Mopar Challenger V10 Drag Pak: Rekord na začátku kariéry

Mopar Challenger V10 Drag Pak: Rekord na začátku kariéry: titulní fotka Dave Thomas se svým Mopar Challengerem V10 Drag Pak stanovil nový rekord pro svou kategorii v závodech ve zrychlení.

Mopar Challenger V10 Drag Pak s motorem z Viperu měl premiéru na loňské SEMA Show a po závodních dráhách se prohání necelý měsíc. Továrně připravený speciál automobilka nabízí soukromým týmům a je určen pro účast v seriálech závodů ve zrychlení NHRA Stock a Super Stock.

Dave Thomas právě s tímto Challengerem dosáhl historického úspěchu a 7. dubna při NHRA Division 1 National Open na dráze Atco Raceway zajel čtvrt míle v čase 9,43 s a na konci měřeného úseku se pohyboval rychlostí 143,90 mil v hodině (231,58 km/h). Tímto výkonem pokořil dosavadní rekordní čas i rychlost.

Mopar Challenger V10 Drag Pak sice vychází ze sériového vozu, ale jedná se o profesionálně připravený závodní speciál. Inženýři divize Mopar jej zbavili všeho co není životně důležité při závodech ve zrychlení nebo to výslovně nevyžadují předpisy pro kategorie, jichž se má novinka účastnit. Kupé tak přišlo například o zadní sedadla, klimatizaci, autorádio, stěrače i ostřikovače čelního skla, posilovač řízení a řadu dalších prvků výbavy.

Nejdůležitější je samozřejmě motor a pod kapotou se ukrývá desetiválce o objemu 8,4 litru. Jedná se o stejný motor, který ve Viperu disponoval výkonem 612 koní (450 kW) a točivým momentem 760 Nm. V případě Challengeru Mopar výkony neuvádí. Desetiválec nahrazuje osmiválec HEMI 6,1, jímž byly vybaveny Challengery Drag Pak v letech 2009 a 2010.

S desetiválcem spolupracuje dvourychlostní automatická převodovka připravená přímo pro závody ve zrychlení. Vyrobena bude série 70 vozů, jejichž základní cena je stanovena na 85.512 amerických dolarů (zhruba 1.500.000,– Kč). Při použití Competition paketu, obsahujícího osmibodovou ochrannou klec, šestibodové pásy a síť na okno, bude Challenger plně připraven pro závody. Cena tohoto paketu je 7.950 amerických dolarů (okolo 140.000,– Kč).

Fotogalerie

  • Mopar Challenger V10 Drag Pak: Rekord na začátku kariéry: fotka 1
  • Mopar Challenger V10 Drag Pak: Rekord na začátku kariéry: fotka 2


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.