Nevšední tříkolky aneb nová éra vozidel?

Nevšední tříkolky aneb nová éra vozidel?: titulní fotka Pod pojmem tříkolka si téměř každý představí vozidlo s jedním kolem vpředu a dvojicí kol vzadu. Co když to výrobce obrátí? Nesmysl? Ale vůbec ne. Nebojte si rozšířit obzory...

Když se řekne slovo tříkolka, většina z nás si vzpomene na první dopravní prostředek našich dětských let. Jedno kolo vpředu, řídítka na udávání směru, šlapátka a náhon na zadní nápravu. A výkon? Dvě malé čiperné nožičky.

Kdo si na tyhle časy rád zavzpomíná, určitě jej zaujme následující přehled netradičních tříkolek.

Gilera Fuoco 500 a Piaggio MP3 400

Koncern Piaggio uvedl již loni v létě na trh skútr MP3, který má na přední vidlici dvě kola. Asi se ptáte, jak to všechno funguje. Obě kola jsou zavěšena na kyvných vidlicích a jsou ovládána pomocí systému rovnoběžníkových ramen. Při jízdě jde MP3 sklonit od vertikální osy až o 40 stupňů a tím zajišťuje ovladatelnost velmi podobnou motorkám a skútrům.

Nesporná výhoda tříkolky je při parkování nebo stání na semaforech, když si můžete náklony zablokovat tlačítkem a díky stabilitě a pohodlí ani nemusíte dávat nohy na zem. Zablokování náklonů pak můžete stejným tlačítkem povolit nebo se funkce automaticky deaktivuje při jízdě vyšší než 15 km/h.

Čtyřtaktní jednoválec má objem 399 cmm, 4 ventily s rozvodem DOHC a elektronické vstřikování. Celkový výkon je nastaven na 25 kW (34 k) v 7 500 ot/min. a maximální točivý moment 37,6 Nm nastupuje v 5 500 ot/min.

Model MP3 je také velmi praktický: úložný prostor pod sedlem má 65 l a s příplatkovým zadním kufrem se objem zavazadlových prostorů rozšíří na slušných 113 l. U sychravého podzimu či doznívající zimy je tu pro majitele připraven balíček doplňků Winter Pack, který mimo jiné obsahuje zimní pneumatiky, větší přední plexisklo a elektricky vyhřívaný kryt na nohy.

Top model s půllitrovým motorem se ale přestěhoval pod koncernovou značku Gilera. Tříkolka Fuoco 500 koncepčně vychází z MP3, ale má svůj design a silnější agregát. Jednoválec disponuje výkonem 29,5 kW (40 k) v 7 000 ot/min. a maximální točivý moment 42 Nm je k dispozici při 5 500 otáčkách. Gilera Fuoco 500 se oproti praktičtější verzi MP3 orientuje na mladší zákazníky, kteří hledají zábavu, nové věci a sportovní jízdní zážitky.

Video

Roadster Bonning

Australský návrhář a stavitel sportovních automobilů Brad Bonning bude na Motor Show v Melbourne představovat svou novou tříkolku.

Roadster Bonning má být příkladem ekologického vozidla, za jehož volantem ale můžete prožívat výjimečné sportovní zážitky. Že to není nic neobvyklého? V tomto případě je, protože tenhle roadster má pouze tři kola. Pod kapotou je ukrytý upravený motocyklový motor naladěný na výkon 90 kW, který ovšem nemusí nutně spalovat benzín. K jeho pohonu mohou totiž sloužit alternativní paliva jako metylalkohol nebo vodík. Maximálně se tahle lehoučká tříkolka rozjede na 200 km/h.

Výkon není nijak ohromující, tak v čem tkví přednost tohoto přemisťovadla? V její hmotnosti. Pan Bonning si totiž řekl, že použije základní pravidlo při návrhu sportovního vozu a tím je minimální hmotnost. Díky hliníkové karoserii váží tento dvoumístný roadster pouhých 400 kg a stává se tak velmi mrštným a hbitým dopravním prostředkem.

