Pod lupou: McLaren F1, legendární král

Pod lupou: McLaren F1, legendární král: titulní fotka Legendární supersportovní auto. McLaren F1, asi není třeba představovat. Byl to pekelný stroj, vždyť o deset let mladší Ferrari Enzo se mu pouze vyrovnalo.

Bruce McLaren

Měl myšlenku. Měl odhodlání a nadšení. A měl bohaté zkušenosti… Tak by se dal charakterizovat Bruce McLaren koncem šedesátých let 20. století. Narodil se 30. srpna 1937 na Novém Zélandu. Ve svých dvaceti letech odešel do Evropy, kde se stal závodníkem automobilové série Formule 2.

Jeho okruhové úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Vyhrál Grand Prix ve Formuli 1 v roce 1959 a dlouho držel rekord nejmladšího vítěze Velké ceny. O osm let později slavil první místo ve dvanáctihodinovém závodě v Sebringu a ve stejném roce se stal šampiónem v americké sérii Can-Am. On sám si ale nejvíce vážil svůj triumf ve dvacetičtyřho­dinovém závodě Le Mans z roku 1966.

Své bohaté závodní zkušenosti chtěl využít i pro všední život a dlouho v něm bujela myšlenka, že postaví nejlepší sportovní kupé. Díky odměnám za triumfy měl mladý Bruce i dostatek peněz a roku 1968 už začínal kreslit první skici, jak by mělo auto s jeho jménem vypadat.

McLaren M6GT

Jednoduchý plán měl přibližně scénář: vzít závodní speciál M6B Can-Am, předělat jej na silniční kupé a přilepit mu na zadek jmenovku McLaren. V jednoduchosti je síla, to je známé pravidlo a fungovalo i tady. Bruce udělal štíhlé auto s výškou pouhých 104 cm a začal testovat.

Na běžných silnicích se vůz pohyboval celkem bez problémů, proto sám stavitel mířil dál. Chtěl se s vlastním kouskem účastnit závodů Le Mans, jenže jednou z podmínek pro čtvrtou skupinu je, že se auto musí vyrábět sériově a to minimálně v padesátikusovém množství. To bylo pro malou firmu McLaren Motor Racing Ltd. příliš velké sousto. Bruce se však nevzdával, naopak, chtěl zahájit výrobu svého snu s předběžnou kapacitou 150 kusů za rok.

Prototyp měl své chybičky a byl poruchový. Uvnitř auta, kde nebyly žádné těsnící a tlumící hmoty, jste měli pocit, že vám rachot motoru utrhne hlavu. Auto ukrývalo před zadní nápravou osmiválcový agregát o objemu 5.7 l, který si Bruce vypůjčil z Corvetty. Výkon 300 kW byl na tehdejší dobu vynikající, akcelerace až děsivá. O zastavení se staraly vrtané kotoučové brzdy o rozměru 305 milimetrů schované za patnáctipalcovými hořčíkovými koly. Dobré jízdní vlastnosti zajišťoval stabilizátor a nastavitelné tlumiče Koni.

Tragická událost

Vše mohlo být úplně jinak, ale osud napsal v Bruceho životopisu poslední kapitolu 2. června 1970. Onen den závodník testoval nový speciál McLaren M8D v Goodwoodu. Při rychlosti 275 km/h odletěla z vozu část karoserie a auto se stalo neovladatelným. Po názaru do ochranné bariéry na konci cílové rovinky byl Bruce McLaren na místě mrtev.

Při rychlosti 275 km/h odletěla z vozu část karoserie a auto se stalo neovladatelným.

Z celého projektu byly nakonec poskládány tři další prototypy, které byly prodány sběratelům.

McLaren F1

Během druhé poloviny 80. let 20. století ve Formuli 1 dominovala stáj McLaren. Pohár konstruktérů tým získal celkem šestkrát v letech 1984, 1985 a 1988–1991. Na konci dekády prosákly na veřejnost informace, že se ve vedení McLarenu mluví o silničním voze, které by se mělo vymykat absolutně všem dosavadním konvencím.

Konstruktérem legendárního supersportu McLaren F1, který deset let pevně seděl na trůnu silničních aut, se stal Gordon Murray. Vůz debutoval v Monte Carlu v roce 1992 a prezentoval se neuvěřitelným výkonem, precizním zpracováním, vysokým luxusem, technologiemi z Formule 1 a štítkem se závratnou cenou 640 000 liber!

Funkčnost a preciznost

Z dravých rysů, které vám zježí chloupky i teď po více než deseti letech, je cítit majestátnost. Vůz má karoserii z uhlíkových vláken, kdy tento lehký, ale neuvěřitelně pevný materiál stále několikanásobně převyšuje přísné bezpečnostní předpisy. První monokok vznikal dlouhých 6 000 hodin, kdy procházel sérií testů a byl několikrát upravován v aerodynamickém tunelu.

