Lotus hledá svoje první auto. Vyhlásil po něm pátrání

Lotus hledá svoje první auto. Vyhlásil po něm pátrání: titulní fotka Osud prvního vyrobeného automobilu značky Lotus je nejasný a neví se, kde skončil. Proto se jej Britové rozhodli najít.

Automobilka Lotus oslavuje letos 70 let své existence. Jenže jedna dost důležitá věc k této oslavě jí schází – její vůbec první vyrobené auto. A tak se Britové rozhodli Lotus Mark I z roku 1948 najít. Tenhle vůz byl vyrobeno ručně v londýnské garáži zakladatele Lotusu Colina Chapmana. Poté se nový automobil účastnil několika závodů, ve kterých uspěl.

Jenže bohužel Chapman netušil, že jeho automobilka se dožije vysokého jubilea a tak v roce 1950 Mk. I prodal a soustředil se na vývoj modelu Mark II. A peníze z prodeje původního auta se mu jistě také hodily. Dal si tak inzerát do magazínu Motor Sport a vůz nabídl za 135 liber. Jediná věc, která se dohledala o novém kupci, je ta, že byl ze severu Anglie.

Tenhle Lotus je prý „totálka“. Kvůli škrábanci na nárazníku

Následný osud auta je velkou záhadou. Stopa se ztrácí tak dokonale, že bylo možná auto vyvezeno z Velké Británie nebo sešrotováno někým, kdo neměl potuchy o jeho historickém významu.

Lotus Mark I byl předělanou a upravenou verzí Austinu Seven. V duchu Chapmanovi filosofie o nízké hmotnosti měl lehčí panely karoserie, které bylo snazší demontovat a opět nasadit. Zadní část byla rozměrnější a Lotus převážel sebou dvě rezervní kola místo jednoho. Podle Chapmanova syna Cliva je Mark I svatým grálem automobilky Lotus. „Při jeho navrhování a výrobě otec poprvé zrealizoval své teorie o zlepšení jízdních vlastností a chování auta,“ prohlásil.

Tak snad se najde!

Fotogalerie

  • Lotus hledá svoje první auto. Vyhlásil po něm pátrání: fotka 1
  • Lotus hledá svoje první auto. Vyhlásil po něm pátrání: fotka 2


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.