Panoz slaví 25 let a uvádí výroční modely

Panoz slaví 25 let a uvádí výroční modely: titulní fotka Automobilka Panoz, kterou založil velký fanoušek vytrvalostních závodů Dan Panoz, si k pětadvacátým narozeninám nadělila dvojici speciálních roadsterů.

Společnost Panoz LLC, sídlící v severoamerickém Braseltonu ve státě Georgia, byla oficiálně založena v roce 1989. Největší mediální pozornosti se jí v Evropě dostávalo v letech 1997 až 2007, kdy se její vozy aktivně účastnily vytrvalostních závodů. Jednoho z největších úspěchů bylo dosaženo v roce 2006, kdy Panoz Esperante GTLM zvítězil v Le Mans ve své třídě GT2.

Vedle okruhových speciálů se Panoz samozřejmě po celou dobu své existence věnuje vývoji a výrobě vlastních sportovních vozů, do nichž promítá zkušenosti získané na závodních tratích. Zároveň patří k průkopníkům využívání a nového zpracování hliníku, plastů a kompozitních materiálů v konstrukci automobilů.

Všechny své dosavadní úspěchy hodlá v letošním roce Panoz oslavit dvojicí výročních modelů. Prvním z nich je 25th Anniversary Edition Esperante Spyder, který má vzniknout v sérii 25 vozů s karoserií z leštěného hliníku.

Základem výročních modelů je šasi z extrudovaného hliníku, který doplňuje ocel a uhlíková vlákna. Standardní pohonnou jednotku představuje atmosférický pětilitrový osmiválec o výkonu 316 kW (430 k). Na přání je k dispozici kompresorem přeplňovaný osmiválec o objemu 5,4 litru s výkonem 423 kW (575 k).

Oba motory roztáčejí zadní kola prostřednictvím šestistupňové manuální převodovky Tremec T56 Magnum, kterou lze vyměnit za šestistupňovou automatickou převodovkou s pádly pod volantem.

Zájemce o ještě větší exkluzivitu a především výkony uspokojí série 25 vozů Esperante Spyder GT. Jeho karoserie je vyrobena z kompozitních materiálů a ve standardním provedení ukrývá přeplňovaný osmiválec 5,4 l s výkonem 423 kW (575 k). V nabídce je ale tento motor naladěný i na výkon 589 kW (800 k).

Obě verze mají kromě tuhého šasi, nízké hmotnosti a výkonných motorů nabízet rovněž luxusně zařízené interiéry, v nichž je standardem čalounění kůží Nappa v kombinaci s Alcantarou, prémiový audio a navigační systém, mini iPad, automatické klimatizace, elektrické ovládání oken a dálkové startování motoru.

Panoz si své výroční modely cení na 189.000 amerických dolarů (zhruba 3.740.000 Kč) v případě 25th Anniversary Edition Esperante Spyder a na 229.000 amerických dolarů (okolo 4.535.000 Kč) u Esperante Spyder GT.

Kromě této speciální dvojice má Panoz ve své nabídce nadále standardní Esperante Spyder, který doplňuje extrémnější Roadster a na přání je v nabídce stále kupé GTR1, které svým vzhledem a částečně i technikou odpovídá bývalým vytrvalostním speciálům Panozu, i když je schválen pro běžný provoz. Čistě pro dovádění na okruhu je určen Esperante GTS Track Day.

Fotogalerie

  • Panoz slaví 25 let a uvádí výroční modely: fotka 1
  • Panoz slaví 25 let a uvádí výroční modely: fotka 2
  • Panoz slaví 25 let a uvádí výroční modely: fotka 3
  • Panoz slaví 25 let a uvádí výroční modely: fotka 4

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
GTA asfa 16.03.2014  19:30
Vstoupit do diskuse ›


Plakát týdne

McLaren 720S

Anketa

Který nový supersport se vám líbí?
Počet hlasů: 20473 | Zobrazit seznam všech anket