Mercedes-Benz G Edition 35: Géčku už je 35 let!

Mercedes-Benz G Edition 35: Géčku už je 35 let!: titulní fotka Mercedes-Benz G je tu s námi už tři a půl dekády. A půlkulatiny je třeba řádně oslavit. Třeba limitovanou edicí.

Geländewagen se začal vyrábět 10. února 1979. Postupně se přeměnil v luxusní auto, i když pracovní verze se stále v nabídce objevují a jeho služeb využívají i mnohé armády. Stále neztratilo nic ze svých schopností v terénu, ale současné vyšperkované varianty tam ničí asi málokdo. Navíc nejsou zadarmo. Jejich použití mimo zpevněné cesty také limitují použité pneumatiky. Klasický hranatý design se nemění po léta, jen příď je oblejší. Věděli jste, že karoserie géčka má po všech úpravách součinitel odporu vzduchu 0,54? Posledním přírůstkem do seznamu verzí je omezená série Limited 35. Není to nic divného, trojcípá hvězda slaví každých pět let produkce své nejstarší modelové řady.

Výhradně pětidveřová auta s dlouhým rozvorem (jiné karosářské provedení není v současné době pro soukromou klientelu ani v nabídce) jsou lakována buď bílou perletí, nebo stříbrnou metalízou. Mají lesklé černé nárazníky, blatníky, střechu, vnější zpětná zrcátka a osmnáctipalcová kola s pěti dvojitými paprsky. Pro ty, kterým by takové kombinace přišly přece jen příliš ulítlé, má Mercedes-Benz připravenu ještě decentní celočernou verzi. Mřížka chladiče a kryt náhradního kola jsou ale vždy chromované.

Interiér zdobí kožené čalounění s prošíváním červenou nití a na palubní desce najdeme kromě něj uhlíkové kompozity, případně klavírní lak, záleží na volbě. Původním rustikálním géčkům z konce 70. let minulého věku je jeho podoba na hony vzdálená, což dokazuje i sportovní volant AMG. Ještě jsme se nezmínili o technice. Edition 35 je k dispozici s dvojicí motorů. G 350 BlueTec pohání třílitrový turbodiesel se 155 kW a 340 N.m. G 500 se pohybuje díky zážehovému osmiválci 5,46 l s výkonem 285 kW a točivým momentem 530 N.m, navíc se chlubí ještě sportovním výfukem, který nafťák samozřejmě nemá. Sílu přenáší v obou případech výhradně sedmistupňový automat 7G-Tronic na všechna kola. Jak jinak?

Limitka pochopitelně není nijak levná. Naftový model přijde v Německu na 84.900 eur Vidlicový osmiválec koupí naši západní sousedé za 94.800 eur. Tahle auta v přepočtu za 2,34, respektive 2,61 milionu korun si rozbíjet v lese opravdu nikdo nebude.

Stuttgartský výrobce nafotil nejnovější verzi spolu s blankytně modrým 300 GD ročníku 1988 před továrním muzeem. Za jeho volantem objel Němec Günther Holtorf za 26 let prakticky celý svět, absolvoval 884 tisíc kilometrů. Jeho opotřebení však odpovídá zhruba trojnásobku, protože svůj teréňák přetěžoval asi o půl tuny. Musel… Během roku 2017 se současná G-Klasse dočká radikální odtučňovací kůry a podle spekulací, které se nedávno objevily, vydrží ve výrobě poté ještě další dekádu. Každopádně všechno nejlepší!

Fotogalerie

  • Mercedes-Benz G Edition 35: Géčku už je 35 let!: fotka 1
  • Mercedes-Benz G Edition 35: Géčku už je 35 let!: fotka 2
  • Mercedes-Benz G Edition 35: Géčku už je 35 let!: fotka 3
  • Mercedes-Benz G Edition 35: Géčku už je 35 let!: fotka 4
  • Mercedes-Benz G Edition 35: Géčku už je 35 let!: fotka 5
  • Mercedes-Benz G Edition 35: Géčku už je 35 let!: fotka 6

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.