Vše se zkoumalo do posledního detailu a zbavovalo se přebytečné hmotnosti, takže ve výsledku celé auto váží jen 1 140 kilogramů. Na délku McLaren měří 4 288 mm, šířka je 1 820 mm a auto je pouze 1 140 mm vysoké. Rozvor náprav činí 2 718 mm.

První monokok vznikal dlouhých 6 000 hodin, kdy procházel sérií testů a byl několikrát upravován v aerodynamickém tunelu.

Hořčíková kola obouvají pneumatiky o rozměrech 235/45 ZR 17 vpředu a 315/45 ZR 17 vzadu. Mají dvojité zavěšení s příčným trojúhelníkovým ramenem. Ventilované, příčně vrtané brzdy jsou od firmy Brembo a mají rozměr 332 mm vpředu a 305 mm vzadu.

McLaren byl fenoménem své doby ve Formuli 1 také díky dobrým motorům od automobilky Honda. Pro silniční verzi byl původně plánován obrovský dvanáctiválcový blok s výkonem malé tepelné elektrárny, ale po probrání detailů o hmotnosti a výstupní síle se Honda z projektu stáhla kvůli vysokým vstupním nákladům a nejistým ziskům.

Do hry vstupuje BMW

„Honda nebude, koukneme se jinam,“ tak nějak zněla slova vedení McLarenu. Pánové se proto obrátili na BMW Motorsport. Ti měli „na skladě“ úžasný nový motor 6.0 V12, kde řady válců svírají úhel 60 stupňů. Proměnné časování ventilů, čtyři na každý válec, kompresní poměr 11,0:1 a výkon 468 kW (627 k) při 7 400 ot/min. Od 5 600 ot/min nastupuje maximální kroutící moment 650 Nm.

Výkon 627 koní byl v té době skutečně monstrózní, je proto jasné, že mu McLaren musel přizpůsobit v podstatě vše. Speciální šestistupňový manuál byl vyvinut na míru jen pro tento supersport a měl malou karbonovou spojku, která se do té doby používala pouze v monopostech Formule 1. Nevýhodou je bezesporu fakt, že sice jemná a přesná spojka nemá dlouhou trvanlivost. Při brutálnějším zacházení nebo při časté jízdě po okruhu se musí měnit cca každý pět tisíc km. Diferenciál s omezenou svorností přenášel výkon na zadní kola.

Akcelerace a maximální rychlost

McLaren akceleruje z klidu na 100 km/h za pouhých 3,2 s a hranici 100 mph atakuje za 6,3 s. Sílu motoru nejlépe přiblíží citace z časopisu Autorating 7+8/2004: „Když v Goodwoodu na cílové rovince zařadíte čtyřku, zdá se vám, jako když auto vystřelí kupředu s ještě větší vehemencí než dříve. Připadám si, jako bych měl v autě namontované tuningové nitro.“

Maximální rychlost vyzkoušel 31. května 1998 na testovacím okruhu nedaleko německého Wolfsburgu závodník Andy Wallace, který za volantem dosáhl rychlosti 386 km/h, McLaren F1 se tak stal na dlouhou dobu nejrychlejším sériovým autem na světě.

Tři sedačky

McLaren doslova šokoval nejen svým designem, výkonem a neskutečnou akcelerací, ale i zajímavým uspořádáním sedaček v interiéru. Pilot sedí uprostřed vozu a další dva spolucestující sedí po stranách. Jak moc je to pohodlné sezení, to nevím, žádný ze zdrojů se tomuto tématu nevěnuje. Každý asi chce v McLarenu sedět za volantem.

Díky tomuto atypickému seřazení sedaček a nízkému profilu karoserie je problematické do vozu nastupovat. V manuálu najdete dvě samostatné kapitoly s nadpisy „Getting in“ a „Getting out“, tedy rady, jak nastupovat a vystupovat. Na základě zkušeností se doporučuje nastupovat z levé strany, protože vám nepřekáží řadící páka.

Dle zákazníkova přání

Každý kus je originál, protože celkové smontování se provádělo ručně a trvalo neuvěřitelných 16 500 hodin. Později se tento čas o něco zkrátil a nejrychlejší McLaren byl sestaven za 13 140 hodin. Jen pro srovnání, běžná sériová linka zkompletuje auto i za méně než deset hodin. Díky osobnímu přístupu byl vždy majitel pozván do továrny a Gordon Murray se snažil vždy maximálně vyhovět jeho požadavkům, co by mělo auto obsahovat.

Objevovaly se i objednávky, aby auto mělo čalounění v barvě oblíbených kalhot, které nosila majitelova manželka. Další vůz byl například vybaven speciální dětskou sedačkou, která po dokončení splňovala předepsané normy a měla design McLarenu F1. Ke standardní výbavě patřil stereo CD přehrávač od firmy Kenwood nebo klimatizace.

