Paříž 2010: Ferrari California HELE - "grínlajn" z Maranella

Paříž 2010: Ferrari California HELE - Jů, hele, úsporné ferrari, co nemá hybrid, hehe. A má o 29 gramů menší emise, heč...

Ferrari před autosalonem slíbilo, že přiveze auto, u něhož se mu podařilo snížit emise, aniž by to vyžadovalo nějaká náročná technická řešení a aniž by jakkoli utrpělo potěšení z jízdy. A takhle to dopadlo:

Celý soubor opatření, jenž využívá podobných fíglů jeho EfficientDynamics od BMW, byl označen zkratkou HELE, což není na počest užvaněného plyšáka, ale značí to High Emotion Low Emissions. Jako první dostane tuto technologii Ferrari California a hned úvodem je třeba říci, že její prezentace světu působé trošku rozpačitě.

Ferrari se totiž rozhodlo, jak to říci… nepochlubit se s dosaženým pokrokem běžným způsobem. Oznámilo pouze, že zatímco california měla v době svého uvedení na trh emise 299 g CO2/km, California HELE vykazuje 270 g, tedy o 29 gramů méně. Současně prý emise v městském cyklu klesly o 23 %, což údajně představuje pro klienta „real use“. Proč je takový problém uvést prostě všechny obvyklé údaje?

Asi k tomu mají v Maranellu své důvody, které nebudeme rozebírat. California každopádně disponuje systémem Stop&Start, jenž probudí motor už 230 milisekund od povolení tlaku na brzdový pedál, popřípadě po ťuknutí do pedálu plynu nebo pádla řazení. Dále má nový větrák motoru a ovládání palivové pumpy, přeprogramované ovládání kompresoru klimatizace a logiky řazení, které se lépe přizpůsobí jízdnímu stylu. Současně došlo k úspoře 2 kg $2$ hmotnosti a zlepšení odporu vzduchu ve vysokých rychlostech o 5 %.

Není toho mnoho, ale každá snaha se počítá…

Fotogalerie

  • Paříž 2010: Ferrari California HELE -
  • Paříž 2010: Ferrari California HELE -
  • Paříž 2010: Ferrari California HELE -
  • Paříž 2010: Ferrari California HELE -
  • Paříž 2010: Ferrari California HELE -

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.Plakát týdne

McLaren 720S

Anketa

Který nový supersport se vám líbí?
Počet hlasů: 20279 | Zobrazit seznam všech anket