NASA představila veřejnosti nové lunární vozítko

NASA představila veřejnosti nové lunární vozítko: titulní fotka ...a byl u toho pochopitelně také Barack Obama.

Kdo z vás se díval na slavnostní přehlídku na oslavu zvolení nového amerického prezidenta, jistě si všiml jednoho nevšedního automobilu – měl dvanáct kol, byl bílý, pohyboval se neslyšně pomocí elektrické energie a za kabinou z něho trčeli dva astronauti.

Ne, to nebyla limuzína Michaela Jacksona s jetpackem na zádech. Jednalo se o Small Pressurized Lunar Rover, tedy měsíční vozítko vesmírné agentury NASA, které si tímto odbylo svou veřejnou (a nutno dodat že veleúspěšnou premiéru). A co je na něm pro nás zajímavé?

No kromě toho, že se již za pár let podívá na měsíční povrch asi hlavně to, jaké používá pneumatiky. Jmenují se Michelin TWEEL a pneumatikářský gigant Michelin na nich usilovně pracuje již tři roky. Jsou uzpůsobeny pro jízdu na tvrdých i měkkých površích a jejich hlavní výhodou je, že nevyužívají stlačeného vzduchu nýbrž pružných lamel. No, nebudu to zdlouhavě popisovat, jestli chcete, jukněte na pohyblivé obrázky.

První video zachycuje lunární vozítko v akci na přehlídce, zatímco to druhé se zaměřuje přímo na (dost možná) nástupce klasických pneumatik od Michelinu.

Fotogalerie

  • NASA představila veřejnosti nové lunární vozítko: fotka 1
  • NASA představila veřejnosti nové lunární vozítko: fotka 2
  • NASA představila veřejnosti nové lunární vozítko: fotka 3
  • NASA představila veřejnosti nové lunární vozítko: fotka 4
  • NASA představila veřejnosti nové lunární vozítko: fotka 5
  • NASA představila veřejnosti nové lunární vozítko: fotka 6
  • NASA představila veřejnosti nové lunární vozítko: fotka 7

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.