Lotus Elise SC a Exige S RGB Special Edition: poslední pro Evropu

Lotus Elise SC a Exige S RGB Special Edition: poslední pro Evropu: titulní fotka Lotus představuje speciální vydání modelů Elise SC a Exige S, která jsou poctou bývalému řediteli vývoje automobilů, Rogeru Beckerovi a zároveň poslední s přeplňovanou osmnáctistovkou Toyota pro Evropu.

Lotus si cení svých významných zaměstnanců i jinak než výplatní páskou a v případě Rogera Beckera, který pro britskou automobilku pracoval od roku 1966 až do letošního ledna, tedy 44 let, si připravil speciální vydání dvojice modelů. První prací tohoto muže byl Lotus Europa Twin Cam a po něm následují modely Esprit, Excel, Elan, Elise, Exige a Evora.

Lotus Elise SC a Exige S RGB Special Edition budou oba k dispozici v jednom ze čtyř nabízených laků karoserie s názvy Aspen White, Starlight Black, Solar Yellow a Carbon Grey. K jejich identifikaci poslouží podpis Rogera Beckera na boku karoserie, speciální znak Lotus na přídi a plaketa se sériovým číslem v interiéru.

Vzhledem ke skutečnosti, že osmnáctistovka od Toyoty, pohánějící Elise i Exige, nesplňuje emisní normu Euro 5, budou RGB Special Edition posledními verzemi této motorizace pro Evropu, zatímco pro ostatní trhy budou nadále k dispozici modely Elise R a SC i Exige S a Cup 260.

V případě Elise SC RGB Special Edition je přeplňovaný čtyřválec naladěn na výkon 220 koní (162 kW) a toto provedení je schopno zvládnout akceleraci z 0 na 100 km/h za 4,6 s. Motor Exige S RGB Special Edition disponuje výkonem 260 koní (191 kW) a Lotus vystřelí z 0 na 96 km/h za 4 s.

Výkonnější z této dvojice se může pochlubit i propracovanou aerodynamikou karoserie, která vytváří při rychlosti 160 km/h přítlak 42 kg. Inženýrům se také podařilo o 30 % zvýšit tuhost zadního pomocného rámu Exige S.

Součástí standardní výbavy obou vozů je Touring i Sport paket a klimatizace. Cena Lotusu Elise SC RGB Special Edition je pro eurozónu stanovena na 43.655 Euro (zhruba 1.130.000,– Kč) bez místních poplatků a daní. Speciální vydání Exige S si Lotus cení na 50.042 Euro (okolo 1.292.000,– Kč) bez místních poplatků a daní.

Fotogalerie

  • Lotus Elise SC a Exige S RGB Special Edition: poslední pro Evropu: fotka 1
  • Lotus Elise SC a Exige S RGB Special Edition: poslední pro Evropu: fotka 2
  • Lotus Elise SC a Exige S RGB Special Edition: poslední pro Evropu: fotka 3
  • Lotus Elise SC a Exige S RGB Special Edition: poslední pro Evropu: fotka 4
  • Lotus Elise SC a Exige S RGB Special Edition: poslední pro Evropu: fotka 5
  • Lotus Elise SC a Exige S RGB Special Edition: poslední pro Evropu: fotka 6


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
dobrý Jizerkář 22.06.2010  20:22
Vstoupit do diskuse ›