Nesháníte náklaďáček na chalupu? Máme jeden tip...

Nesháníte náklaďáček na chalupu? Máme jeden tip...: titulní fotka Jestli máte chalupu třeba v horách a jezdíte na ni i v zimě, možná jste už někdy řešili problém, že se k ní autem nedostanete. Měli bychom jedno originální řešení.

V Česku se totiž objevil na prodej jeden pracovitý nákladáček, který si poradí s mimořádně obtížným terénem a ještě u toho převeze celou rodinu a spoustu věcí. Jmenuje se Tatra 813 a má čtyři nápravy a naftový dvanáctiválec. Proslavil se také pod přezdívkou Kolos.

Už asi tušíte, že označení „náklaďáček“ není úplně přesné. Tahle Tatra je pořádné monstrum, její délka dosahuje skoro 9 metrů.

Tatra 813, která se proslavila jako Kolos a Drtikolka, vyjela před 50 lety

K pohonu slouží vzduchem chlazený vznětový dvanáctiválec T 930, který z objemu 17,64 litru poskytuje výkon 258 koní (190 kW), zatímco maximální točivý moment se pohybuje okolo 990 N.m při 1300 min-1.

Na vzduchem chlazený dvanáctiválec navazuje pětistupňová převodovka a dvě redukce. Díky tomuto řešení má řidič Tatry 813 k dispozici dvacet rychlostí pro jízdu vpřed a čtyři pro jízdu vzad.

Samozřejmostí je podvozek s centrální páteřovou rourou a výkyvnými polonápravami, který disponoval u osmikolových vozidel modelové řady 813 celkem sedmi uzamykatelnými diferenciály, z nichž čtyři jsou u každé z náprav a tři jsou rozmístěny mezi nápravy. Kolos se tak pyšní jedinečnými schopnostmi pro jízdu v náročném terénu – provedení 8×8 je schopné přejet příkop široký až 1,5 m nebo překonat kolmé překážky vysoké až 0,6 m.

Asi je vám zřejmé, že takové auto nebude zrovna úsporné. Spotřeba může dosahovat až 90 l/100 km.

Exemplář, který je na prodej, pochází z roku 1976, najeto má 22 tisíc kilometrů a jezdí na veteránských značkách. Podle prodejce je v dobrém stavu, i když nějakou péči vyžaduje.

A cena? Kolos může být váš za 876 tisíc korun. Anebo ho můžete získat výměnou, prodejce totiž shání Tatru 815 VT, případně VVN 8×8.

Autor: Jan Zajíc

Fotogalerie

  • Nesháníte náklaďáček na chalupu? Máme jeden tip...: fotka 1
  • Nesháníte náklaďáček na chalupu? Máme jeden tip...: fotka 2
  • Nesháníte náklaďáček na chalupu? Máme jeden tip...: fotka 3
  • Nesháníte náklaďáček na chalupu? Máme jeden tip...: fotka 4


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.