Harley-Davidson trike

Že se k podobnému přibližovadlu přikloní i světoznámá americká společnost Harley-Davidson? To asi čekal málokdo. Nová doba si žádá nová řešení a výrobce motocyklů nechce hrát druhé housle.

Proto si letos před rokem v dubnu nechal na patentovém úřadě zaregistrovat celou řadu konstrukčních nápadů pro tříkolku, jako je např. způsob zavěšení kol na přední nápravě nebo odpružení.

BRP Can-Am Spyder

Renomovaná kanadská firma Bombardier Recreational Products (BRP) poskládala tříkolový roadster Can-Am Spyder. Tato společnost pronikla na trh svými výbornými užitkovými i sportovními čtyřkolkami nebo vodními a sněžnými skútry. A že to kluci umí dobře poskládat, svědčí i třetí místo Španěla José Maria Peny v letošní dakarské rally v kategorii ATV (čtyřkolky).

„Náš Can-Am Spyder roadster otevírá novou dimenzí silničního ježdění a přináší nepoznané zážitky a zkušenosti,“ řekl Jose Boisjoli, prezident firmy BRP.

Tříkolku pohání čtyřtaktní, kapalinou chlazený dvouválec od firmy Rotax o objemu 990 cm3. Agregát má výkon 78 kW (106 k) a výkon na zadní kolo přenáší přes pětirychlostní převodovku a ozubený řemen. Suchá hmotnost Can-Am Spyderu je 316 kg. Roadster bude mít ve výbavě i ABS, kontrolu trakce, stabilizační systém a imobilizér. V přední části tříkolky je i zavazadlový prostor o objemu 44 l. Základní cena Can-Am Spyderu bude začínat na 14 999 USD a v nabídce budou dvě barvy: stříbrná (šedá) a zlatá (žlutá). První zákazníci v Americe se mohou těšit na zajímavý stroj již letos, v Evropě se Can-Am Spyder roadster začátkem příštího roku.

Video

Brudeli 625L

Vývoj speciální tříkolky, kde přední náprava má dvě kola, začal již v roce 2001 a v únoru 2003 byl hotov první testovací kousek, na kterém se dál pilně pracovalo. Norská společnost Brudeli svůj prototyp 625L světu představila na výstavě EICMA.

Základem tříkolky je KTM 625 SMC s motorem LC4. Jednoválec je naladěn na výkon 21 kW (28,5 k) v 6 000 ot/min. a maximálního točivého momentu 41 Nm stroj dosáhne v 3 250 otáčkách. O design se postarala přední skandinávská firma Hareide Designmill a odpružení pro přední nápravu dodala světoznámá společnost Öhlins. Na zadní kyvné vidlici je sériová tlumící jednotka od White Power. Speciální tříkolka se může díky patentované technologii přední nápravy naklonit až na úhel 45 stupňů. Kdo by měl o tento netradiční stroj zájem, musí si připravit 20 tis. eur (bez daně) a počkat na jaro roku 2007.

Video

Fotogalerie

  • Nevšední tříkolky aneb nová éra vozidel?: fotka 1
  • Nevšední tříkolky aneb nová éra vozidel?: fotka 2
  • Nevšední tříkolky aneb nová éra vozidel?: fotka 3
  • Nevšední tříkolky aneb nová éra vozidel?: fotka 4
  • Nevšední tříkolky aneb nová éra vozidel?: fotka 5
  • Nevšední tříkolky aneb nová éra vozidel?: fotka 6
  • Nevšední tříkolky aneb nová éra vozidel?: fotka 7
  • Nevšední tříkolky aneb nová éra vozidel?: fotka 8
  • Nevšední tříkolky aneb nová éra vozidel?: fotka 9
  • Nevšední tříkolky aneb nová éra vozidel?: fotka 10


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
ty vole! razzorr23 28.05.2008  22:07
posledni Pepan_s 12.04.2008  13:38
Vstoupit do diskuse ›


Plakát týdne

McLaren 720S

Anketa

Který nový supersport se vám líbí?
Počet hlasů: 20263 | Zobrazit seznam všech anket