Lotus Exige Sport Cup 260 – v lepší formě

Lotus Exige Sport Cup 260 – v lepší formě: titulní fotka I vozy určené pro závodní série potřebují čas od času omladit a vylepšit.

Jak název auta napovídá, tenhle sporťáček není určen k dovádění na okreskách skotské vysočiny, ale stvořen pro závodění na okruzích v rámci všemožných pohárů, jichž je v Británii nepočítaně. Je ale dobré vědět, že silniční homologaci má také… Verze Sport Cup 260 je tím vůbec nejextrémnějším kouskem, jaký můžete v modelové řadě Exige najít, kompresorem přeplňovaný čtyřválec Toyota 1.8 VVTL-i (pohrobek sportovních modelů Corolla T-Sport a Celica) je vyladěn na výkon 260 koní (191 kW) při 8000 otáčkách a dává točivý moment 236 Nm při 6000 otáčkách. Mezichladič si bere vzduch z otvoru umístěného na střeše vozu. Klasický omezovač zasahuje při 8000 otáčkách, krátkodobě (na 2 s) si ale nechá líbit i 8500 „árpíem“.

Šestistupňová převodovka s hliníkovou skříní je shodná se silniční verzí Exige S. Optimální rozjezd můžete svěřit systému launch control (to pokud máte dost peněz na nové spojky) a kontrole trakce, diferenciál má pochopitelně omezenou svornost. Brzdám nechybí posilovač a ABS, brzdové kotouče jsou vrtané s vnitřním chlazením, vpředu mají průměr 308 mm a vzadu 282 mm.

Přestože má Cup 260 ochranný rám podle regulí FIA, zůstal věrný Chapmanovu krédu, že na hmotnosti záleží a tak auto váží pouze 928 kg, takže na kilowatt výkonu připadá pouze 4,86 kg. Není se tedy čemu divit, že s tímhle ďáblíkem budete na stovce za 4,1 s, na stošedestátce za 9,9 s a vymáčknete z něj až 237 km/h.

Fotogalerie

  • Lotus Exige Sport Cup 260 – v lepší formě: fotka 1

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.Plakát týdne

McLaren 720S

Anketa

Který nový supersport se vám líbí?
Počet hlasů: 20279 | Zobrazit seznam všech anket