Mercedes-Benz SLK: nová generace s Magic Sky Control

Mercedes-Benz SLK: nová generace s Magic Sky Control: titulní fotka Třetí generace nejmenšího Mercedesu se prozatím ukrývá pod maskováním, ale její premiéra se nezadržitelně blíží. Důkazem je odhalení střechy Magic Sky Control samotnou automobilkou.

První Mercedes-Benz SLK se objevil už před 14 lety a na rok 2011 se připravuje třetí generace. Ta stejně jako první generace z roku 1996 a druhá (2004) nastoupí s pevnou skládací střechou kryjící dvoumístný interiér.

Mercedes-Benz se v případě nového SLK rozhodl pro postupné odhalování, které zahajuje představení nové střechy. Ta je stejně jako u předchozích generací ze dvou hlavních dílů. Novinkou je ovšem prosklení nad hlavami posádky s proměnlivým zabarvením.

Novinka, kterou jako první sériový Mercedes dostane právě SLK, nese označení Magic Sky Control. Tento prvek se dosud v masové výrobě neobjevil a koncern Daimler si jeho funkční princip vyzkoušel u prosklené střechy v Maybachu a na studii Shooting Brake Concept.

Z uživatelského hlediska je Magic Sky Control jednoduché zařízení – po stisknutí tlačítka se tmavá střecha přemění v průhlednou. Tato funkce využívá fyzikálního principu deskových kondenzátorů. Pokud jimi prochází elektrický proud, rozestoupí se částice zatmavující sklo. Střecha se tím zprůhlední a může prosvětlit interiér. Po přerušení dodávky elektřiny se částice díky gravitaci rovnoměrně rozmístí po celé ploše skla a střechu opět zatmaví. Střecha kromě toho tepelně izoluje a brání průchodu UV a infračerveného záření.

Mercedes-Benz střechu Magic Sky Control důkladně otestoval ve svých vývojových prototypech, s nimiž zamířil i do Údolí smrti v USA. Tyto testy prokázaly, že novinka pomáhá udržovat v interiéru nižší teplotu a například loketní opěrka byla o 10 stupňů Celsia chladnější než při použití konvenčního zeleně zabarveného zasklení.

Magic Sky Control bude mít premiéru v třetí generaci malého kabrioletu SLK a s největší pravděpodobností postupně z nabídky Mercedesu vytlačí konvenční panoramatickou střechu.

Fotogalerie

  • Mercedes-Benz SLK: nová generace s Magic Sky Control: fotka 1
  • Mercedes-Benz SLK: nová generace s Magic Sky Control: fotka 2
  • Mercedes-Benz SLK: nová generace s Magic Sky Control: fotka 3


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.