Na prodej je auto, kterým jezdil James Bond. A nebude asi úplně drahé. Akorát se v něm už nesvezete

Na prodej je auto, kterým jezdil James Bond. A nebude asi úplně drahé. Akorát se v něm už nesvezete: titulní fotka Asi bychom normálně nepsali o inzerátu na Renault 11 TXE, zas tak zajímavé auto to není. Ale existuje jedna výjimka.

Pokud jste ale viděli bondovku A View To a Kill (u nás pod názvem Vyhlídka na vraždu) z roku 1985 s Rogerem Moorem v hlavní roli, asi začínáte tušit. A asi víte, že auto nemůže být v moc dobrém stavu.

James Bond v tomto filmu navštíví i Paříž a v jedné scéně se pustí do pronásledování ženy jménem May Day (v podání herečky a modelky Grace Jonesové) v obyčejném pařížském taxi – Renaultu 11 TXE z roku 1984. Auto při honičce kolem Seiny ale velmi trpí a postupně přijde o střechu pod závorou a o celou zadní část při nehodě s Renaultem 20.

Filmaři na natáčení použili hned tři Renaulty s motorem o objemu 1,7 litru (jeden vůz kompletní, jeden bez střechy a jeden rozdělený na dvě poloviny) a na honičce se podílel i slavný kaskadérský tým Rémyho Julienna. Sám Julienne za Moora v této scéně zaskakoval.

Výběr Renaultu 11 do filmu mimochodem nebyl náhodný. Jednak bylo auto velmi levné, takže jeho likvidace nestála moc peněz. Navíc se v té době prodával typ 11 i v USA v dealerství AMC jako Renault Encore. A s AMC měli filmaři už zkušenosti – modely Hornet a Matador si zahrály už v bondovce Muž se zlatou zbraní.

Řídili jsme auto z bondovky. Ale trochu jiné, než byste čekali. Jaký je Renault 11?

Jedno z použitých aut je každopádně nyní na prodej. A tak se nějaký šťastlivec dočká auta, ve kterém seděl slavný agent 007.

Asi jedinou nevýhodou je, že se s Renaultem moc neprojedete. Není těžké uhodnout proč, na první pohled je nezpůsobilý k provozu. Jde totiž o třetí exemplář rozdělený na dvě části z poslední fáze honičky. Nabízí jej Orlando Auto Museum. Pořád je to ale auto z bondovky a ta nebývají na prodej každý den. A bude tomu odpovídat i cenovka, i když jde vlastně o vrak.

Pro ilustraci, kompletní Renault 11 se prodal v roce 2008 za necelých 140 tisíc korun a byl vystavován v muzeu Cars of the Stars a při premiéře Quantum of Solace v Edinburghu.

Fotogalerie

  • Na prodej je auto, kterým jezdil James Bond. A nebude asi úplně drahé. Akorát se v něm už nesvezete: fotka 1
  • Na prodej je auto, kterým jezdil James Bond. A nebude asi úplně drahé. Akorát se v něm už nesvezete: fotka 2
  • Na prodej je auto, kterým jezdil James Bond. A nebude asi úplně drahé. Akorát se v něm už nesvezete: fotka 3
  • Na prodej je auto, kterým jezdil James Bond. A nebude asi úplně drahé. Akorát se v něm už nesvezete: fotka 4
  • Na prodej je auto, kterým jezdil James Bond. A nebude asi úplně drahé. Akorát se v něm už nesvezete: fotka 5
  • Na prodej je auto, kterým jezdil James Bond. A nebude asi úplně drahé. Akorát se v něm už nesvezete: fotka 6
  • Na prodej je auto, kterým jezdil James Bond. A nebude asi úplně drahé. Akorát se v něm už nesvezete: fotka 7


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.