespoň kroutila karoserie, v nestřežené chvíli auto zkoušelo řidičovy reflexy nepochopitelným krokem, nebo uvnitř něco povrzávalo. Ne, nic takového se neděje…

 [470×260]

Úplně nejlepší ale na to všem je, že až vás rychlá jízda přestane bavit (pokud to tedy vůbec jde), jednoduše přepnete do komfortního režimu, uvolníte se, a v poklidu dojedete do cíle cesty. Plynule, za málo a beze strachu, že vám 911 v nestřežené chvíli vrazí nůž do zad. Auto nemusí nikomu nic dokazovat, je přesně takové, jaké má být, a když na to přijde, dokáže být i překvapivě praktické. A že není tak emotivní jako Ferrari nebo Maserati? Je, ale svým vlastním způsobem.

Proč zrovna Porsche?

Nejednou jsem se setkal s dotazem, proč bych měl toužit po Porsche 911 a raději si nekoupil třeba BMW M4, které je levnější a dokonce o kilowatt silnější než zkoušená Carrera 4 GTS. Čistě z praktického hlediska třeba proto, že bavorák nepořídíte s pohonem všech kol, nebo že u M4 nejdříve poznáte značku, a teprve až pak model. 911 je zkrátka unikátní, nezaměnitelné, a tento fakt nebude nikdy překonán.

Ale co další konkurenti? Třeba Jaguar F-Type R, který je o více než milion korun levnější? Obě auta jsou tak rozdílná, že se zkrátka musíte rozhodovat srdcem. Porsche si na nic nehraje, umí být tiché a kultivované, zatímco Jaguar je v každé situaci jako utržený ze řetězu. Takhle bychom ale mohli pokračovat donekonečna a vždycky by to dopadlo podobně. S rozumem zkrátka daleko nedojdete…

Vadilo mi tedy na 911 Carrera 4 GTS vůbec něco? Ano – třeba klíček, se kterým byste stejně tak mohli startovat Panameru nebo Cayenne, a že budete vždycky odkázáni pouze na lepicí sadu, protože rezerva se nikam nevejde. Jsou to ale drobnosti, které by moje rozhodnutí nikdy neovlivnily. Je to zkrátka mé vysněné Porsche…

Technické údaje
Typ motoru: H6
Válce / ventily: 6/4
Zdvihový objem (ccm): 3800
Nejvyšší výkon (kW) / ot/min): 316/7500
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 44/5750
Dynamika a spotřeba
Maximální rychlost (km/h): 302
Zrychlení 0 – 100 km/h (s): 4.0
Spotřeba – kombinace (l/100 km): 9.1
Rozměry a hmotnosti:
Délka x šířka x výška (mm) 4509×1852×1296
Rozvor (mm) 2450
Velikost kufru (l): 125
Objem nádrže (l): 68
Provozní hm. / nosnost (kg): 1490/405
Rozměr pneu: 245/35 ZR 20, 305/30 ZR 20

Fotogalerie

 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 1
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 2
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 3
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 4
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 5
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 6
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 7
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 8
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 9
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 10
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 11
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 12
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 13
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 14
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 15
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 16
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 17
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 18
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 19
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 20
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 21
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 22
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 23
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 24
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 25
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 26
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 27
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 28
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 29
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 30
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 31
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 32
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 33
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 34
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 35
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 36
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 37
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 38
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 39
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 40
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 41
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 42
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 43
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 44
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 45
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 46
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 47
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 48
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 49
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 50
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 51
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 52
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 53
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 54
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 55
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 56
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 57
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 58
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 59
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 60
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 61
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 62
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 63
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 64
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 65
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 66
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 67
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 68
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 69
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 70
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 71
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 72
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 73
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 74
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 75
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 76
 • Test: Porsche 911 Carrera 4 GTS – Srdeční záležitost: fotka 77


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.