P1-E: Teslo, boj se!

P1-E: Teslo, boj se!: titulní fotka Již za tři roky bychom se měli dočkat dalšího elektrického sporťáku, tentokráte z Velké Británie.

Mnohým z vás jistě něco říká jméno někdejšího designéra McLarenu Jima Doyla a jeho společnosti JJAD. Ta před časem oznámila svůj záměr postavit konkurenta Lotusu Exige, který měl nést název P1. Plány společnosti se ale mění, hlavním konkurentem nového projektu by se měla stát Tesla Roadster. Jak to? JJAD svůj připravovaný sporťák totiž přepracoval do elektrické podoby.

Designový koncept vozu zůstal zachován, nové jméno modelu, P1-E, ale výrazně upozorňuje na zástavbu dvou elektromotorů namísto konvenční spalovací jednotky. Ty mají nejvyšší výkon 394 koní (290 kW) a vrcholný (a v podstatě konstantní) točivý moment 800 Nm. Díky širokému použití karbonu, kompozitů a hliníkovému šasi činí hmotnost vozidla pouhých 1055 kilogramů. Není těžké si domyslet, jak si asi taková kopa výkonu a pohon všech kol dokážou s tunovým autem pohrát – zrychlení z 0 na 100 km/h by se mělo pohyboval dokonce těsně pod třemi vteřinami.

Kromě vychytávek, jakými jsou třeba dveře otevíratelné vzhůru ve stylu Mercedesu SLR, nabízí tento elektrický supersport také praktický dojezd 370 kilometrů na své Li-ion baterie. JJAD plánuje spustit výrobu v roce 2012 v omezené sérii 500 kusů ročně. Cena by se měla pohybovat kolem 1,7 milionu Kč.

Fotogalerie

  • P1-E: Teslo, boj se!: fotka 1

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.Plakát týdne

McLaren 720S

Anketa

Který nový supersport se vám líbí?
Počet hlasů: 20263 | Zobrazit seznam všech anket