Nové lunární vozítko: fotografie z arizonských testů

Nové lunární vozítko: fotografie z arizonských testů: titulní fotka Lepší je se na Měsíci vézt se než hopkat jako králík.

Pokud vás minulý týden v Arizoně předjel lunární automobil, zrušte tu schůzku se svým psychiatrem. Viděli jste totiž správně, Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zde totiž testuje nový dopravní prostředek pro našeho nejbližšího vesmírného souseda. Právě na Měsíc by se totiž kolem roku 2020 měli vrátit astronauti z NASA.

Oproti prvním otevřeným vozítkům je ale novinka nazvaná Small Pressurized Rover (SPR) v mnoha ohledech přelomová. Největší změnou je použití uzavřené, přetlakové kabiny, ze které mohou astronauti přecházet z vozidla do vesmírné lodi bez nutnosti oblékání skafandru. Pokud by přeci jen byla měsíční procházka nutná, je na vozidle dvojice skafandrů, přístupných zevnitř vozu – astronauti tak nebudou muset manipulovat se skafandry uvnitř vozu, ale jednoduše do nich „vklouznou“ a tak se ocitnou mimo přetlakovou kabinu.

Všechna kola jsou poháněna elektromotory a mohou se libovolně natáčet kolem své svislé osy – vozidlo se tak může jakýmkoliv směrem. Nejvyšší rychlost vozidla je 10 km/h a celkový operační (během dvoutýdenní mise) dojezd má být až 1000 km.

Fotogalerie

  • Nové lunární vozítko: fotografie z arizonských testů: fotka 1
  • Nové lunární vozítko: fotografie z arizonských testů: fotka 2
  • Nové lunární vozítko: fotografie z arizonských testů: fotka 3
  • Nové lunární vozítko: fotografie z arizonských testů: fotka 4
  • Nové lunární vozítko: fotografie z arizonských testů: fotka 5
  • Nové lunární vozítko: fotografie z arizonských testů: fotka 6

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Re: a speed? Aleš 31.10.2008  08:21
a speed? apredol 31.10.2008  07:48
Vstoupit do diskuse ›