Ottana Tourbillon by Pininfarina: černý elegán

Ottana Tourbillon by Pininfarina: černý elegán: titulní fotka Zatímco Pininfarinu našim čtenářům jistě představovat nemusím, hodinářskou manufakturu Bovet zdá asi málokdo. To důležité ovšem je, že se jejich cesty před nedávnem spojily.

Bovet není v hodinařině žádným zelenáčem, vždyť existuje od roku 1822 kdy byla manufaktura v Londýně založena aby dodávala luxusní hodinky zejména na vzdálený čínský trh. Ottana Tourbillon by Pininfarina, o kterém je dnes řeč, je ale svým vzhledem na hony vzdálen původním ručně malovaným kapesním hodinkám Edouarda Boveta.

Designové studio Pininfarina si s konečnou podobou kapesních hodin (při jejich průměru 46 mm mohou prý být použity i jako hodiny stolní) hodně pohrálo, důraz byl kladen zejména na barevnou souhru černého DLC povrchu s modrými „vnitřnostmi“. Komu by se ale nelíbila tato temná kombinace má možnost si hodinky pořídit i v bílém či růžovém zlatě.

Uvnitř samozřejmě bije mechanické srdce; kalibr 16BA01 s rezervou chodu 80 hodin, minutovou repeticí, ukazatelem nátahu, velkým datem či tourbillonem. Tato komplikace (jak se extra funkcím u mechanických hodinek říká) zajišťuje přesnější chod tím, že eliminuje působení gravitace na setrvačku tak, že jí jednou za minutu otočí dokola čímž je zajištěno plynulé namáhání této jemné pružinky.

Zajímavou vychytávkou je možnost otočení hodin – nenajdeme zde totiž klasické plné dýnko; hodinky jsou oboustranné. To, že safírové sklo dovoluje nahlédnout do království koleček (kalibr je sestaven z 514 dílů…) není žádnou raritou, hodináři často své kalibry rádi ukazují. Zde je ale navíc přítomna druhá dvojice ruček, takže čas lze sledovat i při pozorování mechanismu z druhé strany.

Asi tušíte, že podobné hrátky s vysokou hodinařinou nebudou úplně levnou záležitostí. Jakou částku byste tipovali? Půl milionu? Milion? Dva? No nebudu vás napínat, Bovet si svůj (a pininfarinův) výtvor cení na šest a půl milionu Kč, vyrobeno bude přesně 80 exemplářů. No na takovou pálku se mi zdá těch kusů poměrně hodně, každopádně „strojařina“ je to moc pěkná. Za ty peníze ale raději nějakou strojařinu s dvanácti válci, co říkáte…

Fotogalerie

  • Ottana Tourbillon by Pininfarina: černý elegán: fotka 1
  • Ottana Tourbillon by Pininfarina: černý elegán: fotka 2
  • Ottana Tourbillon by Pininfarina: černý elegán: fotka 3
  • Ottana Tourbillon by Pininfarina: černý elegán: fotka 4

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
pěkný Paci 04.07.2010  13:45
Pekny clanek Vjace 04.07.2010  08:56
Vstoupit do diskuse ›


Plakát týdne

McLaren 720S

Anketa

Který nový supersport se vám líbí?
Počet hlasů: 20279 | Zobrazit seznam všech anket