MotoGP - Velká cena USA

MotoGP - Velká cena USA: titulní fotka Poslední závod před letní přestávkou se jel "za velkou louží" na okruhu Laguna Seca v USA. Grand Prix zde jezdí pouze královská kubatura MotoGP a letos si 25 bodů odváží Valentino Rossi.

Po německém Sachsenringu se hned za týden jela Velká cena USA na okruhu Laguna Seca, kam se ale stěhovaly jen týmy MotoGP. Hned v pátek to pořádně roztočil Casey Stoner, když v prvním volném tréninku ujel druhému Rossimu o více než 0,7 s a třetí Shinya Nakano ztrácel už přes celou jednu sekundu. Pedrosa po ošklivém pádu z prvního místa v závodě v Německu asi nebyl úplně v pořádku, protože skončil poslední.

V druhém měřeném tréninku se situace opakovala, Australan Stoner uletěl druhému Haydenovi o více než 0,8 s, třetí byl Rossi a čtvrtý de Angelis. V sobotním tréninku to bylo jako přes kopírák: 1. Stoner 1:21,461, 2. Rossi +0,707 s, 3. Nakano, +0,882 s… Prostě obhájce titulu si jel za svým, okruh mu sedl a rozdílem třídy všem ostatním ujížděl. Dani Pedrosa asi už nechtěl riskovat další pád a případné zhoršení zranění, proto do 3. tréninku a kvalifikace nenastoupil.

Casey Stoner byl dle víkendových výsledků jasným kandidátem na Pole Position a svou rychlost potvrdil i v boji o příčky na startovním roštu. Letos už vybojoval páté Pole Position, Lorenzo má tři a Rossi, Pedrosa a Edwards mají po jednom prvním místě na startu. Za dominujícím Australanem se seřadili Rossi s Haydenem, v druhé řadě stál Lorenzo, Toseland a de Puniet.

V závodě dobře odstartoval Stoner, ale cílem prvního kola proletěl na špici Rossi. Po slušném highsiderovi ze závodu odstoupil Lorenzo a záběru kamery bylo vidět, že si zřejmě opět poranil nedávno zlomený kotník. Na čele se utrhla dvojice Rossi – Stoner a jejich předjížděcí manévry zvedaly diváky na nohy. Souboj této dvojice byl kořením celého závodu, o první místo byl boj na ostří nože. Za nimi se vyselektovala trojice Hayden-Dovizioso-Vermeulen, kde probíhalo měření sil o poslední pódiové umístnění.

Rozřešení tajemky přišlo v závěrečné fázi závodu, kdy byl Stoner v jedné zatáčce delší na brzdy a udělal si výlet do kačírku. V malé rychlosti mu podklouzlo přední kolo a motorka šla k zemi. Naštěstí pro závodníka se Ducati nic moc nestalo, Stoner se vrátil do závodu na 2. místě (předtím byl náskok vedoucí dvojice obrovský), ale o vítězi bylo definitivně rozhodnuto.

Pětadvacet bodů si z Grand Prix USA odváží Rossi, který si tak pojistil průběžné vedení v šampionátu. Druhý cílem prolétl smolař Stoner, ale v celkovém bodování se díky absenci Pedrosy posunul za Rossiho a třetí nakonec dojel Vermeulen, jehož tempu nestačil Dovizioso a Stoner. Čest domácích jezdců zachraňoval pátým místem bývalý mistr světa, Nicky Hayden.

Pořadí v cíli: 1. Rossi, 2. Stoner, 3. Vermeulen, 4. Dovizioso, 5. Hayden, 6. de Puniet, 7. Elias, 8. Spies, 9. Toseland, 10. Nakano.

Průběžné pořadí v MS: 1. Rossi 212 b, 2. Stoner 187 b, 3. Pedrosa 171 b, 4. Lorenzo 114 b, 5. Dovizioso 103 b, 6. Edwards 100 b, 7. Vermeulen 89 b, 8. Hayden 84 b, 9. Toseland 72 b, 10. Nakano 70 b.Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
nejlepsi zavod riderhenry 21.07.2008  22:41
Škoda té chybičky David Silver 21.07.2008  20:41
škoda delph 21.07.2008  20:04
Vstoupit do diskuse ›