Maserati Ghibli ASPEC PPM 500: Trojzubec tuní už i Číňané

Maserati Ghibli ASPEC PPM 500: Trojzubec tuní už i Číňané: titulní fotka Ladění vzhledu i výkonu neunikne snad žádná značka aut na světě. Ani ta s Neptunovým trojzubcem ve znaku. Menší sedan Ghibli se po zásahu ASPEC změnil v agresora.

Nejmenuje se vlastně Ghibli, nýbrž správně ASPEC PPM 500 a vypadá skutečně hodně odvážně a netuctově, pokud to lze vůbec o vozech z Modeny i v produkčním hávu říci. Je pravda, že menší sportovní sedan z aktuální produkce má také vzkřísit značku a docela se mu to daří.

Vytuněný kousek se ovšem chlubí navíc agresivním předním nárazníkem a karbonovými žábrami v kapotě. Ani boční prahy rozhodně nezůstaly tovární. Vzadu pak trůní mezi čtveřicí koncovek výfuku mohutný difuzor, rovněž z uhlíkových kompozitů. Na víku kufru ještě najdeme věru subtilní křídlo. Přední lízátko přivádí vzduch k mezichladiči a olejovému chladiči, dvě díry v haubně zase odvádějí teplo od turb. Zadní spoiler poskytuje dostatečný přítlak na nápravu. Korunu všemu nasazují výrazné oranžové brzdové třmeny od Alconu, které ostře kontrastují se stříbrným lakem karoserie i kovanými koly. Ta pocházejí z vlastního katalogu, nesou typové označení VF57. ASPEC použil i nastavitelný podvozek Eibach.

Beze změny nezůstal ani motor, konkrétně zážehový vidlicový dvakrát přeplňovaný šestiválec 2,98 l s původním základním výkonem 330 koní (243 kW) a točivým momentem 500 N.m. Ten prošel pouze softwarovou úpravou, tedy přeprogramováním řídicí jednotky. Ale i tak se z něj podařilo vydolovat 351 kW, tedy pěkně postaru 476 koní a k tomu ještě 650 N.m. Tyhle hodnoty je agregát schopen vyvinout, pokud majitel naplní nádrž po hrdlo klasickým benzinem s 98 oktany. Závodní, ale na běžné silnici nelegální šťávička přidá dalších 31 hřebců (22 kW) a navrch ještě dvacítku newtonmetrů k tomu. Výkon tedy přesáhne pět stovek koní, proto ono kulaté čísílko v názvu.

Nejzajímavější na celé věci je, že italský gentleman dostal sportovnější oblek, byť částečně z cizích komponentů v Číně! Ano, firma ASPEC totiž působí právě v Říši středu. Za svou práci se však rozhodně stydět nemusí, vše vypadá opravdu profesionálně a kvalitně. Ne každá společnost z této země, která má co do činění s auty, prachsprostě kopíruje, pardon, vzdává hold…

Fotogalerie

 • Maserati Ghibli ASPEC PPM 500: Trojzubec tuní už i Číňané: fotka 1
 • Maserati Ghibli ASPEC PPM 500: Trojzubec tuní už i Číňané: fotka 2
 • Maserati Ghibli ASPEC PPM 500: Trojzubec tuní už i Číňané: fotka 3
 • Maserati Ghibli ASPEC PPM 500: Trojzubec tuní už i Číňané: fotka 4
 • Maserati Ghibli ASPEC PPM 500: Trojzubec tuní už i Číňané: fotka 5
 • Maserati Ghibli ASPEC PPM 500: Trojzubec tuní už i Číňané: fotka 6
 • Maserati Ghibli ASPEC PPM 500: Trojzubec tuní už i Číňané: fotka 7
 • Maserati Ghibli ASPEC PPM 500: Trojzubec tuní už i Číňané: fotka 8
 • Maserati Ghibli ASPEC PPM 500: Trojzubec tuní už i Číňané: fotka 9
 • Maserati Ghibli ASPEC PPM 500: Trojzubec tuní už i Číňané: fotka 10
 • Maserati Ghibli ASPEC PPM 500: Trojzubec tuní už i Číňané: fotka 11


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.