Na druhou stranu je McLaren F1 tuhý supersportovní vůz, bez jakýchkoliv pomocných berliček a řidičovy schopnosti musí být vždy stoprocentní. Ve voze nenajdete posilovač řízení, posilovač brzd, ABS, ASR, ESP. To všechno chybí, auto řídíte vy a ne elektronika.

Smysl pro detail můžete vidět v každém kousku McLarenu F1. Některé díly jsou například z 24karátového zlata. Když Gordon Murray zjistil, že zlato nejlépe odráží horko, nezaváhal a okamžitě jej použil. U každého materiálu se zkoumala praktičnost a již zmiňovaná hmotnost. Ve finále se pak nikdo nedivil, že základní model stál 640 000 liber a nejluxusnější verze skoro 800 000 liber.

Předpokládaná série měla čítat 300 kusů, ale vrata továrny jich nakonec opustilo jen 64. Celkový počet ale přesáhl stovku, protože bylo vyrobeno ještě několik závodních speciálů s označením GTR a později na počest vítězství v Le Mans v roce 1995 bylo k dostání i pár „civilních“ verzí s označením LM.

Video

Při jednom testu měřili, jak rychlý je McLaren F1. Řidič zjistil, že to auto jede 391 km/h. Ke konci říká, že to auto je nejlepší ze všech…

Video 2

Malé srovnání McLarenu F1 a Ferrari Enzo. Mrkněte, jak se posunul vývoj aut během posledních 10–15 let.

Technické informace

McLaren F1 McLaren F1 LM
Rozměry 4288×1820×1140 mm 4365×1820×1120 mm
Rozvor 2718 mm 2718 mm
Motor V12, 6064 ccm V12, 6064 ccm
Výkon 468 kW (627 k)/7400 ot. 500 kW (680 k)/7400 ot.
Kroutící moment 650 Nm/5600 ot. 705 Nm/5800 ot.
Hmotnost 1140 kg 1062 kg
0–100 km/h 3,2 s 2,9 s
Maximální rychlost 386 km/h 360 km/h (omez.)
400 m 10,6 s Nez.
Počet koní na tunu 550 640
Cena 640 000 liber v roce 1994 nz.

Fotogalerie

 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 1
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 2
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 4
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 5
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 7
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 8
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 9
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 10
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 11
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 12
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 13
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 14
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 15
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 16
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 17
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 18
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 19
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 20
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 21
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 22
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 23
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 24
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 25
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 26
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 27
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 28
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 29
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 30
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 31
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 32
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 33
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 34
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 35
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 36
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 37
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 38
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 39
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 40
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 41
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 42
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 43
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 44
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 45
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 46
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 47
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 48
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 49
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 50
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 51
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 52
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 53
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 54
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 55
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 56
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 57
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 58
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 59
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 60
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 61
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 62
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 63
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 64
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 65
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 66
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 67
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 68
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 69
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 70
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 71
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 72
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 73
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 74
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 75
 • Pod lupou: McLaren F1, legendární král: fotka 76


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
RuEigDFWZxxvd soctWRPwcLwjpd 16.11.2011  03:57
Pneumorava.cz - nejlevnější pneumatiky na trhu PNEUMORAVA.CZ - E-shop 23.09.2008  20:39
Pneumorava.cz - fandí týmu Toyota PNEUMORAVA.CZ - E-shop 23.09.2008  20:37
F1 Taniczka 23.03.2008  12:08
Maximálka - upresnenie Elfer 12.03.2008  12:05
Re: EŠTE NIEČO REDAKTOROVI DRSNEY 07.03.2008  19:36
Re: neviem neviem DRSNEY 07.03.2008  19:34
Re: neviem neviem %jumpman 05.03.2008  22:20
Re: ENZO???? hrnec 04.03.2008  11:39
EŠTE NIEČO REDAKTOROVI "neregistrovaný" 03.03.2008  17:23
Díky za článek %Level5 02.03.2008  22:47
Re: ENZO???? wartus 02.03.2008  22:34
nádhera Dukem 02.03.2008  21:01
Re: blog "neregistrovaný" 02.03.2008  19:08
blog da_b0mb 02.03.2008  14:07
fakt good rado TN 02.03.2008  12:42
Re: ENZO???? zerg 02.03.2008  12:38
ENZO???? %knuflhex 02.03.2008  12:34
Re: neviem neviem matheus 02.03.2008  12:03
. ojo 02.03.2008  09:49
Re: neviem neviem ojo 02.03.2008  09:48
Re: REDAKTOR :-/ ojo 02.03.2008  09:46
Re: neviem neviem Roman Daněk (Autofun.cz) 02.03.2008  00:03
Re: kufr matheus 01.03.2008  22:47
kufr matheus 01.03.2008  22:42
Re: neviem neviem matheus 01.03.2008  22:38
neviem neviem REvolt 01.03.2008  22:14
Fandím ELAN 01.03.2008  13:23
SKVOST ELAN 01.03.2008  13:05
Re: REDAKTOR :-/ ELAN 01.03.2008  13:01
Vstoupit do diskuse ›